HABER

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamak için sigara ve stresten uzak durulması gerektiğini söyledi.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat

İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, özellikle ısı değişimlerinde aktive olan ve üst solunum yolunda enfeksiyon yapan virüslerde sonbahar aylarında artış gözlendiğini belirterek, insanların dikkat etmesini istedi.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşıcı hale gelerek kısa sürede yayılabileceğini belirten İlikhan, "Üst solunum yolu virüsleri, solunum yollarında hapşırma ve öksürme nedeniyle tükürüğe karışır. Havada su buharı ve tozlarla temas eder ve diğer insanların bu havayı solumasıyla bulaşıcı hale gelebilir" dedi.

Hastalığın görülmeden gerekli önlemlerin alınması gerektiğini kaydeden İlikhan, "Hastalık başlamadan önce vücut kırgınlığı, halsizlik ve yorgunluk belirtileri oluşur. İlerleyince huzursuzluk, baş, adale ağrıları, burunda yanma, akıntı, üşüme, titreme, sıtma şeklinde nöbetler, iştahsızlık, boğazda yanma, batma hissi oluşur. Seste çatallanma gibi semptomlar gözlenir. Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında en yakın uzman hekime müracaat edilerek bulaşması önlenirken, tedavi edilme imkanı olur. Bu hastalıklara yakalanmamak ve korunmak amacıyla bol meyve yemeli ve C vitaminiyle vücudun direnci arttırılmalıdır. Uykusuzluk, sigara ve stresten uzak kalınmalıdır. Hastalığın hava yoluyla yayılması göz önünde bulundurularak okul, yurt gibi kapalı ve toplu yaşanılan ortamlardan uzak durmalıdır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön