HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yunanistan'da Kurban Bayramı

İbadete açık bir caminin bulunmadığı Yunanistan'ın başkenti Atina'da Müslümanlar, bayram namazı için çoğunlukla yer altı mescitlerinde bir araya geldi - Selanik'te belediye tarafından tahsis edilen Osmanlı eseri Yeni Cami'de ise Müslümanlar, bayram namazlarını ilk kez seçilmiş müftülük tarafından görevlendirilen imam ve müezzin ile kıldı

ATİNA (AA) - Yunanistan'da ibadete açık bir caminin bulunmadığı başkent Atina'daki Müslümanlar, bir bayramda daha namazlarını yer altı mescitlerinde kılmak zorunda kaldı.

İbadete açık camisi bulunmayan başkent Atina'da yaşayan 200 bini aşkın Müslüman, bayram namazlarını genellikle binaların bodrum katlarında oluşturdukları mescitlerde kıldı.

Atina'da yaşayan yüzlerce Müslüman, namazlarını kılmak için Moshato semtindeki Yunan-Arap Eğitim ve Kültür Merkezi'nde bir araya geldi. Cemaat, namazın ardından birbirleriyle bayramlaştı.

- Selanik'te bir ilk

Yunanistan'ın ikinci büyük kenti Selanik'te ise Müslümanlar, belediye tarafından tahsis edilen Osmanlı eseri Yeni Cami'de bayram namazını kılmak için toplandı.

Aralarında Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan'ın da bulunduğu yaklaşık 200 kişi bayram namazını ilk kez Batı Trakya'da seçilmiş müftülük tarafından görevlendirilen imam ve müezzin ile kıldı.

Cami, 2013 ve 2014 yıllarında da tahsis edilmiş, ancak Yunan hükümetinin devlet tarafından atanmış imam ısrarı üzerine namazda saflar boş kalmıştı.

- Çipras'tan bayram mesajı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras sosyal medya hesabı üzerinden bir tebrik mesajı yayınladı.

Çipras mesajında, "Yunanistan'da ve dünyada Kurban Bayramını kutlayan tüm Müslümanlara tebrikler. Kutlu gün için iyi dileklerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

- Atina'da yapımı tamamlanan caminin açılışı 5 kez ertelendi

Atina'da yapımı tamamlanan cami, çeşitli bürokratik engellerle uzun süredir açılmıyor. Geçen yıl nisanda beklenen açılış beş kez ertelendi. Caminin tamamlanması için yeni tarihin ekim ayının sonu olduğu belirtildi.

Votanikos semtinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait atıl bir yerleşkede devam eden inşaat, Ağustos 2016'da Meclis tarafından alınan kararın ardından dörtlü bir konsorsiyum tarafından üstlenilmişti.

Yaklaşık 850 metrekare büyüklüğünde, 350 kişi kapasiteli caminin minaresi olmayacak. Plana göre, camide bir çocuk parkı ve şadırvan da yer alıyor. Cami için ayrılan bütçe ise 887 bin avro.

Caminin yapımına, alınan kararlara rağmen bürokratik süreçlerin uzaması, hukuki engellemeler ve aşırı sağ kesimin tepkileri nedeniyle başlanamamıştı. Mevcut plana göre, cami yapımı için karar, ilk olarak 2006'da alınmıştı.

İnşaatın tamamlanmasının ardından caminin yönetimi, eğitim ve maliye bakanlıklarından iki devlet görevlisi, iki belediye çalışanı, bir yüksek mahkeme hakiminin yanı sıra Müslüman cemaatlerden iki temsilcinin bulunduğu 7 üyeli bir kurula devredilecek.

Öte yandan, Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı, SEF ve OAKA statyumlarını bayram namazları için tahsis ediyor.

Express

En Çok Aranan Haberler