HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Türkiye'nin gözü orada! Kuduz nedeniyle karantinaya alınan mahallede arbede: Gözaltılar var

Türkiye gözünü Şanlıurfa'ya çevirdi! Sokak hayvanları tarafından 4 vatandaş ısırıldı ve köpeklerde kuduza rastlandı. Valilik iki mahalleyi karantinaya aldı. Sokak köpeklerinin toplatılması üzerine hayvan savunucuları muhtarlık önünde eylem yaptı ve karantinadaki mahalleliyle hayvan savunucuları arasında arbede yaşandı. Ekiplerin müdahale ettiği olayda 3 kişi gözaltına alındı. Öte yandan kuduz köpekleri Şanlıurfa'dan Ankara'ya taşıyan ve dün gözaltına alınan Buket Özgünlü tutuklandı.

Türkiye'nin gözü orada! Kuduz nedeniyle karantinaya alınan mahallede arbede: Gözaltılar var

Şanlıurfa'da sokak köpeklerinin toplatılmasına tepki gösteren hayvan hakları savunucuları, karantina altındaki Batıkent Mahallesi'nin muhtarlığı önünde eylem yapıp, muhtarlık binasına 'Dikkat, kuduz risk bölgesi' yazılı tabelayı astı. Bu sırada mahalle sakinleri ile hayvan hakları savunucuları arasında arbede çıktı, 3 kişi gözaltına alındı. Ayrıca kuduz köpekleri Şanlıurfa'dan Ankara'ya taşıdığı için gözaltına alınan Buket Özgünlü de tutuklandı.

241955_SANLIURFADA-BIR-ARAYA-GELEN-HAYVAN-HAKL

KUDUZ ALARMI VERİLMİŞTİ

Batıkent Mahallesi'nde, 4 Haziran'da sokakta yürüyen Mustafa Şahin'e başıboş köpek saldırdı. Kol ve bacağından ısırılan Şahin, Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Diğer yandan Şahin'i ısıran köpek, kuduz çıktı. Bunun üzerine karantina altına alınan Batıkent Mahallesi'nde muhtarı Halil Kaya'nın desteği ile belediye ekipleri, başıboş köpekleri toplamaya başladı.

241956_SANLIURFADA-BIR-ARAYA-GELEN-HAYVAN-HAKL

KÖPEKLERİN TOPLATILMASINA KARŞI ÇIKTILAR

Toplama sırasında bir köpeğe yapılan eziyet, tepkilere neden oldu. Türkiye'nin dört bir yanından Şanlıurfa'ya gelen hayvan hakları savunucuları, dün akşam saatlerinde köpeklerin toplatılmasına karşı eylem yaptı.

241957_SANLIURFADA-BIR-ARAYA-GELEN-HAYVAN-HAKL

MAHALLELİYLE ARBEDE: 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Hayvan hakları savunucuları, bugün de Batıkent Mahallesi Muhtarlığı'nın önünde eylem yaptı. Eylemciler, muhtarlık binasına 'Dikkat, kuduz risk bölgesi' yazılı tabelayı astı. Bu sırada mahalle sakinleri ile hayvan hakları savunucuları arasında arbede çıktı. 3 kişi gözaltına alınırken, hayvan hakları savunucuları eylemlerine devam edeceklerini söyledi. 3 kişi, ifadeleri sonrası serbest bırakıldı.

241958_SANLIURFADA-BIR-ARAYA-GELEN-HAYVAN-HAKL

BUKET ÖZGÜNLÜ TUTUKLANDI

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki barınakta kuduz olduğu iddia edilen köpekleri bakımsız kaldıkları gerekçesiyle alıp Ankara'ya taşıyan ve gözaltına alınan Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü ile dernek çalışanı M.S.D. adliyeye sevk edildi. Özgünlü, 'Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' ve 'Hayvanları koruma kanununa muhalefet' suçlarından tutuklandı, M.S.D. serbest bırakıldı.

asa

241960_SANLIURFADA-BIR-ARAYA-GELEN-HAYVAN-HAKL

241962_SANLIURFADA-BIR-ARAYA-GELEN-HAYVAN-HAKL

"ŞANLIURFA'DAN GETİRİLEN KÖPEKLER MÜŞAHADE ALTINDA"

Ankara Valiliği İl Tarım Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa'dan Ankara'ya getirilen köpeklerle ilgili yapılan açıklamada, "Bazı basın ve yayın kuruluşları ile sosyal medya platformlarında Şanlıurfa'dan yasadışı yollarla şehrimize gelen sahipsiz hayvanların salıverildiğine yönelik dezenformasyon içerikli yayın ve paylaşımlar yer aldığı görülmektedir. İlimizde bir klinikte tespit edilen ve bazılarında çeşitli hastalıklar olduğu anlaşılan bahse konu yavru ve yetişkin köpekler hayvan sağlığında görevli veteriner hekimlerimiz nezaretinde aynı gün Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teslim edilmiş ve müşahede altına alınmıştır" denildi.

Klinikte ölü olduğu anlaşılan köpeklerin ise incelenmek üzere Etlik Veteriner Merkez Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne teslim edildiği ifade edildi. Konuyla ilgili sürecin tüm boyutlarıyla takip edildiği belirtilirken, hayvanların salındığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Express


En Çok Aranan Haberler