HABER

Yatırım fonları enflasyona yenildi

İSTANBUL (İHA) - Yatırım fonlarının büyük bir bölümü yıllık getiri açısından enflasyona yenildi. Yılın şampiyonları ise A tipinde yüzde 50.31'lik getirisiyle Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Karma Fon, B tipinde yüzde 64.27'lik getirisiyle Taib Yatırım Değişken Fon oldu.

Banka ve aracı kuruluşların kurup yönettiği yatırım fonlarının yıllık performansları yaklaşık olarak ortaya çıktı. Katılma payı belgeleri geçen yılın sonundan bu yana alınıp satılan toplam 233 fon bulunurken, 27 Aralık 2002 verileri dikkate alındığında bu fonlardan 173'ü cari olarak karda görünüyor. Ancak, yüzde 31'lik yıllık enflasyon (hükümet hedefi) dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda 233 fondan 140'ının yatırımcılarına reel olarak zarar ettirdiği ortaya çıktı. Yatırımcısını enflasyon karşısında ezdirmeyen 93 yatırım fonu içinde sadece 7 tanesini A tipi fonlar oluşturuyor.

GETİRİ ŞAMPİYONU TAİB B TİPİ DEĞİŞKEN En son verilere göre, tüm yatırım fonlarında 31 Aralık 2001 tarihinden bu yana geçen sürede en yüksek getiriyi sağlayan ilk 28 fon, B tipi fonlardan oluşuyor. Tüm yatırım fonları listesinin ilk sırasında ise yüzde 64.27'lik getirisiyle en yüksek getirili fon olarak Taib Yatırım B Tipi Değişken Fon yer aldı. A tipi fonlar arasında yüzde 50.31'le en yüksek getiriyi sağlayan TSKB'nin A Tipi Karma Fonu tüm yatırım fonları arasında en iyi getiri sıralamasında 29. oldu. En iyi ilk 100 fon içinde A tipi fonlardan sadece 13'ü yer alabildi.

Tüm fonlar içinde en çok zarar ettiren fonlar arasındaki ilk üç sırayı ise yüzde 35.85'le Kent Yatırım A Tipi Değişken Fon, yüzde 33.48'le Gedik Menkul Değerler A Tipi Hisse Fon ve yüzde 31.55'le Ata Yatırım Menkul Kıymetler A Tipi Değişken Fon aldılar. Yatırımcısına zarar ettiren fonlar arasında yer alan tek B tipi fon Garanti Bankası B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön