Trump'ın Kudüs kararı: Orta Doğu'da barışı öldürmek için mükemmel zamanlama

ABD Başkanı Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına gelen tepkilerin bir süre sonra geçeceğini düşünüyor olabilir. Ancak Orta Doğu bütün senaryolara açık bir coğrafya. Gazeteci Fehim Taştekin bu kararın nedenlerini ve olası sonuçlarını analiz etti.

ABD Başkanı Donald Trump dünya kamuoyunun önemli bir kısmını karşısına alarak Tel Aviv'deki Amerikan büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına karar verdi.

Aslında Trump seleflerinin yerine getirmekten kaçındığı ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti sayan yasayı hayata geçirmiş oldu. Kongre'den 1995'te geçen yasanın uygulaması, her altı, ayda bir başkanın imzaladığı feragatnameyle erteleniyordu.

Önceki Başkan Barack Obama da 2008'de Yahudi kuruluşu AIPAC'taki konuşmasında "Kudüs, İsrail'in başkenti olarak kalacaktır ve bölünmeden kalmalıdır" demişti.

Başkanların yasayı dondurmalarının nedeni Amerikan çıkarlarının tehlikeye gireceği, Arap-İslam dünyasıyla ilişkilerin bozulacağı ve barış sürecinin sekteye uğrayacağına yönelik kaygılardı.

OLASI SONUÇLAR NE OLABİLİR?

Trump'ın ziyadesiyle kışkırtıcı olan böyle bir adımı atmasında elbette "Önce Amerika" sloganıyla ABD'nin klasik dış ilişkilerdeki yerini umursamayan 'sıra dışı liderlik' anlayışının payı var.

Fakat kendi Dışişleri ve Savunma Bakanlarının da karşı çıktığı bu adımın sıra dışı liderliğin ötesinde 'delilik' ya da 'çılgınlığa' tekabül eden tarafları var.

İsrail'e Doğu Kudüs dahil 1967'de işgal ettiği topraklardan çekilmesi çağrısı yapan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayan bu adım kuşkusuz BM dahil uluslararası aktörler nezdinde bir dirençle karşılaşacaktır.

İsrail Başbakanı Netanyahu (solda), kararı açıklamasının ardından Başkan Trump'a (sağda) teşekkür etti

Bunun yanı sıra bu adımın BM'nin desteklediği iki devletli çözüm planının öldürülmesi, pek çok ülkeye yayılmış Filistinli mültecilerin dönüş umudunun hepten son bulması, olası çözümde Filistin'e başkent olarak kurgulanan Doğu Kudüs'teki Filistinlilerin yok edilmesi, burada yaşayan ve vatandaşlığı bulunmayan 300 bin Filistinlinin kaderinin belirsizliğe bırakılması, Batı Şeria'nın neredeyse yüzde 60'ını teşkil eden yasadışı kolonilerin meşrulaştırılması, güvenlik duvarlarıyla Filistinlilere dayatılan 'apartheid' rejiminin sürmesi, bu tür bir umutsuzluk ve çaresizlik ortamında (Hamas'ın ifadesiyle) 'cehennemin kapılarının açılması', Filistin lideri Mahmud Abbas'ın dediği gibi 'radikal örgütlere zemin sunulması' ve geniş coğrafyalarda şiddetin kışkırtılması gibi yakıcı ve yıkıcı sonuçları olabilir.

KARARIN ARKASINDAKİ MOTİVASYON NEDİR?

Trump birçok şeyi ateşe atma pahasına bu tür bir adımı neden attı ve bundan ne umuyor?

2016'da "Elçiliği İsrail'in ebedi başkenti Kudüs'e taşıyacağım" demiş olan Trump'ın basitçe seçim vaadini yerine getirdiği söylenebilir. Ama bu izahat naif kalır. George W. Bush ve Bill Clinton dahil önceki başkanlar aynı vaadi yerine getirmedi diye seçim kaybetmiş değil. Seçim kampanyası döneminde ekibinin Rus yetkililerle sıra dışı ilişkileri yüzünden başı belada olan Trump'ın Kongre'de etkili olan bazı çevrelerin desteğini sağlama almak ve üzerindeki bulutları dağıtmak için bu manevrayı yaptığı da söylenebilir. Kararın arifesinde Temsilciler Meclisi'nde başkanın azledilmesini öngören tasarı oylandı ve 58'e 364 oyla Trump kurtuldu. Bu izahat da tek başına kâfi değil.

Trump yönetiminin, Orta Doğu politikalarının iki önemli ismi özel temsilci Greenblatt (solda) ve damadı Jared Kushner

Trump yönetimi damadı Jared Kushner ve özel temsilci Jason Greenblatt aracılığıyla bir süreden beri Orta Doğu'da yeni bir barış girişiminin altyapısını hazırlıyor. Müzakerelerden önce hedef Kudüs'ün statüsü üzerindeki tartışmayı bitirmek, Arapların daha azına razı olacağı bir çetrefil yaratmak ve böylece koşulları İsrail lehine değiştirerek masayı kurmak olabilir. İsrail ile çok özel bağları olan Kushner ve Greenblatt'ın Trump'ı nasıl yönlendirdiği meçhul. İkisinin de Orta Doğu barışı gibi binbir dengeyi barındıran bir sürece hakim olmadığı biliniyor. Bu ikilinin bir barış masası kurabileceğine dair inanç son derece zayıf.Acaba barış sürecini diriltmek yerine kabul edilemez koşullar karşısında Arapların masadan tamamen uzaklaşacağı, böylece İsrail değil Filistinlilerin suçlanacağı, barışın unutulup fiili durumun kalıcı hale geleceği yeni bir ortam mı hedefleniyor? Kushner ve Greenblatt'ın Orta Doğu'da ne çevirdiklerini ABD Dışişleri bile bilmediğinden bu konuda yorum yapmak güç.

YENİ BİR İNTİFADA DOĞAR MI?

Filistin tarafında Trump'ın bu kararından sonra ABD'nin arabuluculuk rolünü yitirdiğini düşünenler de var.

Fakat yaşamak için yardımlara bağımlı hale gelen ve Ramallah'tan çıkmaları bile İsrailli bir çavuşun iznine bağlı olan Filistinli liderler kendilerini o denli çaresiz duruma soktu ki; birkaç ay sonra ABD'nin rolünü sorgulayacak durumda bile olamayabilirler.

Ayrıca bu yorumlar, İsrailli liderlerin gerçek bir barışı düşünmekten alıkoyan keyfiliklerini, her koşulda İsrail'i koruma ve kollama taahhüdüne bağlı olan Amerikan başkanlarına borçlu olduğu gerçeğini de görmezden geliyor.

Mahmud Abbas (solda) Kasım ayında Suudi Arabistan Kralı Selman ile bir araya gelmişti

Bu öfkeden yeni bir intifada çıkar mı çıkmaz mı, şimdiden kestirmek zor.

Ama bildiğimiz şey şu: Bu adım İslam ülkelerinin birbirine girdiği, mezhep gerilimlerinin tırmandırıldığı, Filistinli direniş unsurlarının zayıfladığı, Gazze'yi tekeline alan Hamas ile Batı Şeria'ya hükmeden El Fetih arasında gerçekleşen zoraki barışa rağmen Filistin Yönetimi'nin kadük olmaktan kurtulamadığı ve İsrail'in Arap dünyasından müttefikler bulduğu bir süreçte geldi.

Dün Filistin konusunda Arap Birliği'ni sürükleme kapasitesi olan ülkeler bugün kendi dertleriyle meşgul: 2011'den beri Suriye yanıyor, NATO müdahalesi ve silahlı isyan sonrası Libya bitti, Irak Amerikan işgalinden beri cehennemde, Sudan bölündü, Arap isyanlarının çıkış yeri Tunus ve Mısır hala belini doğrultamadı.

Pek çok yerde Sünni-Şii gerilimi inanılmaz boyutlara taşındı. Yemen İran destekli unsurları temizleme adına iki yıldır Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyonun ateşi altında.

İran'a karşı Sünni cephe yaratmak istenirken Müslüman Kardeşler'in destekçisi Katar yüzünden Sünni koalisyon birbirine girdi. Filistinlilerin sözcülüğüne ve Katar ile Müslüman Kardeşler'in hamiliğine soyunan Türkiye bu ülkelerin birçoğuyla sorunlu hale geldi.

İran düşmanlığı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn gibi ülkeleri İsrail'le ortak paydada buluşturdu.

Bu şekilde birbirini törpüleyen bu coğrafyadan Birinci ve İkinci İntifada sırasında olduğu gibi Filistin davasına güçlü bir destek çıkar mı? Tepkiler sel olsa da sonuç getirecek ortak duruşun şekillenmesi zor.

Hatta iddia o ki; Suudi Arabistan'da ipleri eline alan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, BAE'nin yönlendirmesiyle İsrail'le anlaştı; Kushner'le görüşmesinden sonra Mahmud Abbas'ı Kudüs ve mültecilerin dönüş hakkını unutan, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerine dokunmayan, Doğu Kudüs yerine kentin dışındaki Abu Dis'i başkent yapan bir çözüm önerisini kabul etmesi için markaja aldı.

Abbas'a "Kabul etmen için iki vaktin var, yoksa yerini başkası alır" mesajı verildi.

Körfez'de birçok etkili yazar ve gazetecinin son zamanlarda Filistinlileri 'baş belası' ve Filistin davasını 'yük' olarak gören, mültecileri ve Kudüs'ü de Allah'a havale eden yorumların artması bu gizli anlaşmaya bağlanıyor.

Direniş cephesinde de durum kötü: Suriye krizi sırasında Şam-Tahran ekseninden çıkıp Katar ve Türkiye ile saf tutan Hamas en kötü dönemini yaşıyor. Lübnan'daki Hizbullah ise fazlasıyla Suriye'de meşgul ve bu dönemde ateşin Lübnan'a sıçramaması konusunda bir dikkat söz konusu.

Filistinli Hıristiyanlar da son derece tepkili ama bu tepki caydırıcı bir etki yaratmıyor. Kudüs'ten ikisi patrik ve sekizi başpiskopos 13 dini lider, karar öncesi Trump'a mektup yazıp çözüm bulunmadan Kudüs'ü İsrail'in başkenti yapmanın onarılamaz sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Trump bunları da dinlemedi.

Belli ki Trump, Körfez'de İran karşıtlığı ile satın aldığı uyumlu pozisyondan ve Arap-İslam aleminin bir araya gelmesi imkansız halinden cesaret alıyor.

Trump tepkilerin köpük gibi bir süre sonra sönümleneceğini düşünüyor olabilir. Fakat burası Orta Doğu; asla söylenmemesi gereken şey "Yok, bu olmaz" sözüdür.

Burası bütün senaryolara açık bir coğrafya. Epey zamandan beri hakim örgüt ve liderlerden bağımsız olarak kendini gösteren bir dip dalga var.

Başsız ve örgütsüz gençler ve çocuklarla köpüren bu dalganın nasıl çarpacağını öngörmek zor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
bu müslümanlar için büyük bir fırsat...birleşelim şu şeytana bir ders verme zamanı geldi... inanlar ile inanmayanların savaşı bu hz.allaha ve peygamberine inananın savaşı olacak..
hangi müslüman ülkeile birleşecen hepsi birbirine düşman olmuş hepside kukla devlet.
@gazo1 müslümanlar en son nezaman birleşebildilerki şimdi birleşsinler? Müslümanlara müstehak. Mekkeyi bile alsalar kimsenin sesi çıkmayacak...
Tanrıyı göreve çağırın artık yeter da..
@oozn senin gibiler olduğu sürede hain münafık aramaya gerekyok
adım adım bir staratejik savaşa doğru gidiliyor, ortadoğu da israil güdümünde arabistan destekli bir harita oluşuyor, müslüman kanıyla silah tüccarları ve yahudi lobisi besleniyor. kürtler ise maşa olmaya devam ediyor.
@oralisik BİZ ÖNCE İÇİMİZDEKİ HAİNERDEN KURTULMALIYIZ
@oralisik Bular BOP projesi çerçevesinde yapılan şeyler. Bu projenin eşbaşkanıda maalesef bizim ülkemizde.
REYİZ NERDESİN REYİZ....
Bu İsrail ve ABD alçaklarının bu kadar rahat davranmasında biz müslümanların hiç mi suçu yok? El Kaide,Boko haram,IŞİD,Taliban v.s v.s. Müslümanlar ancak birbirini öldürmekle uğraşıyorlar. Allah'ın dinini,Allah'ın kitabındaki gibi yaşasaydılar bunlar bu kadar şımaramazdı.Şimdi her yerde Cuma namazı sonrası toplanır;İsrail, ABD bayrakları yakar, kahrolsun ABD,Kahrolsun İsrail diye bağırırız olur biter. Atı alan üsküdarı çoktan geçti...
Üsküdar 1967'de geçilmiş, kimse kimseyi gaza getirmeye çalışmasın,kimse de gaza gelmesin.
@mldvi işidı talbanıda el kaideyıde kuran abd kardesim bunu hala goremıyormusun bok haramı bilmem ama diğerleri abdnın gudumunde ve bir ulkeye operasyon yapacaksa o ulkede bu tur orgutlerı yonlendırıp arkasına ozgurluk getırecem deyıp dalıyor...11 eylul afganıztan ırak lubnan mısır hepsı aynı
ADAM VERİLEN GÖREVİ YAPIYOR YA BİZ ÇAKMA MÜSLÜMANLAR NE YAPIYOR ŞEYHLERİMİZ MÜRİTLERİMİZ NERDESİNİZ
çok acil (AYASOFYA.) ibatede açılsın reissssss. ölümse bu ugurda ölmeye top yekün hazırız. kahrolsun a b d._kahrolsun israil. bundan böyle hiç bir a b d vatandaşı hiç bir israilli rahat gezemeyecek bundan böyle hepsine ölümmm.
@kabusunuzdum sakin ol şampiyon
@kabusunuzdum sen ne içiyorsun bu kafaya ulaşabilmek için?
sakin ol şampiyon, Filistin'in,Kudüs 'ün yolunu biliyorsun sanırım, bilmiyorsan sor gösterirler, Yol paran yoksa gel ben veririm.
@kabusunuzdum ehehehe rüyanda görürsün :)))
@kabusunuzdum Sakin ol şampiyon.
bize ne kudusten mudusten
İsrail’i Güney Afrika’ya sürseler Filistin gider yan komşusu olur amaç ve niyet son gün ortaya çıkıp ilahi yargıya hesap verecektir o yüzden kimse Allah’ın vaatlarının önüne geçemez
yiyin birbirinizi pislikler
eyyy amerikaaaa derler gülüp geçerler
Amerikanın amacı sağ gösterip sol vurmak... Sanal krizler yaratıyor ...Protestolar yaşatıyor... Yatırımcılar ters köşe yapılıyor...Amaç finansal işgal ....Türk Borsası Hedef 1.000.000.... Venezuella yı incele.. Türkiyeyi anla
bu vesileyle bütün islam alemi birleşip bu büyük, ve küçük şeytanlara anladığı dilden konuşmamız lazım..
CB ve Hükümet yesin içsin bu habere dua etsin...Hırsızlık yolsuzluk ve Sarraf da neymiş...Heyyy çürümüşsünüz koku geliyor...çarşı pazarda yüzde ikiyüzün üstünde her şey zamnalnmış...yanıyor piyasalar ocakla
Eeeeee ordan burdan ahkam kesmek olmuyormuş demi şimdi bizdeki yobazlarda başlar one minute israil diye
MEZHEP DERDİNE DÜŞMÜŞ MÜSLÜMAN ORTA DOĞU VE CEHALETLİKTEN ÜÇ BEŞ YOBAZ TARİKAT PEŞİNDE DİNİNİ DAHİ BİLMEYEN TÜRKİYE, MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANA KIYMASINA SEYİRCİ İKEN BU ABD VE İSRAİL OYUNU BAŞLADI. BAE VE S.ARABİSTAN DA ONLARA KOLTUK DEĞNEĞİ OLDU. BU YARA DAHA BÜYÜK ÇIBAN OLUR, İLTİHABLANIR BENCE.
bu işin sonu euro dolar benzin gıda fiyatları dahada arkatack ekonomi güvenlik eğitim sistemi çökecek olan yine türk milletine olacak Araplar sadece havlayacak herkes kuzu kuzu susacak çünkü gücümüz yok
Birinci dünya savaşında Osm. dev. satan araplar. Bu sefer filistini satıyor. Abbasa zorla yaptıkları satışı onaylatmaya açalışıyorlar. Bu araplardan ne dost ne düşman olur. Adamların çıkarı ne ise bir anda dansöz edası ile döneveriyorlar. Tıpkı akp ve trolleri gibi. Malum akp ve trollaride arap seviciya. Karakterleride aynı.
Daeş,işid,suriye iç savaşı v.b planlar tutmayınca büyük israil için kışkırtıcı bir hamle..Rakibi kışkırt sonra haklıymış gibi üzerine git taktiği..
Portalal pıçaklama bittiyse sırada ki gelsin!!!
BU ADİLER KAN EMİCİ KENE GİBİLER BESLENMELERİ İNSAN KANI NE VİCDAN VAR NEDE İNSANLIK SADECE GÖZLERİNİ HIRS BÜRÜMÜŞ SIYONİSLER ONCA BEBELERİN YÖZYAŞLARINI GÖRDÜKLERİDE VİCDANLARI SIZLAMUYORLAR BİRLİK ZAMANI
Allaha inanıyorsanız hiç endişe etmeyin! Birtek müslüman kalsa oda el ense yatsa Allah nurunu tamamlayacak,bunlar 3.dünya savaşı denilen adına armegedon savaşı takılan yahudilerin yenilip dünya hakimiyetinden düşmeleri gerektiği zamana hazırlanıyorlar.Allah Hz.Muhammed a.s dan ve hadis kitaplarını bize doğru anlatanlardan razı olsun.ZAFER ALLAHINDIR.
Ortadogudaki barisin bitip bitmeyecegine Trump karar veremez.Trump piyondan baska birsey degil.
ABD ve İsrail bunu yapar gel gör ki Müslümanlar birbirini öldürmeye başlar.
Ey kafirler güruhu.., ey kafir amerika, ey kafir trump....bu oynadığınız oyunlar aleyhinize dönecek....Rabbimin de bir hesabı var....KUDÜSÜN SAHİBİ ALLAH'DIR....her şerden bir hayır doğar...bize şer gibi görünen bu mesele...İNŞÂALLAH MÜSLÜMANLARIN MUZAFFERİYETLERİYLE NETİCELENECEK HİÇ KUŞKUSUZ...!
inanç değil teknoloji dünyaya hükmeder allahın tembel islamcıları,
başta ülkemizi yöneten siyasiler ve diğer müslüman ülkerini yöneten siyasiler israil ile bu güne kadar yaptığınız ticaretin sonucudur bu hepinizin orda dökülecek kanın günahı sizin boynunuzdadır
Dinler ortadan kalkıncaya kadar savaşınız.. sonyasa ayet:19
Bir şey olmaz. İslamcı yönetimlerin , kendi halkınız ezmekten , aç bırakmaktan başka bir şeye gücü yetmez. Sadece kendi insanlarına zulüm eder ler. Demokrasiyi , özgürlüğü , insan haklarını , hukuğu kendi halklarına laik görmezler. Arabistanın en iyi dostu kim ? İsrail ve ABD. Nokta
nerde irak suriye suidiarabistan mısır. .Yemen Ürdün. .nerededir. ler..1967 yılında bir gecede 450 uçağını ve havaalanı Yok eden israil değilmiydi. .6 günde 5 ülke yenildi israil. .niyeti. .17 bin kişi öldü. .kaç yahudi geberdi 700 tane..niyemi kendi uçağı radari hava savunma sistemleri. olmadığı için. .ne oldu Kudüs yahudi başkenti oldu..yapmayın beyle milli milli derken bunu kastediyoruz. .Güç oturken çalışan demektir. .
ya arkadasim abd ye para kazandiran kim muslumanlar turkler ortadogu. ailede hanginizin evinde 1 kisi de bile iphone yok ipad yok hanginizin evine kola girmedi ve bir daha cok şey hala almaya devam edin ekonomisiyle abd yi guclendirmeye devam edin boyle dunyaya meydan okumaya calissin suc abd degil suc bizde
Ahan da buraya yazıyorum "hiç bir şey olmaz, herkes sineye çeker, oturur. " Çünkü alışmaya çalışmaktan başka yapacak hiç bir şeyleri yok bu sağda solda bağıranların.
BİZ KENDİ İÇİMİZDE BİRİBİRİMİZE SAYGILI DEĞİLİZ Kİ!!! ADETA DÜŞMANIZ!!!..BAŞTA SİYASİLER KENDİ ÇIKARLARI ÜZERİNE KURULU BİR GİDİŞATTA BİRLEŞMİŞLER!!..KİMSENİN KİMSEYE NE SAYGISI VAR NE DE HÖRMETİ VAR!!..ZATEN KADIN CİNAYETLERİ VE ÇOCUK VE KADIN TACİZLERİ YOĞUN OLAN ÜLKELERDE HALK DEYİMİ İLE NE KÖY NE DE KASABA OLUR!!..HER SİYASİNİN VE BUNLARI SEÇEN SEÇMENİN ARTIK AKLINI KULLANMASI GEREKİR!!..ÜLKEMİZDE SEN BİZDENSİN SEN BİZDEN DEĞİLSİN ANLAYIŞI ÜLKEYİ BÖLER BÖLMÜŞTÜR DE ZATEN!!..BUNDAN SONRA DA ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜ ZOR SAĞLANIR!! ÖYLE KOLTUKLARDA OTURMAKLA ÜLKELER YÖNETİLEMEZ YÖNETİLEMEMİŞTİR DE!!??
abd kurduğu sözde islami terör örgütleriyle İSLAM Ülkelerini birgirine düşürdü. Sonra israil Her İALAM ülkesinde kurduğu yüzlerce TARİKATLAR aracılığı ile İSLAM ülkelerinin içindeki halkı ayrıştırdı. abd destekli PARTİ Liderleride ülkelerinde Kavgacı ve Sürekli ÖTEKİLEŞTİRİCİ tavırlar sergileyerek Milletin Birleşmesinin önünü tıkadı. VEEEE Sonuç adamlar hedeflerine ulaştı. Peki bizim liderler binlerce toplantı yapsa bile İKTİDARLARININ devamı için Halkının içine soktuğu KİN ve NEFRET varken sizce bu karara tepki gösterseler bile başarılı olabilirler mi???
balkes tabi sen ebu cehilin torunu olduğun için kudüsün önemini de bilmezsin. iyi si mi hiç konuşma.
YAHUDİLER HİRİSTIYANLAR BİRLEŞTİ MUSLÜMANLARI YOK ETMEYE. BİZ MUSLÜMANLAR BİR NEDEN OLAMIYORUZ TEPKİNİZİ KOYÜN BİZİM KIBLEMİZ SUSMAYIN MUSLÜMANLAR
haydi gemiye binip bakan ve mv. ile beraber kurtarmaya, diyeceksiniz ama akıllandınız, şunu unutmamak lazım suud kral ve yöneticileri ile katar kral emiri öldürülmeden ortadoğuya rahat yok, müslüman filistin israile düşman olacağına israile köpeklik yapan suud ve katar yöneticilerine bombalı suikastler yapmalı ki israil tek kalıp birşey yapamasın.
DİNİMİZCE MÜBAREK OLAN KABENİN KURTARILMASI CAİZMİDİR DEĞİLMİDİR!!??..MÜSLÜMANLARIN KUTSALINI YOK SAYAN ZİHNİYETLER MÜBAREK KABEYİ KORUMAZLAR!!..ZATEN BU OLAY İLE DE BU APAÇIK ORTAYA ÇIKTI!!...MÜSLÜMANLIĞIN İLK YILLARINDA GEÇMİŞ TARİHE BAKILDIĞI ZAMAN DİNİMİZİN MÜBAREK PEYGAMBERİNİ ÖLDÜRMEK İÇİN HANGİ KAVİMLERİN VE KİMLERİN NELER YAPTIĞINI TÜM MÜSLÜMAN ALEMİ GAYET İYİ BİLMEKTEDİR!!.. İŞTE TARİH BU GİBİ OLAYLARI DAHA İYİ ANLAYABİLMEK İÇİN İNSANOĞLUNUN EN BÜYÜK YARDIMCISIDIR!!...
hakikaten bizim şeyhlerimiz neden okuyup üfleyip şeytan amerika ve israili yok etmiyorlar.
protesto etmekle olmuyor bu işler..kudüse asker gönderilmeli..
Bakıyorum hep bir korku algısı yaratılıyor Onların hesapları var ama siz Allah cc hesabını unutuyorsunuz Nice çok güçlülere az güçlü olanlar galip gelmiştir sizin bu konuda belliki tarafınız belli.
Diğer Haberler