HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Sultan çayı faydaları nelerdir? Sultan çayı nasıl yapılır?

Osmanlı döneminde bitki çaylarının yeri oldukça büyüktü. Günümüzde hala tariflerinin yaygın olarak kullanıldığı çeşitli bitki çayları, şifa kaynağı olmaya devam ediyor. Sultan çayı da Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen karışık bitki çaylarından biridir. 14 çeşit bitkinin karıştırılarak yapıldığı bu çay lezzeti ve faydası ile sıkça tüketilir. Sultan çayının faydaları nelerdir?

Sultan çayı faydaları nelerdir? Sultan çayı nasıl yapılır?

Bitki çaylarının etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eski tarihlerden bu yana çeşitli ot, kök, çiçek gibi doğadan gelen malzemeler kaynatılarak suyu ilaç niyetine içiliyor. Özellikle soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklar için sıcak sultan çayı tüketilmesi önerilir. İçerisine bal eklenerek lezzeti artırılabilir ve balın faydasından da yararlanılabilir. Sultan çayı tarifi içinde bulunan içeriklerin her birinin ayrı ayrı faydası bulunuyor.

Sultan Çayı Faydaları Nelerdir?

Sultan çayı çeşitli çiçek, baharat ve narenciye kabuklarının karışımı ile elde edilen bir bitki çayıdır. Sultan çayı ne işe yarar konusu oldukça mera edilir. Farklı faydaları bulunan içeriklerin karıştırıldığı bu çayın bilinen pek çok faydası vardır. Osmanlı döneminde sultan çayı gül lokumu ile birlikte misafirlere servis edilirdi. Şifası ve lezzeti ile geçmişten günümüze gelen bu çayın her derde deva olduğu söylenir.

Sultan çayında 14 farklı içerik vardır. Ihlamur, defne yaprağı, papatya, kuşburnu, tarçın, havlıcan, karabiber, karanfil, nane, yasemin, kekik, zerdeçal, limon kabuğu ve portakal kabuğu bulunan bu çay, oldukça etkili bir içecektir. Sakinleşmeye, zayıflamaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bu çay içerisine farklı aromalar eklenerek de hazırlanabilir. Sultan çayı neye iyi gelir:

  • Sultan çay içerdiği narenciye kabukları ve bitki özlerinden gelen c vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir.
  • Sultan çayı aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Detoks ve diyet dönemlerinde tüketilmesi ile vücudun hızlı bir şekilde ödem atması sağlanabilir.
  • Sindirim sistemini düzenlemeye destek olur. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi mide bağırsak sorunlarını önlemeye yardımcı bir içeriktir.
  • Özellikle papatya gibi sakinleştirici özelliği bulunan sultan çayı vücudun ve zihnin sakinleşmesine yardımcı olur. Stresi azaltmaya, baş ağrısını geçirmeye ve sinir hücrelerini yatıştırmaya katkıda bulunur.
  • Ödem atmaya yardımcı olmasının yanı sıra antiseptik özelliği ile idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisine de yardımcı olur.

Sultan Çayı Zayıflatır mı?

Sultan çayının içerisinde yer alan antioksidanlar ödem atmaya yardımcı olarak özellikle bölgesel zayıflamayı hızlandırır. Aynı zamanda diyet dönemlerinde tüketilebilecek düşük kalorili sağlıklı içecekler arasında yer alır. Düzenli olarak tüketildiğinde etkisini tam olarak görmek mümkündür. Yaz aylarında soğutularak da ferahlatıcı bir içecek olarak tercih edilebilir.

Sultan Çayı Adet Söktürür mü?

Papatya, kekik ve yasemin içeren sultan çayı kadınlarda adet döneminde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Sultan çayı kas gevşetici özelliği ile sancıların azalmasını sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

Sultan Çayı Nasıl Yapılır?

14 farklı bitki ve baharattan oluşan sultan çayı aktarlarda hazır bir karışım halinde satılır. Bu karışım alınarak demlenebilir. Aynı zamanda sultan çayını oluşturan içerikler ayrı ayrı satın alınarak karıştırılabilir. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıcak olarak tüketilen sultan çayı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sultan çayı nasıl demlenir:

  • Sultan çayı hazırlanması oldukça kolay bitki çayları arasında yer alır. Demlikte hazırlanan bu çayın lezzetini tamamen alabilmek için porselen demlik kullanılması tavsiye edilir.
  • Kaynamakta olan suya bir miktar karışımdan eklenmelidir. Ekleme yapılırken aromasını sevdiğiniz içeriklerden bir miktar fazla koyabilir ya da eşit şekilde demliğe ekleyebilirsiniz.
  • Tüm karışımın suya geçmesi için kaynamış suya koyulduktan sonra ateşten alınmalıdır. Bitkilerin kaynatılmasına gerek yoktur. Ardından 15 dakika demlenmesi beklenerek tüketilebilir.

Sultan çayı günde 2 bardak içilebilir. Fazla tüketimi uzmanlar tarafından önerilmez. Tok karnına içilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda bu karışım içerisinde bulunan parçalara alerjisi olan kişilerin çayı içmemesi gerekir. Hamileler, emziren kişiler, kronik rahatsızlığı bulunan kişiler ve ilaç kullanan kişiler sultan çayını içmeden doktora danışmalıdır.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler