HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | İstanbul'da Santa Maria Kilisesi'nde silahlı saldırı! Kar maskeli saldırganlar ateş açtı: Pazar ayininde 1 kişi hayatını kaybetti... Saldırı anı kamerada

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Son dakika haberi: İstanbul'da Santa Maria İtalyan Kilisesi'nde pazar ayini sırasında maskeli iki kişi ateş açtı. Saldırıda bir kişi hayatını kaybetti. Saldırganların yakalanması için harekete geçildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya saldırının detaylarını açıkladı. Maskeli iki şüphelinin saldırı öncesine ait görüntülerinin yanı sıra silahlı saldırı anı da güvenlik kamerasına yansıdı.

Son dakika haberi: Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde Pazar ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleşti. Olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

9a1157d6bbb0026b6799fd0e6a4eaf22

CAN KAYBI VAR, SALDIRGANLAR ARANIYOR

Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti. Geniş bir alanda güvenlik şeridi çekerek inceleme yapan polis, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

Güvenlik önlemleri kapsamında vatandaşların olay yerine yaklaşmalarına izin verilmiyor.

AW129587_02

Saldırıyla ilgili bir başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç saldırı sonrası gelişmeleri ve son durumu şöyle paylaştı:

"İstanbul Sarıyer’de Santa Maria kilisesinde ayin sırasında maskeli iki kişinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespiti ve yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir."

SARIYER'DEKİ KİLİSE SALDIRGANLARININ İLK GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Saldırıdan hemen önce maske ile yürüyen iki kişi kilisenin yanındaki bir binanın güvenlik kamerasına yansıdı. Polis görüntülerdeki şüphelilerin, saldırıyla ilgilisi olup olmadığını araştırıyor.

SALDIRI ANI KAMERADA

Öte yandan yaşanan silahlı saldırı güvenlik kamerasına yansıdı.

Görüntülerde ayin sırasında kiliseye giren iki kişi, içeride ateş ediyor. Şahıslar saldırının ardından kiliseden kaçarak uzaklaşıyor.

KAR MASKELİ SALDIRGANLAR ATEŞ AÇTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya saldırının detaylarını paylaştı. Yerlikaya'nın açıklamasına göre olay şöyle gelişti:Saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı ve hayatını kaybetti.

832130780e17c857cab55eec7914c0d1

Yerlikaya, paylaşımında "Konuyla ilgi geniş çaplı soruşturma ve saldırganları yakalamak için çalışmalar başlatılmıştır. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

"DİREKT AYİNDE OTURAN ADAMA ATEŞ EDİLİYOR"

Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, silahlı saldırının gerçekleştiği Santa Maria Kilisesi’ne geldi. Kilise yetkilileri ile görüşen İmamoğlu ve Şükrü Genç, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

i1

İBB Başkanı İmamoğlu, "İstanbul tarihi boyunca farklı inançlara ev sahipliği yapmış kadim bir şehir. Bu şehirde her inanç güvence altındadır. Bu yönüyle bugün yapılan bu saldırıyı elbette kınıyoruz. Kaybettiğimiz vatandaşımız için çok üzgünüz, başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu emniyetin teyakkuz halinde olduğunu belirterek, "İnşallah en kısa zamanda saldırganlar tutuklanarak olay gün ışığına çıkar" dedi.

i2

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise bölgede bulunan 4 kilisede hafta sonu ayinler olduğunu ifade ederek, "Kilisenin pederi ’tam ben dua ederken içeri gireni görmedim ancak o anda kafamı silah sesiyle kaldırdım’ diyor. Çelişkiler var. Direkt ayinde oturan adama ateş ediliyor. Hemen yanındaki kadıncağız kendini yere atıyor. Cemaate yönelik mi münferit bir olay mı belli değil. Bu savcılık incelemesi ile ortaya çıkacak. Ben 15 yıldır belediye başkanıyım böyle bir saldırı yaşamadık" şeklinde konuştu.

AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE GELİYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da olayla ilgili ilk açıklamasında "Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi'nde yapılan pazar ayinine yönelik silahlı saldırıyı kınıyorum. Hayatını kaybeden C.T’ye Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Şehrimizin inanç mekanlarına saldırarak birliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve İBB adayı Murat Kurum ise "Sarıyer Büyükdere Mahallemizde bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesindeki ayin esnasında gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Rahip Anton Bulai’i arayarak başsağlığı dileklerimi ilettim. Yüzlerce yıllık kardeşlik hukukumuzu ve bir arada yaşama irademizi hedef alan bu alçak saldırılar asla hedefine ulaşamayacak" mesajını verdi.

AK Parti Sözcüsü Çelik ise "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesinde ayin sırasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Güvenlik güçlerimiz konuyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma yürütmektedir" açıklamasında bulundu.

PAPA'DAN AÇIKLAMA

BBC Türkçe'nin Vatikan'da bulunan muhabiri Övgü Pınar, Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'nun Vatikan’da düzenlenen Pazar duası sonrası bu saldırıya değindiğini bildirdi.

Papa, “Ayin sırasında bir kişinin ölümü ve bazılarının da yaralanmasıyla sonuçlanan bir silahlı saldırıya uğrayan İstanbul'daki Santa Maria Draperis Kilisesi cemaatinin yanındayım” dedi.

AW129587_01

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TAZİYE TELEFONU

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde meydana gelen saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi ve Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Altun, şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde meydana gelen saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı Sayın Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Sayın Anton Bulai ve Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Witold Lesniak ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Tüm cemaate başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Sayın Cumhurbaşkanımız, faillerin en kısa sürede yakalanması için gereken adımların atılmakta olduğunu ifade etti."

"VAHŞİCE BİR CİNAYET GERÇEKLEŞMİŞTİR"

Sarıyer'deki Santa Maria Katolik Kilisesi'ndeki saldırının ardından Katolik Kilisesi ve Vatikan avukatı Afşin Hatipoğlu, basın mensuplarını sorularını cevapladı. Hatipoğlu, Bu sabah Sarıyer'deki Santa Maria Katolik Kilisesi'nin pazar ayininde vahşice bir cinayet gerçekleşmiştir. Bu cinayetin her bir boyutu devlet yetkilileri eliyle soruşturulmaktadır. Cinayetin dışında ayin sırasında başkaca bir yaralanan şahıs olmamıştır. Sabah saatlerinden itibaren başta Cumhurbaşkanı olmak üzere sayın İstanbul Valisi, sayın İçişleri Bakanı, sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Emniyet Müdürü başta olmak üzere bütün devlet yetkilileri kiliseye başsağlığı mesajı iletmiş ve yanlarında olduğunu söylemiştir. Bu aşamada soruşturma devam ettiği için hukuk çerçevesinde başkaca bir bilginin sağlıklı olmayacağı açısından sizinle paylaşmamız söz konusu değil. Ancak ilerleyen günlerde kilise yönetimi sizinle yazılı bir açıklamayı paylaşacaktır. Soruşturma her yönlü devam etmektedir. Ayin sırasında meydana gelen bu vahşi saldırı Katolik cemaati başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını derinden üzmüştür. Sayısız mesaj, sayısız telefon ve sayısız ileti sabahtan bu saate kadar kiliseyle paylaşılmıştır. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı temsilciliklerden gerekse ilgili kişilerden kilise yönetimine başsağlığı mesajları iletilmiştir. Süreç çok hassastır, ayine gelen maskeli iki kişi kasten ve bilerek ayini basmış ve bu menfur saldırıyı gerçekleştirmiştir. Bu vahşi ve barbarca saldırıyı Türkiye Cumhuriyetinin bütün unsurları kiliseye olan nezaket ve saygı mesajlarıyla birlikte araştırmaktadır. Biz devletimizin bu aşamadaki desteğine teşekkür ediyoruz. Başta Katolik cemaati olmak üzere bütün milletimize başsağlığı diliyoruz" dedi.

katolik-kilisesi-ve-vatikan-avukati-hatipoglu-vahsi-saldiri-katolik-cemaati-basta-olmak-uzere-turkiye-cumhuriyeti-vatandaslarini-uzmustur_1270_dhaphoto2

Saldırıda ölen kişi hakkındaki soruya cevap veren Hatipoğlu, "Bu aşamada verilen bilgilerin ne derece teyit edilip edilmediğiyle ilgili bizde kesin bir kanaat yok. O nedenle merhumun hangi dine mensup olup olmadığı, gelen kişilerin kimliği kimlikleri, gelen kişilerin kastı, gelen kişilerin amacı ve icbar ettikleri hedef bizim açımızdan inanın bilinmiyor" diye yanıt verdi.

katolik-kilisesi-ve-vatikan-avukati-hatipoglu-vahsi-saldiri-katolik-cemaati-basta-olmak-uzere-turkiye-cumhuriyeti-vatandaslarini-uzmustur_1270_dhaphoto1

Hatipoğlu, ellerinde görgü tanığı ifadeleri ve görüntüler olduğunu ancak teyit edilmemiş olduğunu da vurgulayarak soruşturmayı etkileme olasılığı olduğundan paylaşmasının hukuken doğru olmadığını belirtti.

SALDIRIYA İLİŞKİN YAYIN YASAĞI KARARI

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma devam ederken, Başsavcılık, soruşturma kapsamında saldırıya ilişkin yayın yasağı getirilmesini talep etti.

Talebi değerlendiren İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, olayla ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı konulmasına karar verdi.

(İHA-DHA-AA)Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler