Ruhani'den Türkiye'ye ağır suçlama

İran'da düzenlenen uluslararası çevre konulu konferansta konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ankara'nın Dicle ve Fırat nehirleri üzerindeki baraj inşasını sert ifadelerle eleştirdi. Konferansta bulunan Türk heyeti Başkanı Fazlı Karman Çorman, Ruhani'nin suçlamalarını reddetti. Başkent Tahran'da 43 ülkenin katılımıyla yapılan Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları ile Mücadele Konferansı'nda söz alan Ruhani, Türkiye'nin ismini zikretmeden sert ifadeler kullandı.

Ruhani, "Bölgemizdeki bir ülkenin 22 baraj yapımını planlaması, Dicle ve Fırat nehirleri üzerinde çok yıkıcı etkileri olabilir. Bu Irak, İran ve başka birçok ülkeyi olumsuz etkiler. Bu eylemlerin yıkıcı etkilerine karşı kayıtsız kalamayız" diye konuştu.

"HEM İRAN, HEM TÜRKİYE VE HEM IRAK'IN KAZANACAĞI BİR FORMÜL"

Çevre konusunda bölge ülkeleri arasında işbirliği yapılması çağrısında bulunan Ruhani, "Çevre konularında kazan-kazan politikası uygulanmalı. Hem İran, hem Türkiye ve hem Irak'ın kazanacağı bir formül üzerinde çalışmalıyız. Su kaynaklarından tek başına yararlanma formülleri doğrultusunda hareket etmemeliyiz" dedi.

Konferansta Türk heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdürü Büyükelçi Fazlı Karman Çorman, Türk basınına yaptığı açıklamada İran'ın suçlamalarını reddetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
DİCLE FIRAT TÜRKİYE TOPRAKLARINDA DOĞMASI SİZİ BU KADAR RAHAT SIZ EDİYORSA GELİN PERS YAYILMACILIĞINI BIRAKIN BİZE KATILIN SAYIN RUHANİ
Çok doğru söylemiş tabi haber irandan geldiya hemen hakaret edelim amerika israil konuşsa sadece okuyup geçeriz
İran kendisini ortadoğunun hakimi saymaya başladı. Önce kendileri bölgesel Kürt yönetimine ceza vermek için kestikleri küçük zap suyunun hesabını versinler. O sudan ekmek kazanan binlerce balık işletmecisinin tek geçim kaynaklarını ellerinden aldılar. Türkiye baraj yapıyor ama Fırat ve Diclenin yatağını değiştirmiyor yada suyunu kesmiyor.
İki yüzlü iran karar veremedi Emperyalizmemi karşı Müslüman Türkleremi bi karar verde dostmusun düşmanmı bilelim
doğalgazı en pahalı ya satmayı biliyorlar Adı üzerinde doğalgaz bizim de suyumuz var niye bedavaya veriyoruz anlamıyorum
Diğer Haberler