HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: Suriye ve Kuzey Irak'a Pençe-Kılıç Hava Harekatı! Terör hedefleri tam isabetle vuruldu! MSB ilk görüntüleri paylaştı

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Son dakika haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, gece saatlerinde Suriye ve Kuzey Irak'taki terör hedeflerine Pençe-Kılıç Hava Harekatı düzenledi. Milli Savunma Bakanlığı "Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor" ifadeleriyle operasyonu duyurdu. Hava harekatından ilk görüntüler de gelirken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi" dedi. İşte son dakika haberinin detayları...

Son dakika: Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan bölgelere gece saatlerinde "Pençe-Kılıç Hava Harekatı" düzenledi. F-16 savaş uçakları bölgede tespit edilen terör hedeflerini bombaladı.

MSB PAYLAŞTI: HESAP ZAMANI

Milli Savunma Bakanlığı operasyonu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Paylaşımda, Türk F-16 savaş uçağının pistten kalkış anına ilişkin fotoğrafa da yer verildi.

Fh9ZkA2XoAAQjxt

MSB'nin paylaşımında "Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından belirli aralıklarla savaş uçakları kalkış yaptı.

"YERLE BİR EDİLİYOR"

MSB, gece operasyon yapabilme kabiliyeti olan savaş uçaklarıyla düzenlenen operasyondan ilk görüntüleri de paylaştı. MSB'nin paylaşımında "Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor!" denildi.

HAREKATIN ADI AÇIKLANDI: PENÇE KILIÇ HAVA HAREKATI

MSB tarafından, gece saatlerinde gerçekleştirilen hava harekatına ilişkin yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edilmiştir."

AA-20221120-29483380-29483379-SURIYE_VE_IRAKIN_KUZEYINDEKI_TEROR_HEDEFLERINE_HAVA_HAREKATI

SİHA'LAR DESTEK VERDİ

Suriye ve Irak'ın kuzeyinde tespit edilen terör hedeflerinin vurulduğu hava harekatında Diyarbakır dışında Malatya’dan da savaş uçaklarının kalktığı, Batman’dan havalanan SİHA’ların da operasyona destek verdiği öğrenildi. Saldırı ile terör örgütüne büyük darbe vuruldu.

BAKAN AKAR TELSİZDEN PİLOTLARA HİTAP ETTİ: SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ

Harekatın icrası öncesinde Milli Savunma Bakanı Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na geldi.

AA-20221120-29483680-29483672-BAKAN_AKAR_BERABERINDEKI_TSK_KOMUTA_KADEMESI_ILE_HAREKAT_MERKEZINDE

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan tarafından karşılanan Bakan Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'ne indi.

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Rafet Dalkıran'dan harekata ilişkin brifing alan Akar'ın "Şu andan itibaren Pençe Kılıç Harekatı'nı başlatıyoruz" talimatının ardından uçaklar üslerinden havalandı.

AA-20221120-29483680-29483673-BAKAN_AKAR_BERABERINDEKI_TSK_KOMUTA_KADEMESI_ILE_HAREKAT_MERKEZINDE

Hedefler tam isabetle vurulduktan sonra uçaklar üslerine emniyetli şekilde döndü. Bakan Akar, harekatın sonunda Pençe Kılıç'ta görev alan pilotlarla, Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Harekat Merkezi'ne telsizden hitap etti.

Başarıyla tamamlanan hava harekatından dolayı personeli tebrik eden Akar, "Pençe-Kılıç Harekatı'nı da başarıyla tamamladınız. Ne kadar övünsek azdır. Kahramanlarımız, pilotlarımız başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarımız kendilerine verilen görevleri büyük başarıyla yerine getirdiler. Sizlerle gurur duyuyoruz. Sizleri candan kutluyoruz. Başarılarınızın daim olmasını temenni ediyoruz." diye konuştu.

AA-20221120-29483680-29483674-BAKAN_AKAR_BERABERINDEKI_TSK_KOMUTA_KADEMESI_ILE_HAREKAT_MERKEZINDE

"Maksadımız, 85 milyon vatandaşımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, ülkemize yönelen her türlü hain saldırının da mutlaka karşılığını vermek" diyen Akar, gece yarısından itibaren Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirilen harekatın hassas şekilde planlandığını ve başarılı bir şekilde icra edildiğini vurguladı.

"BÜYÜK BİR BAŞARIYLA TAHRİP EDİLDİ"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm faaliyetlerinde olduğu gibi bu harekatın da hem planlama hem icrasında masum insanlara, çevreye zarar vermemek için gerekli her türlü tedbiri alarak buna uygun harekatı icra ettiklerini dile getiren Akar, şunları söyledi:

AA-20221120-29483680-29483675-BAKAN_AKAR_BERABERINDEKI_TSK_KOMUTA_KADEMESI_ILE_HAREKAT_MERKEZINDE

"Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Bunları yakından takip ettik. Terör örgütünün sözde karargahları da tam isabetle vuruldu, tahrip edildi. Sadece ve sadece teröristler ve teröristlere ait yapılar hedef alındı. Teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin pençesi bir kez daha teröristlerin tepesindeydi. 40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta azimli, kararlı ve buna muktediriz. Şehitlerimizin, masum insanların kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız! Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kast edenlerden yaptıklarının hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz."

AA-20221120-29483680-29483676-BAKAN_AKAR_BERABERINDEKI_TSK_KOMUTA_KADEMESI_ILE_HAREKAT_MERKEZINDE

Akar, mücadelenin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar "ölürsem şehit kalırsam gazi" anlayışı ile devam ettiğini belirtti.

AA-20221120-29483680-29483677-BAKAN_AKAR_BERABERINDEKI_TSK_KOMUTA_KADEMESI_ILE_HAREKAT_MERKEZINDE

Harekata katılan pilotlar Bakan Akar'ın sözlerinin ardından telsizden, "Bizler olduğumuz sürece, Türk hava sahası ve Türkiye sınırları her zaman emniyette olacaktır." ifadelerini kullandı.

AA-20221120-29483680-29483678-BAKAN_AKAR_BERABERINDEKI_TSK_KOMUTA_KADEMESI_ILE_HAREKAT_MERKEZINDE

"CUMHURBAŞKANIMIZIN 'BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ' SÖZÜ KESİN KARARLILIĞIMIZIN İFADESİDİR"

Operasyonla ilgili AK Parti'den de açıklama geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

fsfsdf

"Terör insanlığın düşmanıdır. Türkiye bu insanlık düşmanlarına karşı hangi etiketlere sahip olurlarsa olsunlar en etkili mücadeleyi veren ülkedir. Hangi gücün himayesine girerlerse girsinler tüm terör örgütlerini bertaraf edecek güce sahibiz.

Cumhurbaşkanımızın “bir gece ansızın gelebiliriz” sözü kesin kararlılığımızın ifadesidir.

Çok geniş çaplı ve yüksek kabiliyetle icra edilen bu harekat Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülkemize göz dikenlere her hal ve şart altında cevap vereceğini tüm dünyaya gösteriyor.

Teröre nerede olursa olsun bedel ödetmeye devam ediyoruz.

PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI ile bir kere daha gösteriyoruz; ülkemize göz dikenler en ağır bedelleri ödeyecekler. "

(AA-DHA)

En Çok Aranan Haberler