Son dakika! YÖK açıkladı! Yardımcı doçentliğin yerine bakın ne geliyor...

Son dakika haberine göre, Yükseköğretim Kurulunca Milli Eğitim Bakanlığına sunulan yardımcı doçentlik ve doçentlik sürecine ilişkin yasa tasarısı önerisinde, yardımcı doçentliğin kaldırılarak yerine "doktor öğretim görevlisi" kadrosunun getirilmesi yer aldı. Öneriye göre, doçentliğe geçişte kolaylıklar sağlanacak ve sözlü sınav kaldırılacak.

Son dakika! YÖK açıkladı! Yardımcı doçentliğin yerine bakın ne geliyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta meclise sevk edileceğini duyurduğu, YÖK tarafından geçtiğimiz hafta MEB'e iletilen yardımcı doçentlik ve doçentlik sürecine ilişkin yasa teklifi önerisinin ayrıntıları belli oldu. YÖK'ten edinilen bilgilere göre, ‘doktoradan sonra doçentlikten önce zorunlu bir kademe olarak kabul edilmekte olan’ yardımcı doçentlik kaldırılacak ve doktorasını bitirenlerin doğrudan doçentliğe geçişi kolaylaştırılacak. ‘Doktor öğretim Görevlisi’ kadrolarına doktor veya eşdeğer unvana sahip tüm adaylar başvurabilecek.

Yardımcı doçentlik kaldırılarak, doktorasını bitirenlerin doçentliğe geçişini kolaylaştıracak yasa teklifi önerisinin ayrıntıları belli oldu. Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) edinilen bilgiye göre, bundan sonra öğretim üyeleri ‘doktor’, ‘doçent’ ve ‘profesör’ olarak tanımlanacak. ‘Doktor Öğretim Görevlisi’ kadrolarına doktor veya eşdeğer unvana sahip tüm adaylar başvurabilecek. Mevcut durumda ‘Yardımcı Doçent’ kadrosunda bulunan öğretim üyelerine hak kaybı olmadan ihdas edilen ‘Doktor Öğretim Görevlisi’ kadrosuna herhangi bir işlem ve şarta gerek duymaksızın geçirilecek. Ayrıca ihdas edilen bu kadronun aylık ücretleri, yardımcı doçent kadrosuna göre daha iyi olacak.

YÖK’ten edinilen bilgilere göre yasa tasarısının detayları şöyle:

MEVCUT ÖĞRETİM GÖREVLİSİNDEN FARKLI

Mevcut öğretim görevlileri öğretim üyesi statüsünde değil. ‘Doktor Öğretim Görevlisi’ ise öğretim üyesi statüsünde olacak. Dolayısıyla iki kadro birbirinden farklı.

DOKTORA SONRASI GEÇİŞ DAHA HIZLI OLACAK

Yardımcı doçentlik kadrosu 2547 sayılı kanun ile sisteme girdi. Akademinin kendi tabii ihtiyacı ve doğası sonucu değil, o günkü sorunlara pratik çözüm üretmeye yönelik olmak üzere icat edildi. Yükseköğretim Kanunu’ndaki “yardımcı doçentlik” kadrosu “doçentin yardımcısı” şeklindeki bir yanlış algı oluşturuyor. Bu gerçek ve dünyadaki gelişmiş yükseköğretim sistemlerinde aynı pozisyon için kullanılan ibarelerin anlamları dikkate alınarak, “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosu ihdas edildi. Bu düzenlemeyle doktora sonrasında öğretim üyeliğine geçiş sürecinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olabilecek. Doçentlik sürecinde aşağıdaki iyileşmelerde dikkate alındığında “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosunun geçici bir öğretim üyeliği kadrosu olması bekleniyor.

DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA DEĞİŞİKLİK

Yardımcı doçentliğin kaldırılması; doktor öğretim görevlisi kadrosunun getirilmesi düzenlemesinin doçentlik sürecindeki köklü değişikliklerle birlikte hayata geçirilmesi planlanıyor. Mevcut sistemde doçentlik başvuruları (a) yabancı dil barajı, (b) eser inceleme ve (c) sözlü sınav olarak üç aşamada gerçekleştiriliyor. Doçent unvanına sahip kişilerin doçentlik kadrolarına atanma süreci ise üniversitelerin kendi senatolarınca belirlenen atama kriterlerince yapılıyor. Dünyadaki gelişmiş yükseköğretim sistemlerinde bu süreç, üniversiteler tarafından yürütülüyor. Bu dikkate alınan birinci husus. Diğer taraftan ilk defa yardımcı doçentlik ve doçentlik konusuyla ilgili çok geniş bir görüş alma süreci gerçekleştiriliyor.

SÖZLÜ SINAV KALKIYOR

Gelen görüşler doçentlik konusunda iki konuda sorun olduğunu ortaya koydu. Büyük çoğunluk merkezi sözlü sınavının kaldırılmasını talep ediyor. Belli bir nispette de dil barajının merkezi olarak belirlenmesinin yanlış olduğu dile getiriliyor. Yeni düzenlemeler bu iki sorunlu alanı ortadan kaldıracak. Yani kanunda yer alan yabancı dilde asgari 65 puan ön şartı ve sözlü sınav zorunluluğu kaldırılacak.

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından sadece eser incelemesi süreci gerçekleştirilecek ve başarılı olan adaylara “Doçentlik Yeterlik Belgesi” verilecek. Bu, eser/yayın inceleme esaslı yeterlik belgesi olacak. Doçentlik yeterlik belgesine sahip adayların doçent kadrosuna atanması süreçleri ise üniversiteler tarafından yönetilecek. Bu aşamada ise üniversitelerimiz mevcut sistemdeki atama süreçlerinde olduğu gibi Yükseköğretim Kurulu’ndan uygunluk alınmak üzere senatolarınca ilave kriterler belirleyebilecek. Bu, tek tip akademi ve akademisyen oluşturmaktan uzaklaşmayı ifade etmekte olup YÖK tarihindeki üniversitelere en büyük yetki devridir.

YABANCI DİL BARAJI DÜŞÜYOR

Mevcut sistemde asgari 65 olan yabancı dil puan şartı, doktora için gerekli olan asgari 55 puandan aşağı olmamak kaydıyla ilgili üniversite tarafından belirlenebilecek. Üniversitelerin bir kısmı mevcut uygulamada doçentlik kadrosuna atanma için bunun üzerinde puan arıyordu, bu devam edebilecek. Bununla birlikte üniversiteler 55 puanla da yetinebilecek. Bu konuda yetki üniversitelerin yetkili kurullarında olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Ne değişti?
DÜNYANIN BİR ÇOK YERİNDE DOKTARA SONRASI HOCALIK PROF DEMEKTİR BİZDE İSE
ALİ GİTTİ VELİ GELDİ...DEĞİŞEN NE HİÇÇÇ...
Mevcut Yrd Doçentlerin öğretim görevliliğine döndürülmeleri verilen müktesep hakkın geri alınmasıdır. Maaş veya ücret artışı verilerek bu hak telafi edilemez. Bu haksız bir uygulamadır Dr ünvanı olanlar ,doçentlik için yeterli akademik ve bilimsel makale ,patent üretmiş ise, sınav şartı aranmaksızın, profesörlüğe geçişte olduğu gibi doçentlik yeterlilik belgesi verilmeli ve beklemeksizin kadroya atanmalıdır. Yeterli eser yabancı dil bilgisi olmadan bu eserler zaten üretilemez . Doçentliğe atamak için hiçbir üniversite y.dil taban puanını (55 puan ) uygulamaz. Böylece her üniversite faklı uy
Öğretmenlik gibi bir şey olacak, zaten bilimsel çalışmalar sadece doçent olmak için yapılıyordu, bence boşa masraf olmasın süresi dolan doçent olsun!
yahu imamlar müftüler doçent olamıyordu o yüzden yapıyorlar yarın görürsünüz yabancı dil olarak arapça farsça olur saraya biat eden doçent olur
Yrd Doçentlerin öğretim görevliliğine döndürülmeleri verilen müktesep hakkın geri alınmasıdır. Maaş veya ücret artışı verilerek bu hak telafi edilemez. Bu haksız bir uygulamadır Dr ünvanı olanlar ,doçentlik için , bilimsel ve akademik yeterelilikler belirlenmeli, sınav şartı aranmaksızın, profesörlüğe geçişte olduğu gibi doçentlik yeterlilik belgesi verilmeli ve beklemeksizin kadroya atanmalıdır. Yeterli eser yabancı dil bilgisi olmadan zaten üretilemez . Hiçbir üniversite y.dil taban puanını (55 ) uygulamayacaktır. Farklı uygulamalar eşit haklar sunamaz. Y. dil şartı kaldırılmalıdır.
Araştırma görevlisi doktor olarak hakkı yenerek bekletilen belli kalitedeki 33/a kadrosundaki arkadaşlar YÖK'ün bu yeni kadrosuna geçmek için hakkını aramalarını rica ediyorum. TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU emrullah.isler@tbmm.gov.tr; huseyin.burge@tbmm.gov.tr; israfil.kisla@tbmm.gov.tr; ali.aydinlioglu@tbmm.gov.tr; ekrem.erdem@tbmm.gov.tr; ismet.ucma@tbmm.gov.tr; metinlutfi.baydar@tbmm.gov.tr; mustafaalibalbay@tbmm.gov.tr; zuhal.topcu@tbmm.gov.tr; kamil.aydin@tbmm.gov.tr
Sen ne dersen de.Dediğim dedik diyor YÖK. İnsanlar salak ya .Yiyiyorlar sanıyor.
Diğer Haberler