HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Haluk Bayraktar'dan 'Kızılelma' sözleri! "Hiçbir devlet desteği yok" diyerek açıkladı: Türkiye'yi süper güç teknolojisine çıkartacak

Son dakika haberi: DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın savunma sanayii şirketi Baykar hakkındaki açıklamaları gündemdeki yerini korurken Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 'devlet desteği' iddialarına yanıt verdi. Şirketin üretimi bir İHA olan Kızıelma hakkında açıklamada bulunan Bayraktar, "Üretiminde hiçbir devlet desteği yok. Yüzde 100 Baykar'ın kendi imkanlarıyla geliştirildi. Devletle, herhangi bir otorite ile anlaşmadan kendi imkanlarımızla adım attık" dedi.

Son dakika | Haluk Bayraktar'dan 'Kızılelma' sözleri! "Hiçbir devlet desteği yok" diyerek açıkladı: Türkiye'yi süper güç teknolojisine çıkartacak

Son dakika haberi: Gündemdeki tartışmalara ve şirketin projelerine ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulunan Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Kızılelma'nın şirketin kendi imkanlarıyla geliştirildiğini vurguladı. DEVA Partisi lideri Babacan'ın gündem yaratan "Burada yanlış şu, devletin hemen hemen bütün imkanları, bütün o yardımlar, devletin bütçesinden doğrudan aktarılan kaynaklar, aşağı yukarı tek şirkete aktarılıyor" çıkışından sonra gelen bu açıklama dikkat çekerken Bayraktar ayrıca "Kızılelma havacılık anlamında Türkiye'yi bölgesel ve küresel anlamda bir süper güç seviyesine çıkartacak bir teknoloji. 20-30 yıl boyunca hayatımız olacak" dedi.

"BİZE BİR TALEP OLMADI"

Bayraktar'ın katıldığı Habertürk canlı yayınındaki açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Baykar'ın 20 yıllık birikimi var. Bayraktar Kızılelma, Baykar'ın yüzde 100 kendi imkanlarıyla geliştirilmiştir. Bize bir talep olmadı. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olması dolayısıyla ülkemizin geleceği açısından bunun ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için kendi imkanlarımızla adım attık, devletle, herhangi bir otorite ile anlaşmadan. Kızılelma'nın üretiminde hiçbir devlet desteği yok.

Başlıksız-8

"DÜNYADA KIZILELMA KATEGORİSİNDE ENVANTERE GİRMİŞ HİÇBİR ÜRÜN YOK"

  • Şu an Kızılelma kategorisinde, İHA anlamında, dünyada envantere girmiş hiçbir ürün yok. Kızılelma havacılık anlamında Türkiye'yi bölgesel ve küresel anlamda bir süper güç seviyesine çıkartacak bir teknoloji. 20-30 yıl boyunca hayatımız olacak.

  • Hiç kimse bizden 'Silahlı uçak yap' diye talepte bulunmadı. Ama biz biliyorduk ki ülkemizin terörle mücadelede buna ihtiyacı var. Tanımlanan kriterlerin 3-5 katı üzerinde kriterlerde bir uçak geliştirdik. Devlet bunun için bize herhangi bir kaynak da vermedi.

  • İftira atıyorlar. Baykar hayatı boyunca tek kuruş kredi kullanmamış bir firma. Biz 1 kuruş Ar-Ge desteği almadık. 2022'de Baykar'ın imzaladığı sözleşmelerin yüzde 99,3'ü ihracattan.

BABACAN'A TEPKİ: 8 YILLIK MGK ÜYESİ OLAN BİR KİŞİ BİR GÜN ZİYARET ETMEZ Mİ

  • 8 yıllık MGK üyesi olan bir kişi bir gün demez mi 'Bayraktar TB2 nedir, Baykar ne yapıyor?' Gelir bir gün firmayı ziyaret eder. Sayın Kılıçdaroğlu 2012'de geldi. TEKNOFEST'e de gelmesine rağmen CHP Grup Başkanvekili 'Damadın teknolojisi' diyerek itibarsızlaşmaya çalıştı.

"BAYKAR'IN VARLIĞI ZATEN REKABET"

  • Bu firmaya 'Bütün kaynaklar tek firmaya, rekabet yok, şımarıklık oluşur, dokunuruz' iftiralarıyla, tehditleriyle dil uzatacaksınız, biz sosyal medyadan cevap verince siyasi yapı olacağız. Böyle bir şey olur mu? Baykar'ın varlığı zaten rekabet. Türkiye'de devlete İHA teslim eden 7 farklı şirket var.

  • Hiç kimse Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı diye Türkiye'den İHA talep etmiyor. Ülke liderleri kendileri talep ediyor 'Biz Bayraktar istiyoruz' diye.

  • Duyarsız, iftirasız olabilir ama böyle iftiralarla karşılaşacağımızı beklemezdik.

"SİPARİŞ VERMEYE HAZIR ÜLKELER VAR"

  • Bayraktar Kızılelma için yurt dışından sipariş vermeye hazır ülkeler var.

Mynet Youtube

En Çok Aranan Haberler