HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: Bakan Kurum, İstanbul için kritik tarihi açıkladı! İlk temel atılıyor...

Son dakika haberi... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, canlı yayında açıklamalarda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık konusu ile ilgili gelen soruya yanıt veren Kurum, "Ne belediye ne de başka bir görev için şu an beklentimiz yok. Bunları konuşmanın doğru olduğunu düşünmüyorum." dedi. Bakan Kurum, "İstanbul'da yapılması planlanan rezerv konutların ilk temelini 22 Nisan'da atacağız" ifadelerini kullandı.

Son dakika: Bakan Kurum, İstanbul için kritik tarihi açıkladı! İlk temel atılıyor...

Son dakika: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Habertürk'te Kübra Par ve Mehmet Akif Ersoy'un özel yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık konusu ile ilgili gelen soruya da cevap verdi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Screenshot_10

Bakan Kurum'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

14 Mayıs kritik öneme sahip. Bu süreçte 14 seçimdir kazanan AK Partimiz sayın cumhurbaşkanımızın önderliğinde yeni bir yüzyıla başlangıcını yapacaktır. Biz de İstanbul'dan aday olduk. Tabi 1. sıra ve 1. bölge sayın cumhurbaşkanımızın başbakanlık sürecinde aday olduğu yer. Bizim için onurlu bir yer. İstanbul'un geleceği adına bir İstanbul milletvekili olarak üzerimize düşeni yerine getireceğiz.

Bizim şu an iki önceliğimiz var. Birincisi 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanımızı rekor bir oyla seçerek yeni yüzyılın başlangıcını hemen yapacağız. Şu anda da en önemli gündemimiz deprem bölgemiz. Dolayısıyla bu öncelikler dışında deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza konutlarını yapmak da ikinci önceliğimiz.

Screenshot_7

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇİN ADAY OLACAK MI?

Bunları bugün konuşmak, gerçekten hem milletimiz adına hem deprem bölgesindeki vatandaşlarımız adına çok gereksiz. Hiçbir zaman görev beklemedim. Verilen görevi yerine getirmeye çalıştım. Ne belediye ne de başka bir görev için şu an beklentimiz yok. Bunları konuşmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.

'GÖNLÜMÜZ DEPREM BÖLGESİNDE'

Önümüzdeki perşembe günü sayın cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle temel atmaya devam edeceğiz. Bu süreçte de yapılması gereken iş ve işlemleri anbean takip ediyoruz. Perşembe günü sayın cumhurbaşkanımızla birlikte depremin üzerinden 66 gün geçmesine rağmen 100 bin konutu başlatmış oluyoruz. Bu önemli bir başarı. 100 bin konutu 4'le çarptığınızda 400 bin kardeşimizin evi, yuvası, mutluluğu demek. Depremzede vatandaşlarımıza 1 yıl içerisinde başlayacağımız konutları etap etap teslim edeceğiz. Aynı anlayışla deprem bölgesindeki sürecimizi yürütüyor olacağız. Burada olsak da gönlümüz, kulağımız, kalbimiz deprem bölgesinde.

Screenshot_8

'HARIL HARIL İHALELERİMİZİ YAPIYORUZ'

İzmir'de Bayraklı'da deprem oldu. Hani 'bedava konut dağıtacağız' diyor ya Kılıçdaroğlu. 5 bin 61 konutu, 7 ayrı proje alanında, o zaman pandemi süreci vardı, tedarik zinciri bozuktu, ama biz gittik vatandaşımıza söz verdik, ilk konutlarımızı 6 ay sonra bitirdik. Sözlerimizi Elazığ, Malatya, İzmir, Kastamonu'da yetiştirdik. Bunu yapabilen irade deprem konutlarını da yapacak. Bütünlük içerisinde konutları yapacağız. İlk gün depremden sonraki süreçte Gaziantep'te üs kurduk. Türkiye'deki tüm inşaat malzeme üreticilerini bir araya getirdik. Bize bu kadar demir, çimento, kalıp malzemesi lazım dedik. Hepsi kapasitelerinin yetebileceğini ifade ettiler; hatta zam yapmayacaklarını söylediler. Seçime 34 gün var, harıl harıl ihalelerimizi yapıyoruz. 1 milyon 200 bin konutu nasıl yaptıysak o anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ticaret Bakanımız da sağ olsun bire bir süreci takip ediyor. Kalıp, işçi, malzemede problem yaşar mıyız diye bakıyor ve ona göre tedbirimizi alıyoruz.

KILIÇDAROĞLU'NUN DEPREM BÖLGESİNDE BEDAVA KONUT VAADİ

Boş vaat vermek çok kolay, hele hele seçim sürecinde. Nasılsa sırtınızda küfe yok, yapamayacağınız, gerçekleştiremeyeceğiniz bütün hayalleri vatandaşınıza söyleyebilirsiniz. Ama biz hiçbir zaman böyle bir siyaset yapmadık. Biz hep yapacaklarımızın üzerinden bir siyaset yaptık. Eğer 14 seçimdir AK Parti kazanıyorsa yapmış olduğu işlerdendir. Biz de burada hiçbir zaman popülist yaklaşmadık. Oradaki kardeşlerimizi üzecek hiçbir vaatte bulunmadık. Gerçekleştiremeyeceğimiz vaadi vermedik. İzmir'de deprem oldu. Neden orada bedava konut yapmadılar? İBB kendisinde değil mi? 100 bin konut gerçekleştireceğiz dediler. Niye yapmadılar? Ankara'daki sosyal konut, deprem dönüşüm işi ne olacak? Bunu kendi belediye başkanına sor. Sen bana doğru bir örnek vereceksin ki ben sana oy vereyim.

Screenshot_9

'BAYRAMDA BİR KÖYDEKİ EVLERİN TAMAMI BİTECEK'

11 ile gittik ekibimizle birlikte. STK'larla, kanaat önderleri, belediye başkanlarımızla görüştük. Sanayi, ticareti hepsini konuştuk. Vatandaşımızın talebi, beklentisi ne? 'Burası rezerv alanlar için ön etütlerini yaptığımız yerler sizin için de uygun mudur?' dedik. Bazı yerlerde sorun vardı, değiştirdik. Neticede süreci başlattık. 11 ilimizin birbirinden farklı özellikleri var. Hatay'daki demografik yapı ile Adıyaman'daki demografik yapı farklı. Hem iklim şartları, kültürel değerler, ihtiyaçlar farklı. O yüzden 4 ilimizi 4 ayrı mimara verdik. Oralarda yeşil yollar, toplanma alanları yapılacak. İnşallah bayramda da sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla ilk başlattığımız konutlarımız teslim edilecek. Köylerde konutlarımızı bitireceğiz. Bunlar tek katlı konutlar. Köy evleri. Mesela bir köyün tamamı bitecek, bayrama yetişecek. Bittikçe de vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

'DEVLETİMİZ TÜM MÜCADELESİNİ VERDİ'

11 ilde de istisnasız tüm vatandaşlarımız en az bizim kadar mücadele ettiler, bizim kadar üzüldüler. Buna rağmen ben bir tek kötü söz duymadım. 'Devletimiz var olsun' dediler, 'Allah devletimize zeval vermesin' dediler. Vatandaşımız şunu net bir biçimde gördü, devletimiz tüm mücadelesini verdi. Tüm Türkiye oraya aktı. Gördüler. Biz hamdolsun 85 milyon tek yürek olduk. Orada hepimiz enkazın bir tarafından tuttuk. Bir taraftan çadır kurduk. Vatandaşımız şuna bakıyor, 'bu devlet benim için uğraş gösteriyor mu göstermiyor mu?' Vatandaşımız bize doğrudan diyor ki, 'önümüzdeki seçimi almanız lazım, bu altılı masa gelirse bizim konutlarımızı yapmaz.' Niye? 21 yıldır sayın cumhurbaşkanımız ne söz vermişse tutmuş.

Screenshot_11

'İSTANBUL TÜM TÜRKİYE'Yİ İLGİLENDİRİYOR'

AK Parti iktidara geldiğinde yapı denetim düzenlemesini hayata geçirdik. Binaların daha güçlü yapılabilmesi için deprem yönetmeliklerini değiştirdik. İstanbul'da 695 bin konutun dönüşümünü yaptık. 1.5 milyon acil dönüştürülmesi gereken konut var. İstanbul sadece kendini ilgilendiren bir il değil. Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor. Ülkemizin milli güvenlik meselesi. Bu kadar hassas bir konu. Milli gelirimizin yüzde 50'sini, dış ticaretimizin yüzde 50'sini İstanbul'dan alıyoruz. İstanbul'a daha fazla yük getirmemeliyiz. Kısmi sanayi de olacak ama bacalı sanayi değil.

'İSTANBUL'UN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNDEKİ İLK PROJENİN TEMELİNİ 22 NİSAN'DA ATACAĞIZ'

Biz 1.5 milyon riskli konutumuzun 500 binini olduğu yerde yapacağız. Kalan 500 bin konutumuzu da 500 bini Avrupa yakasında, 500 bini de Anadolu yakasında olmak üzere uydu kentler kuracağız. Bunun da ilk temellerini inşallah 10 bin konutun temelini ayın 22'sinde sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile atacağız. Anadolu ve Avrupa yakasında planlıyoruz. Avrupa yakasında, Esenler'in kuzeyinde Başakşehir sınırları içinde, Sultangazi ile Başakşehir arasında askeri alan var. Aldık orayı. Milli Savunma Bakanlığı ile protokol yaptık. Bu alanı rezerv alan olarak kullanacağız. O alanda rezerv konutlarımızın temelini atacağız. Anadolu yakasında Tuzla, Pendik, Maltepe'de alanlarımız var. Hepsi askeri alanlar değil. O alanlarda projelerimizi yapıp, rezerv konutları inşa ettikten sonra vatandaşlarımızı etap etap taşıyacağız. Rızaya dayalı yapacağız.

Screenshot_12

KIZILAY BAŞKANI İLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE NE DİYOR?

Kızılay bizim kurumumuz. Hepimizin bir değeri. Kızılay'daki çalışanlarımız deprem sürecinde yapılması gereken her türlü çalışmayı yapmak üzere mücadele verdiler. Kızılay'ı yermek, kişiler üzerinden eleştirmek en kolayı.

En Çok Aranan Haberler