HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yıllarca sağlıklı olduğu söylendi! Propolis yemek sağlığınızı riske atıyor

Propolis, arılar tarafından üretilir. Propolis, içeriğindeki kimyasallar nedeniyle, anti-mikrobiyal, anti-oksidan, anti-tümör gibi özelliklere sahiptir. Birçok faydası olduğu bilinen propolisin zararları da vardır. Uzmanlar arı sütü ve propolis hakkında uyarılarda bulunuyor.

Yıllarca sağlıklı olduğu söylendi! Propolis yemek sağlığınızı riske atıyor

Propolis, bal gibi yine arılar tarafından üretilen bir üründür. İçerisindeki bileşenler nedeniyle soğuk algınlığında sıklıkla kullanılan propolis ve arı sütünün bir sürü faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydalarının yanı sıra zararlarını da göz ardı etmemek gerekir. Prof. Dr. Vefik Arıca, aşırı propolis ve arı sütü kullanımının erken ergenlik ve erkelerde meme gelişimine yol açtığını söyledi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

KADINLIK HORMONU NEDENİYLE MEMELERİ BÜYÜTÜYOR

Yeni Proje - 2022-09-19T112435.541

Prof. Dr. Arıca, propolis ve arı sütü kullanımında son dönemlerde büyük artış olduğunu anlattı. Arı sütü ve propolis kullanımının özellikle bağışıklık sistemini çok yüksek düzeyde koruduğunu dile getiren Arıca, “Tabii bir takım uyarılarda da bulunmak gerekiyor. Özellikle propolis, arı sütü içinde östrojen dediğimiz kadınlık hormonu bulunmakta. Özellikle düzensiz kullanımlarda, uygun dozda kullanmayanlarda, hekim kontrolünde kullanmayanlarda ve merdiven altı üretimlerden bu östrojen maddesiyle beraber iki hastalık ön plana çıkmakta. Biri, erkeklerde meme gelişimi yani jinekomasti. Erkeklerde yoğun bir miktarda meme dokusu oluşmasına yol açmakta. İkincisi de çocuklarda ergenliğe erken girilmesi” diye konuştu.

PROPOLİS KULLANIMINA ARA VERİLMELİ

Ekran görüntüsü 2022-09-19 112402

Aşırı kullanım nedeniyle bu hastalıklarda son dönemlerdeki artışa dikkati çeken Prof. Dr. Arcıa, şöyle konuştu:
“Bu nedenle uygun dozda, hekim kontrolü dışında propolis kullanımlarında özelikle son dönemlerde erken ergenliğe girmede bu dönemlerde çok artış görülmekte. Bazı durumlarda da erkeklerde jinekomasti olaylarının, özellikle meme gelişimi erkeklerde büyümenin olması ön plana çıkmakta. Bu iki durumda propolis kullanımı sorgulanmaktadır. Propolis kullanıyor ise belli bir dönem propolis ve arı sütü kullanımına ara verilmelidir.”

(İHA)

En Çok Aranan Haberler