HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TikTok'taki saygısız akıma tepkiler yükseliyor! "TikTok kapatılsın" çağrıları geldi

TikTok adlı sosyal medya uygulamasında paylaşılan görüntülere tepkiler çığ gibi büyüyor. İftar vaktinden önce hoparlörden ezan sesi açıp insanları yanıltarak oruçlarının bozulmasına neden olunduğu söylenen görüntülere Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan da tepki gösterdi. Sayan'ın paylaşımının ardından sosyal medyada "tiktokkapatılsın" paylaşımları gündem oldu. Söz konusu görüntülerle ilgili videoyu çeken gençlerden de açıklama geldi.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, iftar vaktinden önce hoparlörden ezan sesi açan ve insanları yanıltarak oruçlarını bozmasına neden olduğu söylenen Tiktok görüntüsüne tepki gösterdi.

640x480 (2)

Başkan Sayan görüntüleri sosyal medya hesabından, “Tiktok uygulamasından utanç verici bir akım videosu daha. Sahilde iftarını açmak için bekleyen kişileri vaktinden önce hoparlör ile ezan sesi dinletip orucunu bozdurdular, evinde sesi duyan yüzlerce insanın da orucu bozulmuş oldu. Yazıklar olsun“ ifadeleri ile paylaştı.

0b617098-9719-42c5-9736-94681a757c91

"TİKTOK KAPATILSIN" ÇAĞRILARI

Sayan'ın paylaşımının ardından sosyal medyada “tiktokkapatılsın” paylaşımı gündem oldu.

0438e2bf-fc37-40b9-a4f6-af6b7cd12c40

VİDEOYU ÇEKEN GENÇLERDEN AÇIKLAMA GELDİ

Edinilen bilgiye göre, Rize, İslampaşa Mahallesi’nde geçtiğimiz pazar günü, bir grup genç sahilde bulunan çardaklarda orucunu açan vatandaşlara şaka yapmak istedi. İftardan 10 dakika sonra ses bombası ile evlerinin balkonundan ezan sesi açan gençler bu görüntüleri kaydederek sosyal medya hesaplarından ‘İftardan 10 dakika sonra Rize’de ezan şakası yaptık’ şeklinde paylaştı. Fakat görüntüyü görenler aynı görüntüyü ‘İftardan 10 dakika önce insanlara oruçlarını bozdurdular’ diye paylaştı.

Bu paylaşım ise gençlerin başına bela oldu. Amaçlarının 10 dakika önce oruçlarını açan vatandaşların ‘Bu ne ezanı şimdi’ diye düşünmesi olduğunu dile getiren gençler yaptıkları şaka nedeniyle bütün tepkileri üzerlerine topladı. Bir anda sosyal medyada gündem olan gençler, durumu açıklamak için paylaşım yapan herkese tek tek ulaşma çalışmalarına başladı.

"BİZ İFTARDAN 10 DAKİKA SONRA AÇTIK AMA 10 DAKİKA ÖNCEYMİŞ GİBİ PAYLAŞTILAR"

Paylaşılan videoda elinde ses bombasını balkonun kenarında tutarak telefonundan ezan okunan 17 yaşındaki Erdoğan Kazdal isimli genç videoyu iftardan 10 dakika sonra çektiklerini ancak sosyal medyada 10 dakika önce yapılmış gibi paylaştığını ifade ederek, “İftarda yemeğimizi yedikten sonra insanlara şaka yapmak amaçlı balkona çıktık. Telefondan ezanı açtık. 18.51’de iftarı açmıştık, 19.02’de biz bu videoyu çekiyorduk. Öylesine şaka amaçlı yapalım dedik olay çok yanlış anlaşıldı. Biz ezan okundu insanlar ‘Bu ne şimdi’ desin diye yaptık ama yanlış anlaşıldı. Çok farklı yerlere gitti konu. Bir belediye başkanı da iftardan önceymiş gibi paylaştı ve bir anda ortalık karıştı. Biz iftardan 10 dakika sonra açtık ama 10 dakika önceymiş gibi paylaştılar” dedi.

Videonun hızla paylaşılmasının ardından tepkilere neden olduğunu ve polis ekiplerinin de kendilerini uyardığını sözlerine ekleyen Kazdal, “Kızan oldu baya. Ailem evde değildi, köye çıkmıştı. Ne oldu neden böyle bir şey ettiniz diye kızdılar. Polis geldi, onlar da ‘Neden böyle bir şey yaptınız’ diye sordu bize. Bir anda olayın farklı boyutlara taşındığını anlattık polise. Onlar da uyardılar bizi” şeklinde konuştu. (İHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler