HABER

SON DAKİKA | Kastamonu için kırmızı alarm, İnebolu'da köprüler yıkıldı! Samsun Valiliği: 21.00'e kadar devam edecek

Son dakika: Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kırmızı alarm verdiği Kastamonu'da kuvvetli yağış etkisini gösterdi. İnebolu'da derenin su seviyesi artarken 2 köprünün yıkıldığı aktarıldı. Kastamonu Valisi Avni Çakır, son yaptığı açıklamada herhangi bir can kaybının olmadığını ifade ederken Samsun Valiliği, yağışın etkisinin saat 21.00'e kadar devam edeceğini belirtti. AFAD ise 5 ildeki taşkın riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığını duyurdu. İşte son dakika haberinin detayları...

Son dakika: Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün birçok bölge için kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Meteorolojinin kırmızı alarm verdiği Kastamonu İnebolu'da 2 köprünün sel nedeniyle yıkıldığı belirtildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medyadan yaptığı açıklamada Kastamonu İnebolu'daki derede şiddetli yağış nedeniyle su seviyesinin yükseldiğini ifade ederek dere boyunca dükkanların açılmayacağını aktardı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hasar tespit çalışmalarına başlandığını duyurdu. Samsun Valiliği, yağışın etkisinin saat 21.00'e kadar devam edeceğini, AFAD ise 5 ildeki taşkın riskinin tehlikeli boyutlara ulaştığını açıkladı. İşte son dakika haberinin detayları...

KASTAMONU4

16.00

Bakan Koca, yaptığı açıklamada "Kastamonu Bozkurt ilçe halkına rutin sağlık hizmeti, ilçe devlet hastanesi yerine bir süre için Abana Devlet Hastanesinde verilecek. Yatan 2 hastadan biri taburcu oldu. Diğeri sel baskını riski sebebiyle Abana Devlet Hastanemize nakledildi." ifadelerini kullandı.

15.00

KASTAMONU VALİSİNDEN YENİ AÇIKLAMA

Kastamonu Valisi Avni Çakır, AFAD Başkanı Yunus Sezer ile taşkın sonucu su baskını yaşanan Bozkurt ilçe merkezi ve İlişi köyünde incelemelerde bulundu.

Çakır, geceden bu yana bölgede aşırı yağışın sahildeki hemen hemen tüm ilçelerde su taşkınlarına sebebiyet verdiğini söyledi.

Taşkın nedeniyle Bozkurt ilçesinde geçici bir köprüyü yıkmak zorunda kaldıklarını belirten Çakır, "Şu an su büyük oranda dere yatağında akıyor. Yalnız şehrin dereye yakın kesimlerinde su sızması oldu. Arkadaşlarımız, kanal açma suretiyle suyun tahliyesi için uğraşıyor. Şu aşamada Bozkurt ilçemizde herhangi bir can kaybı ya da kayıp ihbarı yok. Özellikle İlişi köyünde dere duvarı aştı ve su köyün ortasında çoğaldı. Orada 5 vatandaşımız mahsur şekilde fakat üçüncü kattalar. Onlarla ilgili hava desteği istedik, hava şartının elvermesiyle hava desteğiyle onları da alacağız." ifadelerini kullandı.

İnebolu ilçesinde ise sabah saatlerindeki ciddi durumun taşkın seviyesine gelmeden stabilleştiğini anlatan Çakır, "Orada da çay yüksek seviyede geçiyor ama çarşı boyunda arkadaşlarımız tahkimat çalışmalarını güçlendirerek devam ettiriyor. Burada da su baskınlarımız oldu. Kara yoluyla köyün arasındaki kot farkından dolayı kara yolunu yarmak suretiyle oradaki suyu da boşaltıyoruz. Allah'a şükür, orada da bir can kaybımız yok." diye konuştu.

Bölgede yağışın devam ettiğini dile getiren Çakır, şöyle devam etti:

"Diğer ilçelerimizde, Çatalzeytin, Şenpazar, Doğanyurt, İnebolu'da, şehir merkezlerinde taşkın seviyesine gelmedi. Şu an sadece Bozkurt'ta dere kenarlarına yakın yerlerde bodrum katlarını su bastı. Evlerin zemin katlarında su var ama oraları daha önceki afetten sonra ikamete kapatmıştık. Dolayısıyla yağmur diner dinmez hızlı şekilde suyun tahliyesini gerçekleştireceğiz. Yağışlar gün boyu devam edeceği için tüm vatandaşlarımızın dere kenarlarında evlerinin zemin, bodrum katlarından uzak durmalarını, mümkünse daha yüksek yerlere komşularına ya da bu amaçla açmış olduğumuz yurtlara, okullara gitmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda bize yardımcı olursa inşallah can kaybı olmadan bu süreci atlatacağız."

Çakır, İlişi Çayı'nda da suyun dere yatağında aktığını vurgulayarak, "Sadece patlayan yerden şehre paralel şekildeki konutların altını basacak şekilde geldi. Çarşı merkezinde ona yakın dükkanımızın da bodrum katlarını su bastı." dedi.

13.45

BOZKURT'TA İLÇE DEVLET HASTANESİ BOŞALTILDI

Ezine Çayının taşması sonucu felaketi yaşayan Bozkurt’ta ilçe merkezi sular altında kaldı. Kastamonu’yu etkisi altına alan yoğun yağış nedeniyle Kastamonu Valiliği önleyici tedbirleri devreye aldı. Bu çerçevede sular altında kalan Bozkurt ilçe merkezinde ekipler çalışmalarını sürdürürken ilçe devlet hastanesi tedbir amaçlı boşaltıldı. Hastanede tedavi gören vatandaşlar Abana İlçe Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Bozkurt İlçe Devlet Hastanesinin bir süre hasta kabul etmeyeceği öğrenilirken acil yardım hizmetleri Abana İlçe Devlet Hastanesinde verilecek.

AW655443_02

13.30

BAKAN KOCA: 254 ARAÇ VE 1929 PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ

Sağlık Bakanı Koca yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

"Batı Karadeniz’deki yoğun yağış nedeniyle oluşan, oluşabilecek sel afetlerinin yol açması muhtemel sorunlara karşı bölgede toplam 239 adet ambulans ile 1.573 personel, 15 UMKE timi ile 356 personel olmak üzere toplam 254 araç ve 1.929 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır."

13.15

SAMSUN VALİLİĞİ: AKŞAM 21.00'E KADAR DEVAM EDECEK

Samsun Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmesine göre ilimizin batısında; Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü, Bafra ve Havza ilçelerimizde görülen yer yer şiddetli yağışların bugün akşam saat 21.00’e kadar devam etmesi beklenmektedir. Alaçam ilçemize son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarı 58 kg’a, son 1 saatte gerçekleşen yağış miktarı ise 43 kg’a ulaşmıştır. İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması ve vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük bir önem arz etmektedir” denildi.

13.00

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA: HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada "Bundan sonrası için de önlemleri tüm ilgili kurumlarca alıyoruz. Önümüzdeki saatler kritik! Lütfen her zamankinden daha dikkatli olalım. Ekiplerimiz sahada. Şiddetli yağıştan etkilenerek zarar gören noktalarda hasar tespit çalışmalarına başladık." dedi.

12.00

AFAD'DAN AÇIKLAMA! 5 İLDEKİ TAŞKIN RİSKİ TEHLİKELİ BOYUTLARA ULAŞTI

AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda Kastamonu'nun İnebolu, Bozkurt, Abana, Çatalzeytin, Küre, Pınarbaşı, Şenpazar ve Cide ilçeleri; Karabük Merkez, Ovacık ve Safranbolu; Zonguldak'ın Devrek ve Gökçebey ilçeleri ile Bartın'ın Merkez ve Sinop'un Ayancık ilçesinde taşkın riskinin tehlikeli boyuta geldiği belirtildi.

"GÜVENLİ ALANLARA GEÇİN"

Duyuruda, "Taşkın sahasındaki vatandaşlarımızın, sel ve ani su yükselmesine karşı güvenli alanlarda olmaları, araçlarını dere kenarından çekmeleri, acil durumlarda 112'yi aramaları önemle duyurulur." ifadesi kullanıldı.

AFAD

10.00

KASTAMONU VALİSİ: ŞU AN İÇİN CAN KAYBI İHBARIMIZ YOK

Kastamonu Valisi Avni Çakır, canlı yayında yaptığı açıklamada, "Şu an ben İnebolu’dan ayrıldım. Bozkurt’a girmek üzereyim. İnebolu’da 05.50-08.00 arasında güçlü bir su geldi. Vatandaşlarımızı uyardık. 11.00’de güçlü bir yağış daha bekliyoruz. Boşaltma işlemlerine devam ediyoruz. Bozkurt’ta maalesef yoğun bir yağış geliyor. Taşma olmadı ama güçlü bir yağış olursa taşma yapabilir. Gerekli çalışmaları yapabiliyoruz. Sahil boyundaki tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmasını rica ediyoruz. Bozkurt, İnebolu civarındaki vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ayrılmasını rica ediyoruz. Esas yağmur 1 saat sonra gelecek. Şu an için can kaybı ihbarımız yok. Yağış devam ederse tehlike olabilir. Bu ikazımızı Şenpazar, Azdavay ve tüm ilçelerimize yapıyoruz. Vatandaşlarımızın dere kenarındaki yerlerden daha yukarıya hareket ederlerse daha sağlıklı olur. Lütfen gün boyunca dere yataklarından, çarşı yerlerinden, zemin katlardan uzaklaşalım" dedi.

09:45

BARTIN'DA BAZI EVLER SULAR ALTINDA KALDI

Bartın’da sağanak yağmur etkili olmaya devam ediyor. Kentin farklı noktalarında oluşan yaka selleri yeniden yolları göle çevirdi. Sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekerken esnaflar iş yerlerinin önüne çuvallarla set yaparak su baskınlarını önlemeye çalıştı.

AW655024_03

Çamaltı Köyü’nde de etkisini gösteren yağış nedeniyle bazı evler sular altında kaldı. Ev sahipleri su içerisinde kalan evde eşyalarını kurtarmak için çalışma yapıyor.

Öte yandan Ulus-Abdipaşa karayolu suyla kaplanırken karayolları ekipleri tıkanan menfezleri açmak için çalışma başlattı.

09:40

"DERE KENARINDAKİ ARAÇLAR KESİNLİKLE KALDIRILMALI"

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, "Dere kenarındaki araçlar kesinlikle kaldırılmalı" açıklamasını yaptı.

08:45

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Sosyal medyadan açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu İnebolu'daki derede şiddetli yağış nedeniyle su seviyesinin yükseldiğini ifade ederek, dere boyunca dükkanların açılmayacağını aktardı.

Bakan Soylu açıklamasında şunları ifade etti:

"Gece boyunca ve bugün teyakkuz devam ediyor. "Birçok noktada iş makinaları ve uyarılarla tedbir alındı. Ancak İnebolu’da dere çok yükseldi. Dere boyu dükkanlar açılmayacak. Valimiz ve tüm birimler çalışıyor. AFAD Başkanımız, İnebolu’ya geçiyor."

08:30

KASTAMONU İÇİN KIRMIZI ALARM! KÖPRÜLER YIKILDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop için kırmızı, Sakarya, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Amasya, Tokat ve Samsun için turuncu, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Ankara, Sivas ve Ordu için ise sarı uyarıda bulundu.

Şiddetli yağışın etkili olduğu Kastamonu İnebolu'da 2 köprünün yıkıldığı belirtildi. İlçede yer alan Musa Mahallesi'nde ise evleri sel suları bastığı öğrenildi.

KASTAOMU4

YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Şiddetli yağış ve tahribata uğrayan yollar neticesinde Cide, Şenpazar, İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinin Kastamonu’ya bağlanan yolları trafiğe kapatıldı. Kastamonu’ya gitmek isteyen araçlar Bartın yoluna yönlendiriliyor.

AW655130_02

KÖPRÜDE ÇÖKME MEYDANA GELDİ

Öte yandan, Özlüce Yunus köyü bağlantı köprüsünde çökme yaşandığı için yol ulaşıma kapandı, Doğanyurt ilçelerini bağlayan sahil köprüsünde hasar meydana geldi.

AW655130_01


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler