HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hafta sonu İstanbul beyaza bürünüyor! Kar yağışı için tarih verildi, Meteoroloji'den 31 il için uyarı geldi

Soğuk havaların iyice bastırdığı son günlerde birçok ilin beyaz örtüyle kaplanması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kar yağışı beklenen illeri bir bir açıkladı. Diğer yandan da 31 il için sarı ve turuncu kodlu uyarılar geldi. AKOM ise İstanbul'da kar yağışı için tarih verdi. Peki bugün (26 Ocak) hava nasıl? İşte Meteoroloji'nin açıklamaları ve uyarılarıyla bugünün hava durumu raporu...

Hafta sonu İstanbul beyaza bürünüyor! Kar yağışı için tarih verildi, Meteoroloji'den 31 il için uyarı geldi

Türkiye genelinde bugünün karlı ve soğuk hava etkisi altında geçmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunduğu 31 ilin haritasını paylaştı. Yine MGM'nin açıklamasında özellikle uzun yola çıkacaklar yönelik ayrı bir parantez açıldı.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!
Saatlik, günlük, haftalık ve 15 günlük detaylı hava durumu için şehrini seç.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM, pazar akşam saatlerinden itibaren İstanbul'da kar yağışı beklendiğini açıkladı.
DHA'nın AKOM'dan aktardığı açıklamaya göre, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi genelinde hafta sonu Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkili olması bekleniyor. Mevsim normalleri altında seyreden sıcaklıkların 2-4 derece daha soğuyarak kış değerlerine gerileyeceği, beraberinde il genelinde yağış geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Cumartesi yağmur şeklinde görülecek yağışların Pazar günü karla karışık yağmur, akşam saatlerinden itibaren kar şeklinde etkili olması bekleniyor. Pazartesi öğle saatlerine kadar ise yerel kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanabileceği öngörülüyor.
İstanbul'da hava sıcaklıklarının 31 Ocak'a kadar mevsim normallerinin 2-5 derece altında, 1-10 Şubat tarihleri arasında mevsim normalleri civarı ila 1-3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

GEwLhdVWwAIidOZ

İŞTE KAR YAĞIŞI BEKLENEN DİĞER İLLER

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Afyonkarahisar, Kütahya ve Isparta çevreleri ile Kırklareli'nin kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

26

Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Bolu, Kastamonu, Karabük çevreleri, Zonguldak, Bartın, Düzce illerinin yüksek kesimleri, Sakarya'nın güney ve doğusunun yüksekleri, Güneydoğu Anadolu bölge geneli, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Hatay, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri, Adana'nın kıyı, Van'ın güney kesimleri, Erzincan'ın, Tunceli'nin ve Malatya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

262

BUZLANMA VE DONMAYA DİKKAT

Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

263

SICAKLIKLAR O BÖLGEDE AZALIYOR

Sıcaklığın güney ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

27

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

BAŞKENT BEYAZA BÜRÜNÜYOR

Ankara, soğuk havanın etkisi altına girdi.

AA-20240126-33532090-33532085-ANKARADA_KAR

İHA'nın aktardığına göre; şehrin yüksek kesimlerinde, gece saatlerinde kar yağışı başladı. Meteorolojiden alınan bilgiye göre kar yağışının etkisini arttırması bekleniyor.

AA-20240126-33532090-33532083-ANKARADA_KAR

AA-20240126-33532090-33532085-ANKARADA_KAR

31 İL UYARILDI

MGM ayrıca 31 ilimiz için de sarı ve turuncu kodlu uyarı paylaştı. İşte o illerin listesi:

Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Kars, Kastamonu, Malatya, Mardin, Muş, Sakarya, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Bayburt, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.

Başlıksız-2

Sarı kod, hava durumu potansiyel tehlikelidir anlamı taşır. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Turuncu kod: Hava durumu tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

İŞTE TÜRKİYE GENELİNDE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

1

2

3

4

5Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler