HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Touchpad çalışmıyor ne yapmalıyım? Touchpad çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayarlar günümüzde en sık kullanılan teknolojik cihazlardan biridir. İnsanlar pek çok işini bu cihazlar aracılığıyla hızlı bir şekilde halledebilmektedir. Bilgisayarlar kendi içerisinde genelde masaüstü ve dizüstü olmak üzere 2 farklı gruba ayrılır. Dizüstü bilgisayarlarda önemli bir donanım parçası olarak bilinen touchpad parçası çalışmadığında ise bazı sorunlarda beraberinde ortaya çıkabilir. Peki, touchpad çalışmıyor ne yapmalıyım ve touchpad çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

Touchpad çalışmıyor ne yapmalıyım? Touchpad çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

Dizüstü bilgisayarlarda birçok önemli temel parça vardır. Bu temel parçalardan biri de fare imleci işlevini yerine getiren touchpad parçasıdır. Touchpad kısmı aynı zamanda dokunmatik bir özelliğe sahiptir. Fareye gereksinim duyulmadan kullanılabilen bu parçada bazı dönemlerde çalışmama sorunu görülebilir. Bu noktada Windows 11 touchpad çalışmıyor problemi gündeme gelebilir. Bu önemli sorunun giderilmesinde bazı metotlar faydalı olabilmektedir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Touchpad çalışmıyor ne yapmalıyım?

Dizüstü bilgisayarlar aynı zamanda laptop olarak da tanımlanmaktadır. Laptoplar taşınabilir özellikleri ile istenilen her alana kolayca götürülebilmektedir. Bu bilgisayarların birçok önemli temel parçası mevcuttur. Touchpad denilen bölümde bu önemli temel parçalardan biri olmakla birlikte cihazın kullanılmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Touchpad parçası herhangi bir fare yani mouse’a gerek duyulmadan bilgisayarın kullanılmasına izin vermektedir. Bu sayede kullanıcılar mouse olmadan da işlemlerini yapabilmektedir. Ancak bazı durumlarda Windows 10 touchpad çalışmıyor problemi ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Touchpad donanım parçasının işlevini yerine getirememesinde birçok farklı unsur başrolde olabilmektedir. Eğer bu sorun dış faktörlerden dolayı ortaya çıkmışsa teknik bir servisten yardım alınmasında yarar vardır. Ancak iç faktörlerden kaynaklı ise bazı yöntemleri uygulayarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Touchpad çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

Dizüstü bilgisayarlarının en önemli donanım parçalarından biri olan touchpad parçası, bilgisayarın daha kolay kontrol edilmesinde de etkin bir role sahiptir. Fare imleci yerine geçen touchpad kısmı çalışmadığında bu son derece can sıkıcı olabilir ve bazı önemli işlerde aksaklık meydana gelebilir. Bu durum önemli işlemlerin gerçekleştirilememesine de engel olabilir.

Kullanıcılar laptop touchpad çalışmıyor problemiyle karşılaştığında ise bazı yöntemleri deneyebilir ve sorunun kaynağını bularak problemi çözüme kavuşturabilir. Touchpad çalışmıyor sorununu çözmek için uygulanması gereken yöntemler ise genel olarak şöyledir:

  • Touchpad kilidinin aktif edilip edilmediği kontrol edilmelidir.
  • Bilgisayarın donanım parçalarına özgü bazı güncellemeler gelebilir. Touchpad sürücüsü için güncellemelerin yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır.
  • Bazı zamanlarda sistem ayarları kısmında touchpad devre dışı bırakılmış olabilir.
  • Bazı durumlarda bilgisayarın kendisiyle ilgili birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum touchpad kısmının çalışmamasına neden olabilir. Bilgisayarı yeniden başlatarak sorun ortadan kalkabilir.
  • Bluetooth ya da kablosuz kullanılan fare araçları için kurulan sürücülerle touchpad parçası çakışmış olabilir. Touchpad’in çalışması için önceden kurulan sürücülerin kaldırılması gerekebilir.
  • Tüm bu yöntemlerin denenmesine rağmen problem çözülmediği takdirde sorun dış etkenlerden kaynaklı olabilir ve bunun için de uzman birinden yardım alınması gerekebilir.

En Çok Aranan Haberler