HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

UDF dosyası nedir, UDF dosyası nasıl açılır? UDF dosyası açma programı

Bilgisayar sistemleri bünyesinde bulunan uygulamaların hangi işletim sistemi ya da program ile çalıştığını bilmek için dosya uzantısının ne olduğunu öğrenmek gerekir. Bilgisayar kullanan kişilerin karşılarına yaygın olarak çıkan pek çok farklı dosya biçimi bulunmaktadır. Bu dosya biçimlerinden biri de UDF dosya uzantısıdır. Bu dosya uzantısı daha çok UYAP sistemi tarafından kullanılmaktadır. Peki, UDF dosyası nedir ve nasıl açılır?

UDF dosyası nedir, UDF dosyası nasıl açılır? UDF dosyası açma programı

Bilgisayar sistemi bünyesinde pek çok farklı dosya ya da uygulama mevcuttur. Bu uygulama veya dosyalarına ait çeşitli dosya biçimleri vardır. UDF de bu dosya biçimleri arasında yer almaktadır. Bu noktada UDF dosyası ne demek konusu gündeme gelebilmektedir. Bilgisayarlarda bulunan dosya uzantıları dosya isimlerinden nokta ile ayrılarak kullanılmaktadır. Bu dosya uzantılarının içerisinde çeşitli dokümanlar vardır. Bu dokümanlara erişim sağlamak için dosyaların açılması gerekmektedir.

UDF dosyası nedir?

Optik diskler üzerinden alınan bilgilerin bilgisayarlara geçmesini ya da sürücü vasıtası ile okunabilmesini sağlayan sürücü türü, optik sürücü olarak tabir edilmektedir. Optik medya sürücüleri bünyesinde çeşitli dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyaların tanımlaması için kullanılan dosya biçimi, UDF dosyası olarak isimlendirilmektedir. Açılımı Universal Disk Format olarak bilinen ve Türkçe karşılığı Evrensel Disk Biçimi olarak tanımlanan UDF dosyası, yaygın olarak optik medya içerisinde kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle UYAP sistemi tarafından da bu dosya türü tercih edilmektedir.

UDF dosyası nasıl açılır?

UDF dosyası, özellikle Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi adıyla bilinen, kısaca UYAP olarak tanınan sistem tarafından kullanılan bir dosya çeşididir. UDF dosyası içerisinde birçok farklı doküman olabilmektedir. Bazı dokümanlar Excel programı üzerinden hazırlanabildiği gibi farklı programlar aracılığı ile de oluşturulabilmektedir.

UDF dosyasını açmak bazı durumlarda çok basit olmayabilmektedir. Bilgisayar kullanıcıları bu dosya biçimini açmak için çeşitli programlara gereksinim duyabilmektedir. UDF dosyası açma programı ile bu dosyalar kolay bir şekilde açılabilmekte ve içeriğinde yer alan dokümanlara erişim sağlanabilmektedir. Bu dosyaları açmak için tercih edilen birçok farklı program vardır. Bunun yanı sıra UYAP Editör programı kullanılarak da UDF dosyaları kolayca açılabilmektedir.

UDF dosyası açma nasıl yapılır?

UDF formatında hazırlanmış dosyaların içerisinde yer alan dokümanlara ulaşmanın yolu UDF dosya açma programı kullanmaktır. Bunun için tercih edilen birçok farklı özelliği ile öne çıkan çeşitli programlar mevcuttur. Bilgisayar kullanıcıları bu dosya biçimindeki verilere erişim sağlayabilmek için UDF dosyası açan programlardan birini kullanabilir ve içeriğe kolayca ulaşım sağlayabilir.

Bu noktada UDF dosyaları hangi programla açılır konusu karşımıza çıkabilmektedir. Nero Burning Rom, 7-zip, Pea zip gibi uygulamalar bilgisayara yüklenerek bu dosyalar açılabilir. Bunun yanı sıra UYAP editörü kullanılarak da UDF formatındaki dosyaların içeriğine ulaşılabilir. UYAP Editör kullanarak UDF dosyasını açmak için izlenmesi gereken adımlar genel olarak şöyledir:

  • Öncelikli olarak UYAP Editör programının cihazlara indirilmesi gerekir.
  • Bu programın cihaza indirilebilmesi için UYAP Editör’ün resmî web sitesine giriş yapılmalıdır.
  • Cihaza indirildikten sonra yükleme işlemi başlatılmalıdır.
  • Yükleme işlemi gerçekleştikten sonra UDF dosya uzantısına sahip dosyayı UYAP Editör programı ile açabilirsiniz.

PDF dosyası UDF’ye nasıl çevrilir?

Adobe tarafından meydana getirilen dosya biçimi, PDF dosyası olarak tabir edilmektedir. Açılımı Portable Document Format olan Türkçe karşılığı ise taşınabilir belge formatı olarak karşımıza çıkan PDF dosyasını UDF dosya biçimine çevirmek mümkün olmaktadır. Bunun için internette pek çok farklı UDF dönüştürücü olarak hizmet veren siteler ve araçlar bulunmaktadır. Bu siteler aracılığı ile PDF dosyalarını saniyeler içerisinde UDF dosya formatına çevirebilirsiniz.

En Çok Aranan Haberler