Erdoğan'dan son dakika Kudüs açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gerçekleştireceği yolculuk öncesi Ankara'da taşeron işçilere hitap etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıdığına ilişkin kararı açıklamasının ardından, Erdoğan bu kararı kınayarak "Neye yaranmak istediklerini anlamıyorum. Papa ile de bu konuyu görüşeceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kudüs Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak tabii Müslümanların ilk kıblesidir Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktadır. Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun?" dedi.

Taşeron işçilere hitap ettiği konuşmasında Erdoğan, Trump'a "Sen ne yapmak istiyorsun" şeklinde seslenerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değildir. Kudüs Müslümanların olduğu kadar Hristiyanların da kısmi olarak da Musevilerin ibadethgahı. Ağırlıklı olarak da Müslümanlar'ındır. Müslümanlar'ın ilk kıblesidir Mescid-i Aksa.

"Siyasi liderler karıştırmak için değil barıştırmak için olurlar. Onun bu kararı karıştırmaya yönelik, mikser görevi görüyor. Kusura bakmasın.

"Çarşamba günü başta olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nı bir araya getireceğiz. Sadece İslam ülkeleri değil. Papa ile de görüşme talebim oldu. Onunla da yarına kadar görüşeceğiz. Putin ile de görüşeceğim. Almanya, İspanya.. Çünkü bu sadece Müslümanların değil insanlığın görevidir.

'HERKESİN FOYASI ORTAYA ÇIKIYOR'

"Sayın Trump, "ben güçlüyüm öyle ise haklıyım" diyorsa yanılıyor. Haklı olan güçlüdür bunu böyle bilmeli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin New York kentinde devam eden ve Reza Zarrab'ın tanık olarak dinlendiği ambargo davasını da "kumpas" olarak değerlendirdi.

Erdoğan, "Bu kumpasların arkasında ne olduğunu… Bu mahkeme süreci ile iyi biliyoruz Mahkemede söylenen yalanları da biliyorsunuz. Şu rüşvet aldı şu almadı. Herkesin foyası ortaya çıkıyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Taşeronlar komisyonculuk görevi suretiyle arada belli bir kazancı götürmüştür. Allah'ın izni ile gerek belediyelerin bu noktadaki atacağı adımlar, gerekse devletin atacağı adımlar planlandı. Gerek Başbakanımız, gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, Maliye Bakanımız çalışmaları yaptılar. Biz de değerlendirdik, bu karara vardık. Hayırlı olsun. Allah mübarek etsin. 900 bin malum işçi bundan istifade ediyor. Artık benim sonum ne olacak diye bir şey yok.

Bugün malum Atina'ya gidiyorum. Görüşmelerimiz var. Oradan da yarın Gümülcine'ye geçecek oradaki kardeşlerimizle bir arada olacağız.

ABD'YE KUDÜS TEPKİSİ

Fakat en önemlisi şu. Malum Türkiye saatiyle dün gece ABD Başkanı Kudüs’le ilgili açıklamasını yaptı. Aslında Amerika BM kararını hiçe saymıştır. Bugüne karar ABD ve İsrail dışında hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında ona aykırı bir kararı olmamıştır. Şimdi ise tekrar bunu gündeme getirmek suretiyle sayın Trump’ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Çünkü Kudüs Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak tabii Müslümanların ilk kıblesidir Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktadır. Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil barıştırmak için olurlar. Şu anda Trump’ın bu açıklamaları adeta mikser görevi görmektedir. Kusura bakmasın Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak üye ülkeleri toplayacağız.

ABD Başkanı Donald Trump, İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Çarşamba günü yaptığı açıklama ile Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıdı ve Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınacağını açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 98 yorum
hangi gece gidiyoruz abd ye (ansızın)şimdi israil ile diplomasiyi kesiyormuyuz peki kapatın şu camları ceyran yapıyo
diğer ülkelerin başkanları da açıklamalarını okudum 3 cümleyi geçmedi. bizimkiler maşallah destan mübarek. boş teneke den çok ses çıkar demişler! mavi marmara olayını nasıl unuturum ...
@maxell55 cumhurbaşkanı papa ile görüşecekmiş müslümanlarlarla görüşse ya kendini onlara yakın hissediyor mesele anlaşıldı.
SAYIN BAŞKAN SONUNA KADAR ARKANDAYIZ ÖL DE ÖLELİM. TABİKİ SÖZ KONUSU MÜSLÜMANLARA ZARAR VERMEKSE
@alaattin_derince_2015 valla hec durmayın...hem cennetide garantilemiş olursunuz
İSRAİL ORAYI ELLİ SENE ÖNCE İŞGAL ETMİŞ....NEYİN DAVASINI GÜDÜYORSUNUZ...
vur de vuralım öl de ölelim..
@alaattin_derince_2015 kim tutar seni yürü be koçum
anca kına başka birşey yapma . Rusya kadar olamadı hiç bir ülke . Filistinin yanındayız , destek veriyoruz sonuna kadar diyemedik.kafa tutamadı kimse Amerika ya , İsrail'e. Erdoğan anca kına . nerede müslüman ülkeler
müslüman ülkeler birbirine düşmüş kim bakar kudüse,arap yarımadası zaten birbirine düşman olmuş hepsi usa yada rusyanın oyuncağı olmuşlar.bizimkide eyy ile bey ileahkam kesiyor
Ya arkadaş ! Milletin aklıyla dalga mi geçiyorsunuz ! ben BOP eş başkanıyım diyen lider kimdi ? BOP nedir ? Çıksın açıklasın ! ne demek istemiş ?
eyyyy trump
1-) İslamın doğduğu yer olan Suudi Arabistan'dan tık yok, sana ne oluyor kardeşim, Petrol zengini Suud Yönetimleri kılını kıpırdatmıyorlar bile, halbuki Kudüs şehrini neden kutsal şehir kabul ediyor islam dünyası, peygamberinin miraca yükseldiği simgesel şehir olduğu ve göğe yükseldiği aksa mescidi o kentte olduğu için değil mi, en büyük gürültüyü Arabistan, BAE, Kuveyt ve Katar gibi zengin ülkelerin koparması gerekmiyor mu? Madem o kadar heveslisiniz ve bu ülkeyi 15 yıldır yönetiyorsunuz, öyle ise indirin Kudüs'e 150 bin kişilik bir orduyu
Sayın Cumhurbaşkanım, toplasak ne olacak ? Araplar amerikalılarla birlikte sattı Kudüs'ü. İnsanlar herşeyin farkında. yahudi ve hristiyanlarda farkın. Müslümanların aç gözlülüğü ve doyumsuzluğu yüzünden dinlerini ve imanlarını unuttuklarının da farkında. Ayasofyayı ibadete açın ve yarın cuma namazını orada kılalım. Ülkemizdeki bütün arapları da gönderin. araptan kimseye dost olmaz.
Ayasofya NİYE İBADETE AÇILMIYOR
@berhudar_ol_1991 arapları gonderın bıde arap gıbı yasayıp arabın bı tarafını yalayıp cennete gıdecegını dusunen ahmaklarıda yollayın ulkenın yarısı gıtmıs oluo zaten :D
@berhudar_ol_1991 bende bu soruyo soruyorum Ayasofya artık ibadete açılmalı.. biraz icraat lazım malesef karşındakine “eyyyyyy” diye hitap etmekle posta koyulmuyor...
@sacikaraali Ayasofya müzedir öylede kalacaktır hep aynı senaryo be yeter Ayasofyadan başka camimi yok
insanlıktan nasibini almamış olmalı ki böyle bir yola başvurmuştur.tramp kendi sonunu kendisi hazırlamaktadır ama farkında mı bilmemm
papa bu işi çözer. papa ortam adamıdır.
emlakçı sarı trump'ın o attıgı kocaman - uzun imza , 500 milyar dolarlık bir anlaşmayı hem vatikan hem israil arasında yaptıgını ,yani kudüsü sattı, basın mensuplarına dönüp imzayı göstermeside imzayı attım kalan 250 milyar doların transferini kişisel hesaplarıma gönderin mesajıydı.Ortadoguyu dilim dilim parçalayıp israile satacak kuzey ıraktan başladı kadastro müdürü gibi sarı çıyan.
Allah başımızdan eksik etmesin.Dahili ve harici keMAL ve hainlerle uğraşıyor.İslam dünyasının sesi çıkan tek lideri.....Seninleyiz REİS..
@serdogan_07 MARMARA GEMİSİNDE NE DEMİŞTİ BANA MI SORDUNUZ GİDERKEN REİS
@serdogan_07 Bob eşbaşkani kim onu soyle
blöfleriniz den gına geldi
kendilerinden olmayanlara iş de yok t.c. yaşama hakkı da yok. onun için t.c. fetö belasına çarpıldı. biran önce bizden bizden değil diyen AKP den t.c. kurtulmalı sonumuz hüsran herkes eşit haklara sanip bir ADALET olan t.c. kavuşmalıyız. OHAL ile ülkenin daha rezil durumunu önlemesi için AKP HAYIR KARDEŞLİĞE EVET
Güçlü olan haklıdır diye birsey yok diyorsunuz .Ama aynısını bu ulkede siz yapıyorsunuz güçlüyüm ben haklıyım diyorsunuz sayın cumhurbaskanımız
Ne yapcekmiş ne yapcekmiş.Papa ile mi görüşcekmiş. Efendi neyi görüşeceksin.Dinler arası diyaloğu mu, Ilımlı islamı mı.... SÖZDE MÜSLÜMAN DEVLETLERE NE OLDU. NİYE EYYY ABD EYYY SUUDLAR EYYY İSLAM DÜNYASI DEMİYORSUN. İncirlikteki abd askerlerini gönder. ÜLKEDEKİ ABD ASKERİ ÜSLERİNİ KAPAT.
akpliler hadi yallah Kudüs'e savaşın orası için
tamam işte atıp tutma konunuzu buldunuz. eyyyyyy israillll , hülogggggggggg....
vur de vuralım öl de ölelim. heyt biz Cüneyt Arkın filmleri ile büyüdük..
Cok enteresan degilmi akp her sikistiginda israile saldirir dini kullanir.yani anlicaginiz olaya soyle bir derinden baktiginizda kudusu kimlerin sattigini hemen anlarsiniz.Allah selehaddin eyyubi torunlarina guc kuvvet versinki kudusu tekrar alabilelim.
ancak vıdı vıdı konuşur.birede eyyy diye nara atar.öbür adamlar öyle konuşmazda,eyyy diye bağırmazda,yapacağını yapar ve istediğini alır.
Mavi marmara da ölen insanları unutmadık. insanların ölümüne sebep olan sensin ondan sonra dönemin başbakanına sorup mu gitmişler diyende sensin. One Minute diyende sensin ama oğlunun gemicikleriyle İsrail le ticarete son hızla devam edende sensin. Bu halk senin hangi sözüne güvenecek. Senin Filistin deki müslümanlar veya Kudüs umurunda değil sen sadece nasıl oy devşiririm onun peşindesin.
Sn Başkan Koyunları duygularını istismar etmek için güzel bir yol buldun one minute misali
Senin vazifen tüm müslümanları cihada çağırmak.sağa sola bağırıp milletin gazını almak değil.Müslüman bir lider isen ve amacın adaleti yeryüzüne hakim kılmak ise ,ALLAH'tan cc başka kimseden de korkmuyorsan yap vazifeni ve tüm müslümanları cihada çağır.Cihat artık Farz olmuştur.
@koparan003 gundiciler yorumlarını beğenmemiş Cihat deyince onların tüyleri diken diken olur bunlar sadece evet bizde inanıyoruz derler ey türk ulusu ey müslümanlar osmanlı 7 düvele hükmederken bunu cihat aşkı ile hak yolunda yapmışlardır. Şimdi ki gundiler evet bizde inanıyoruz herkesin inancı kendine kardeşim niye dinle devlet işlerini birbirine karıştırıyorsunuz ki diyorlar ey insanoğlu seni yaratan rabbin sana uyman için bir devlet vermiş zaten buda islam devletidir ve şeriatla yönetilir inanıyorum demek yetmez yaşatmak gerekir hala inanıyor musunuz ?
Sen hala reisinizi, efendinizi tanıyamadınız mı ????
Erdoğan canlı yayında konuşuyor şu an. trump isminden daha çok adama SAYIN diyor.. "yaptirimlar başlamış desene."
11-) Cumhurbaşkanı dediğin yönetici biraz daha ağır olur, saygınlık uyandırmak böyle bir şey dir. Saygın bir Cumhurbaşkanı örneği için Rahmetli Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk örnek verilebilir. Türkiye'nin o güçsüz zamanında 70 sente muhtaç denildiği ve Ispartalı Fırıldak Çoban Sülü namlı Demirel'in ülkeyi kaosa sürüklediği dönemin Cumhurbaşkanı olan rahmetli Fahri Korutürk ABD ye gittiğinde muhteşem bir karşılama yapılırdı. Şimdiki yönetici gittiğinde ise ABD li yöneticiler fellik fellik kaçıyorlar görüşmemek için. Bu kapıdan giremediği yere bacadan atlıyor kardeşim.
@seleb1966 sleb1966 sen bu yorumu ayık kafayla mı yazdın yoksa mensubu bulunduğun ayyaşlr partisi varya o halde mi yazdın sen saygınlığın ne olduğunu bilirmisin abd başkanının yanında ayakta elpençe duran başbakanlar gördük dizlerini bükerek oturan sefil cumburbaşkanları gördük sen ise devekuşu kafanı kuma gömmüş hayal kuruyorsun putini dallama trampı ve dünyanın bütün devet başkanlarıyla kora kor mücadele eden konuşan biri var gurur duyacağına sefil aciz ve edepsiz bir yaklaşımşla utanmadan şerefsizce bu yorumu yazıyorsun klavye erkeği
@seleb1966 Kaçtıkları yok arkadaşım korumalarına bakanına bile tutuklama çıkarıyorlar.Sorun adamlarda değil bizdekilerde.Adamlar küfür edip kovsa yine yarabbi şikir diyecekler demiyeceğim zaten diyorlar.
bırak artık eceviti evladım, 16 sene evveldi o, hadi bakalım takip edip göreceğiz İsraille ilgili hangi yaptırımı alacak bu vasıfsız boş gezenin boş kalfaları. Sadece laf dün söylediğini bu gün yalanlaya yalanlaya 15 yılı bitirdiler.
kimle vuracak akaskerle mi cemaatin askeriyle mi dünyada sayılı ordular arasında olan koskoca türk ordusunu 15 yılda bitirdiler ağızlarınız içine bakan bi komutanla nereye gidecekler
adamsın
Atıp tutmak kolay, kendine guveniyorsan kessene israil e verdiğin suyu. Sen anca kendi seçmeninin gazını alırsın meydanlarda.
2-) İndir orduyu işgali sona erdir, fiili durum yarat ve Kudüsün tamamını Filistinlilere teslim et olsun bitsin, neden her şeyi iç siyasete malzeme ediyorsunuz, her şeyin o kadar seviyesi düştü ki, artık kimse dikkate almıyor söylediklerinizi, İslamın merkez ülkesi olan Arabistan ABD nin iyiden iyiye kuklası olmuş, kutsal şehirleri turizm merkezi gibi kullanıyor, Kabenin yanıbaşına 750 metrelik otel gökdelen dikmiş, otelin üst katından bakıyorsun Kabe nokta gibi görünüyor. Yani kraldan çok kralcı olmanın Türkiyeyi getireceği nokta etkisiz eleman pozisyonuna düşmektir.
Dibimizdekii türbeyi koruyamadık taşıdık..suriyeyi ırakı amerikayı sırf bu yüzden yakar yıkardık ..ama sadeça bir gece ansısız kaçtık..kudüs için bu kadar çırpınma..yapacaksan yap..bu millet 2003 dan arkanda..korkak dış politika ve masa başı işlerle bunlar olmuyor sahaya ineceksin elbab gibi vuracak sonki ses çıksın güçlü olduğun görünsün herkes seni arasın değerin artsın ...
@iktisat71 kimle vuracak akaskerle mi cemaatin askeriyle mi dünyada sayılı ordular arasında olan koskoca türk ordusunu 15 yılda bitirdiler ağızlarınız içine bakan bi komutanla nereye
halka dönerek trump sen ne yapmaya çalıyursun demiyeceksin trumpı arayıp sen kimsin ya diyeceksin :-)
3-) Osmanlı en düşkün zamanlarında bile ordusu ile hareket ettiğinde bir etki meydana getiriyordu, günümüz siyasi İslamcılarının daha yanıbaşında oluşturulan oldu bitti olan Kürt bölgesel yönetimine bile müdahale edecek cesaretleri olmadığı için bu efelenmelerinde ancak iç siyasette gündem değiştirmek ve yaklaşan erken seçime oy almak için malzeme etmekten öte bir niyetlerinin olmadığı ne kadar açık ve ne kadar üzücüdür.
ey trump sen kımsın kım oluorsun 13 mılyar dolarlık ucak sıparısını ıptal ederım ha batıtırım senı musluman sopacı obama ıle ben sıyonızmın aga babası theodor herzl ın kabrını zıyaret ettım haddını bıl ha :D vah comarlar vah hala guvenıonuz mu adam sıyonızmın aga babasının kabrını zıyaret ettı fotografları bıle var emıne erdogan kılısede mum yakıor fotografları var eyy comarlar arastırın ondan sora yırtının danısıklı dovus bunlar hazır olun 2023 dıbı gormeden akıllanmıcak bu ulke
Suriyede turk koyleri yakilirken niye sesiniz cikmadi?
belediyede çalışan taşeron işçilere hakkını ver....
Atıp tutmak kolay, kendine guveniyorsan kessene israil e verdiğin suyu. Sen anca kendi seçmeninin gazını alırsın meydanlarda.
2002 de TAŞERON İŞÇİ 20.000 idi.ŞİMDİ ise 950.000.dir.RTE bizzat işçi grev yapamaaaaz diyerek işçinin hakkını peşkeş çekmiştiiiir.Şimdi KADROYA TAŞERON İŞÇİ leri alacağız diyerek halkı yanıltıyorlar.KPSS de kazandığı halde 170 bin kişi iş beklerken 2 000 kişiyi işe alacaklar. MİLLETLE DALGA GEÇENLERE OY VERMEK DİNEN HARAMDIR. ÇÜNKÜ BUNLAR ALDATAN ALDATAN ALDATAN dır.HZ.PEYGAMBER EFENDİMİZ SAV. diyor'ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİİİR,
@ilhansafa fetöcüsün fetöcü
yav he he, sen ümmetin başına gelen en büyük felaketsin. türkiyede müslümanlar seninle itibarsızlaştı. senin adnan oktarın var adnan oktar ne kadar müslümansa siz ve ak partiye oy veren o kadar müslümandır. kızdınız belki ama 16 senede hep laf ile yürüdü yada mağdur olarak ne sözü, ne özü bir. ben bu kadar kandırılan görmedim, ulan 5 yaşındaki çocuğu kandıramıyorsun bunlara birşey de tuzlukla gidiyor. MİLLETI SİYASİ OLARAK BÖLMÜŞLER, İSTEDİKLERİ GİBİ AT OYNATIYORLAR YA BİRLİK OLACAĞIZ,IRK VE ÖRÜŞ ,MEZHEP, OLARAK. YADA BUGÜN KUDÜSÜ İŞGAL EDENLER YARIN TÜRKİYEYİ EDERLER. BU ADAMDAN FAYDA YO
Peygamberin emrine uymayıp ganimet sevdasına tepeyi terk ederek peygamberin dişinin kırılmasına sebep olan arap. Peygamberin "size iki emanet bırakıyorum biri Tanrı'nın kitabı Kur'an-ı Kerim diğeri ehl-i beytim" demesine rağmen peygamber soyunu katleden arap Ali'ye (Tanrı ondan razı olsun) camide lanet okutup, hakkın yanında Ali'nin yanında olan müslümanları camiden uzaklaştıran..... İslâm'ı mezheplere bölen arap Haçlıya karşı Türk halifenin cihat çağrısına uymadığı gibi haçlıdan silah ve altın alarak Türk'e arkadan saldıran kalleş arap mustahak satmayaydınız topraklarınızı
abd halkı, ömründe siyaset yapmamış, deneyimsiz--birikimsiz bu herifi başkan yapmakla çok büyük bir hata yapmışlardır.. trump kin ve nefret toplamakta gerçekten bir numara.. abd yarın islami terör örgütlerinin hedefi olacak ve çok sayıda insan ölecektir.. sırf israile yaranabilmek için bu kumarı oynayan trump inşallah bu kararından vazgeçer..
Diğer Haberler