HABER

Tüm dünya bu iddiayla çalkalanıyor! Telefonda uyardı: 'Kirli bomba' kullanarak...

Dünya, Rusya tarafından Ukrayna’yla ilgili ortaya atılan iddiayı konuşuyor. İddiaya göre; Ukrayna, ‘kirli bomba’ kullanacak ve bunu Rusya’ya karşı provokasyon haline getirecek. Rusya Savunma Bakanı Şoygu, İngiltere Savunma Bakanı Wallace ve Fransa Savunma Bakanı Lecornu ile yaptığı telefon görüşmelerinde Ukrayna’nın Rusya’ya karşı, ‘kirli bomba’ kullanarak bir provokasyon düzenleme planı olduğunu öne sürdü ve endişelerini anlattı. Dünyayı çalkalayan iddialarla ilgili Ukrayna'dan açıklama geldi.

Tüm dünya bu iddiayla çalkalanıyor! Telefonda uyardı: 'Kirli bomba' kullanarak...

Rusya-Ukrayna savaşı son dönemde yeniden birbirinden sıcak gelişmelerle üst seviyelere tırmandı. Nükleer silah kullanımına ilişkin tartışmalar gündemdeki yerini korurken Rusya'dan Ukrayna ile ilgili ortaya atılan bir iddia, tüm dünyada gündem oldu. Dünya gündemini çalkalayan iddiaya göre, Ukrayna “kirli bomba” (radyoaktif madde içeren bomba) kullanarak Rusya’ya karşı provokasyon düzenleyecek. Rusya, İngiltere ve Fransa ile görüşecek bu iddialara ilişkin endişelerini belirtti. Öte yandan iddialara ilişkin Ukrayna'dan da yanıt geldi. Peki, kirli bomba nedir? İşte detaylar...

"KİRLİ BOMBA KULLANARAK..."

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanarak Rusya’ya karşı provokasyon düzenleyeceğine yönelik iddialar ile ilgili İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Fransa Savunma Bakanı Sebastian Lecornu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Şoygu’nun Lecornu ile yaptığı görüşmeye ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Rusya Savunma Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu ile Fransa Savunma Bakanı Sebastian Lecornu arasında telefon görüşmesi yapıldı. İstikrarlı bir şekilde daha da kontrolsüz bir tırmanış eğilimi gösteren Ukrayna’daki durum ele alındı. Orgeneral Sergey Şoygu, Fransız mevkidaşına Ukrayna’nın ‘kirli bomba’ kullanarak muhtemel provokasyonlarına dair endişelerini dile getirdi" denildi.

thumbs_b_c_4562fea9f6f2a12da0ba3d84342facdd

"ENDİŞEYİ DİLE GETİRDİ"

Şoygu’nun Wallace ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamada ise, "Ukrayna’daki durum ele alındı. Şoygu, İngiliz mevkidaşına Kiev tarafından muhtemel bir ‘kirli bomba’ kullanılabileceği konusunda bilgi verdi ve bu durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi" ifadeleri kullanıldı.

ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE DE GÖRÜŞTÜ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bu görüşmelerin ardından ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Şoygu ve Austin’in Ukrayna’daki durumu ele aldıkları ifade edildi. En son 21 Ekim’de görüşen Şoygu ve Austin, bir hafta içinde 2’nci telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

ŞOYGU DAHA ÖNCE MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Bakan Şoygu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile de telefonla görüşmüş, Ukrayna’nın "kirli bomba" kullanarak provokasyon yapma ihtimaline karşı endişelerini Bakan Akar’a iletmişti.

UKRAYNA'DAN İDDİALARA YANIT

Rusya’nın Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanarak kendilerine karşı provokasyon düzenleme planı olduğu yönündeki iddiasına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’dan cevap geldi. Kuleba sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın “kirli bomba” iddiasını “tehlikeli” ve “saçma” olarak nitelendirerek, “Rusya’nın ’kirli bomba’ kullanmayı planladığı iddia edilen Ukrayna hakkındaki yalanları tehlikeli olduğu kadar saçma da. Birincisi, Ukrayna kararlı bir NPT (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması) üyesidir. Ne ’kirli bomba’mız var ne de almayı planlıyoruz. İkincisi, Ruslar genellikle başkalarını kendi planlarıyla suçlar” dedi.

ZELENSKİY, DÜNYANIN RUSYA'YA MÜMKÜN OLDUĞUNCA SERT TEPKİ GÖSTERMESİNİ İSTEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Telegram hesabından Rusya-Ukrayna savaşının 242. gününde görüntülü mesaj paylaşarak savaşla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Rusya'nın Ukrayna'daki insanları yok etmeye çalıştığını savunan Zelenskiy, şu ifadeleri kullandı:

"Rusya'nın ölüm ve yıkım getirdiği her yerde normal hayata dönüyoruz. Bu tam olarak Ukraynalıları ilgilendiriyor. Ukrayna'nın olduğu yerde hayat asla durmaz. Ama Rusya nereye giderse gitsin, arkasında toplu mezarlar, işkence kampları, yıkılan şehirleri ve köyleri, mayınlı arazileri, yıkılan altyapıları ve doğal afetleri bırakıyor."

Zelenskiy, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun bugün bazı ülkelerin savunma bakanlarıyla telefon görüşmeleri yaptığını ve nükleer tehdit konusunu ele aldığını belirtti.

Kimsenin bugün Rusya'ya inanmadığını dile getiren Zelenskiy, "Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki radyasyon felaketi ile ilgili şantaj yapan Rusya'ydı. Bu, Rus füzelerinin özellikle Ukrayna nükleer tesisleri üzerindeki yörüngesidir." ifadesini kullandı.

Zelenskiy, Rus güçlerini, kontrol ettikleri Herson bölgesindeki Kakhova Barajına mayın döşemekle ve Ukrayna'da yasak silahları kullanmakla suçlayarak, "Artık dünyanın (Rusya'ya) mümkün olduğunca sert tepki vermesi gerektiğine inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Rusya'nın bugün sadece Ukrayna'ya değil, tüm dünyaya nükleer şantajı yapmaya devam ettiğini belirten Zelenskiy, dünya ülkelerinin buna yaptırım gibi çeşitli yollarla tepki vermesi gerektiğine dikkat çekerek, "Çünkü bizi ne kadar güçlü desteklerlerse, bu savaş ve olası Rus tehditleri o kadar erken sona erecektir." yorumunda bulundu.

KİRLİ BOMBA NEDİR?

Kirli bomba olarak adlandırılan silahlarda radyoaktif maddeler bulunuyor. (İHA/AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler