HABER

Yaz-kış güneşlenmek sağlık için önemli

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beslenme ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, "Güneşli bir ülke olmasına rağmen D vitamini yetersizliği ve neden olduğu hastalıklar Türkiye' de başta çocuklar, kadınlar ve yaşlılar olmak üzere nüfusumuzun önemli bir bölümünü tehdit etmektedir" dedi.

Yaz-kış güneşlenmek sağlık için önemli

Türkiye'de çocuklarda raşitizm sıklığının yüzde 2 ile yüzde 19 arasında değiştiğini ve D vitamini desteğinde gösterilen onca çabaya rağmen yıllar içinde bu sıklıkta bariz bir azalma görülmediğini belirten Prof. Dr. Aydın, son yıllarda gebeler ve doğurganlık yaşındaki Türk kadınlarında yüzde 80'e varan oranlarda D vitamini yetersizliği olduğunu söyledi.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Prof. Dr. Aydın, "Raşitizm ve bu kemik hastalığının erişkinlerde görülen şekli olan osteomalası tıpkı bir buz dağında olduğu gibi D vitamini yetersizliğinin sadece görünen kısmıdır. D vitamini yetersizliği sadece kemik hastalığına değil osteoporoz, romatoid artrit, depresyon, multipi skleroz, Tip I diabet gibi çok sayıda yaygın kronik hastalığa da neden olmaktadır. Hatta bu hastalıklar daha henüz kemik bozuklukları ağırlaşmadan önce ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar D vitamini yetersizliğinin başta prostat ve göğüs olmak üzere 20'ye yakın kanser çeşidinin oluşumuna katkıda bulunduğunu da göstermektedir" diye konuştu.

"VAHŞİ HAYVANLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ GÖRÜLMÜYOR"

D vitamini yetersizliğinden korunmanın en doğal yolunun yeteri kadar güneşlenmekten geçtiğini ifade eden Aydın, vahşi hayatta hiçbir hayvanda D vitamini yetersizliği olmadığını söyledi. Aydın, "Eğer yeteri kadar güneşlenemiyorsak D vitamini takviyesi almalıyız. Doğurganlık yaşındaki kadınların örtünmesi ya da örtünmese bile güneş girmeyen ortamlarda yaşaması, bebeklik döneminde D vitamini yetersizliğinin artmasına neden olan önemli bir sorundur. Bu nedenle, yenidoğan döneminden itibaren D vitamini desteği önem kazanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı geçen yıldan itibaren "Bebeklerde D vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Korunması Projesi" adlı bir programa başlamıştır. Bu projede bütün bebeklere günde 400-1000 ünite D vitamini sağlanması planlanmaktadır. Bu projenin başarıya ulaşabilmesi için sağlıkla ilgilenen her türlü resmi ve sivil toplum kuruluşları ile medya kuruluşlarının işbirliği şarttır. Şehir planlamacılarının güneş ışığından maksimal yararlanacak projeleri geliştirilmesiyle sorun daha radikal bir tarzda önlenebilecektir" açıklamasında bulundu.

(İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler