HABER

Türkiye sınırında hareketlilik: PYD bölgesinde Rus bayrağı!

Kilis'in karşısında bulunan, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD denetimindeki Suriye’nin Afrin İlçesi’nin Türkiye sınırına yakın noktaya Rus bayrağı asıldı. Suriyenin Halep kentine bağlı Afrin İlçesi’nin terör örgütü PYD denetimindeki Parsa Dağı bölgesinde, Kilis sınırına yakın noktadaki bir direğe Rusya bayrağı asıldığı görüldü. Bu gelişmenin ardından sınır hattında güvenlik önlemleri artırıldı.

ABD'nin, PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye, Rakka operasyonu öncesi ağır silah yardımı yapılmasına yönelik kararı Türkiye'de gerilimi artırırken, Suriye sınırında kritik bir hareketlilik yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye sınırına Rus askerlerinin konuşlandığı iddia edilen Afrin'de, terör örgütü PYD'nin kontrolündeki bölgede bir direğe asılmış Rus bayrağı görüntülendi.

'RUSYA DA ABD GİBİ PYD-YPG DESTEKÇİSİ'

Rus askerlerinin Afrin kenti ile Türkiye sınırı arasındaki bazı bölgelerde konuşlandığı öne sürülmüştü. Üst üste yaşanan bu gelişmeler 'ABD gibi Rusya da YPG-PYD desteği veriyor' yorumlarının yayılmasına neden oldu.

Suriye rejimine yakın Al Masdar'ın haberine göre, 25 Nisan’da Rus askerlerinin PYD kontrolündeki Afrin kenti ile Türkiye sınırı arasındaki bazı bölgelerde konuşlandığı öne sürülmüştü. Haberde, bölgedeki aktivistlerin YPG ile Rusya arasında bir anlaşma bulunduğunu, Suriye'deki Rus komutanlığı ile PYD, Türkiye'nin Afrin'e yönelik olası bir saldırısını engelleme konusunda anlaşmaya vardığı yönünde açıklama yaptığı belirtilmişti.

Anlaşma iddiasına göre, Rus askerinin bölgedeki varlığıyla Türkiye'nin YPG mevzilerine saldırmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

İşte Zer News'te yer alan o fotoğraf:


Geri Dön