HABER

Yüz yüze eğitim öncesi üniversite öğrencileri için kritik hafta

Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, ekim ayının ilk haftası üniversitelerin açılacak olmasının, vaka sayılarının artması açısından risk oluşturduğunu söyledi. Oğuztürk, "Bu hafta kritik bir hafta. Aşının 14 gün içinde etkisini sağladığını düşünürsek öğrencilerin bu haftayı iyi değerlendirmeleri gerekiyor" dedi.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Oğuztürk, uzun zamandan sonra Covid-19 vaka sayılarında 29 binli rakamlar görüldüğünü, bu rakamların test sayısının artmasıyla doğru orantılı olduğunu belitti. Prof. Dr. Oğuztürk, vaka sayılarının artmasındaki en önemli nedenin, delta varyantının ülkede dominant olarak devam etmesi ve halkın maske, mesafe, hijyen kurallarındaki istikrarı devam ettirmede sıkıntılarının ortaya çıkması olduğunu söyledi.

"AŞI OLAN İNSANLARIN ARTMASI GEREKİYOR"

Oğuztürk, "Elimizdeki en güçlü silah olan aşının istenilen düzeyde günlük artış şeklinde yansıması gerekiyor. Aşı olan insanlarımız var evet; ama bunun bir miktar daha artması gerekiyor ki toplumsal bağışıklık yüzdesine bir an önce ulaşalım. Şu an itibarıyla iki doz aşı yaptırmış insanlar eğer takviye doz yaptırılma tarihi gelmişse yaptırmak zorundalar. Biz virüsle mücadelede başarılı olmak istiyorsak aşılama oranında toplumsal bağışıklığa katkı sağlayacak bir yüzdeyi yakalamak zorundayız. Yeni mutasyonlara da yol açabilecek bir süreç, bu virüs aramızda dolaştıkça devam edecektir" dedi.

"BU HAFTA KRİTİK"

Prof. Dr. Oğuztürk, ekim ayında üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağını ve bunun için öğrencilerin şimdiden önlemlerini alması gerektiğini kaydetti. Oğuztürk, "Vaka sayılarında asıl büyük artma riski oluşturabilecek durumlardan bir tanesi ekim ayının ilk haftasından itibaren yüksek öğretimde yüz yüze eğitime geçilmesi olacak. Bu anlamda özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından aktive edilmiş olan 12 yaş üstü ve 18 yaşın da dahil olduğu gençlerimizin hangi aşıyı istiyorsa özgür iradelerine bağlı olarak yaptırmaları gerekiyor. Özellikle bu hafta yüksek öğretimde öğrenim görecek kişilerin ikinci doz aşılarını bitirmeleri gerekiyor ki okula başladıkları zaman hastalanma riski sıfıra yakın bir şekilde onların yüz yüze eğitimini engellemeyecek şekilde olsun. Bu hafta kritik bir hafta çünkü öğrenciler aşı olduktan iki hafta sonra bağışıklığın ortaya çıktığını düşünürsek aşı olmamış öğrencilerin bu haftayı iyi değerlendirmeleri gerekiyor" diye konuştu.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
bir inat uğruna ve bilim karşısında çaresizlikleri sebebiyle. NOT: camii yerine bilim insanı yetiştirmedikleri için. tüm öğrenci kardeşlerimizi ve o kardeşlerimizin ailesini ölüm riskinin içine attılar. Kapitalizm karşısında bir kere daha yenik düştü hükümetimiz. 20 yıl sen iktidarda olacaksın ve 2825 TL asgari ücret verip, 90 TL den Peynir aldırıp, o asgari ücret ile çocuklarının iyi bir gelecek açısından okumasını sağlamaya çalışan anne ve babaların , çocuklarını ölüm ile karşı karşıya bırakacaksın. adalet be kalkınma partisi adı gibi bir parti değilmiş.
karnından yazmışsın.bir peynir nerede 90 liraymis çok merak ettim.bizim burda en kral peynir 50lira.ikincisi ak partiden evvel bir asgari ücretli kaç kilo peynir alıyormuş aç bak öyle yaz.iskembeden sallamayın.kesinlikle bugünkü şartların yeterli olduğunu söylemiyorum ama bire on katarak yazmayı bırakın artık.evet asgari ücretlinin halı gerçekten kötü ama 2002 den evvel durum çok daha kötüydü.
Ben hep diyorum unuversiteler sorun insan silkilasyonu cok olacak bence uzaktan yapsaydınız gerci cok surdurmessiniz kapatırsınız
başın dr yazan herkez konuşuyor !!! susun artık felaket tellallığı yapmayın !!!
Geri Dön