HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: TCG Anadolu yola çıktı! İstanbul Boğazı'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamlayarak geçti

Son dakika haberi: TCG Anadolu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında vatandaşların alkışlarıyla Sarayburnu Limanı'ndan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Boğazından geçiş yapan TCG Anadolu gemisini yanında çocuklarla uğurladı.

Son dakika: TCG Anadolu yola çıktı! İstanbul Boğazı'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamlayarak geçti

Son dakika haberi: Yaklaşık bir haftadır vatandaşların ziyareti için Sarayburnu Limanı'na demirleyen dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu bugün itibarıyla Karadeniz'e doğru yola çıktı. Gemi İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamladı.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

0a5aa5daa804041ddab153fb66edb2a1

21 PARE TOP ATIŞI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın "avara" komutunun ardından Sarayburnu Limanı'ndan ayrılan TCG Anadolu, Dolmabahçe Çalışma Ofisi açıklarına geldi.

5a46eb580b6a3deea2799a2dcfd4de70

Burada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamlayan TCG Anadolu, 21 pare top atışı ve çimariva gerçekleştirdi.

ERDOĞAN ÇİFTİNE BAKAN ÖZER İLE ÇOCUKLAR EŞLİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu sırada eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle ziyarete gelen depremzede çocuklar da eşlik etti.

2124fe61b67424cca960d8ec8723c727

Boğaz geçişi sırasında TCG Anadolu'da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanları da yer aldı.

7d789472e809a6f5d3a5f42911624c2e

Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçak ve helikopterler de geçişe eşlik etti.

ERDOĞAN TCG ANADOLU PERSONELİNE HİTAP ETTİ

Geçiş sırasında, Bakan Akar ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan da yer aldı.

Geçişin ardından, Milli Savunma Bakanı Akar ile telefonda görüntülü görüşen Erdoğan, TCG Anadolu personeline de hitap etti.

Erdoğan, telefon görüşmesinde, gemi personelini, eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle ziyarete gelen depremzede çocuklarla selamladı.

Yüzde 20'lerde devraldıkları savunma sanayisindeki yerlilik ve millilik oranını yüzde 80'lere çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Erdoğan, bundan sonra doğal afet yardım ve barışı destekleme görevleri gibi çok daha önemli görevlerinin olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"İnşallah 14 Mayıs'tan sonra bu süreci çok daha kararlı bir şekilde işleteceğiz. Gönlümdeki en büyük hayal şu andaki TCG Anadolu'ydu. Ama şimdi istiyorum ki süratle TCG Anadolu'nun bir üst basamağını inşallah gerçekleştirelim. Bunu gerçekleştirmek için bir yeni adım, bu konularda İspanyollarla, İngilizlerle görüşmelerim oldu. Bu görüşmeler neticesinde her iki taraftan da çok olumlu cevaplar aldık. Sizler gibi kararlı kardeşlerimle gerek komuta kademesi gerek er, erbaş, tüm bahriyeliler olarak çok ciddi bir noktaya geliyoruz. Sizlerin duruşları bizleri çok mutlu edecektir. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Sizleri şahsım, milletim adına en kalbi duygularla selamlıyorum."

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yolunuz, bahtınız açık olsun. Sizleri Allah'a emanet ediyorum." dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, gösterdikleri destek, teşvik ve liderlikten dolayı saygı ve şükranlarını iletti.

KARADENİZ'E DOĞRU DEVAM EDECEK

TCG Anadolu, vatandaşları selamlayarak İstanbul Boğazı geçişi seyrini sürdürüyor. Gemi Karadeniz'e doğru seyrine devam edecek.

1b012a80c2d5115bb8424e1bc42d05df

(AA)

En Çok Aranan Haberler