Diyarbakır'da cinsel istismar sanığına ’Saygın tutum’ indirimi

Diyarbakır’da, 14 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 9 yıl hapis cezasına çarptırılan 18 yaşındaki D.Ö.’nün cezası, ’Saygın tutum’ gerekçesiyle 7.5 yıla indirildi.

Diyarbakır'da cinsel istismar sanığına ’Saygın tutum’ indirimi

Cinsel istismar olayı 14 Nisan 2016 günü Bağlar İlçesi’nde meydana geldi. 14 yaşındaki lise öğrencisi N.S., arkadaşı tarafından başka okulda öğrenci 18 yaşındaki D.Ö. ile tanıştırıldı.

İki öğrenci bir süre görüşüp, arkadaşlık yaptı. Olay günü okul çıkışında N.S. ile buluşan D.Ö., iddiaya göre onu ilaç verme bahanesiyle arkadaşının evine götürdü. D.Ö. burada mağdur N.S.’yi zorla eve soktu ve kapıyı içeriden kilitleyerek cinsel istismarda bulundu.

Mağdurun olayı ailesine anlatması üzerine soruşturma başlatıldı ve şüpheli D.Ö. 21 Nisan tarihinde tutuklandı. Şüpheli D.Ö. iddianameye yansıyan ifadesinde, mağdurun kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girmek istediğini ve kendisini tahrik etmesi nedeniyle olayın gerçekleştiğini söyledi. D.Ö.’nün 15 yaşından küçük bir çocuğa karşı ’Cinsel istismar’ ve ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarını işlediğini belirten savcı, 23 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İLK DURUŞMADA SERBEST BIRAKILDI

İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu sanık D.Ö.’nün yargılanmasına 8 Kasım günü Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada ifadesi alınan tutuklu sanık D.Ö., suçlamaları kabul etmediğini belirterek, mağdura fiziki bir müdahalesi olmadığını söyledi. Daha sonra söz hakkı verilen Cumhuriyet Savcısı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, sanığın tutuklu yargılanmasını istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme ise uzun tutukluluk sürelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi uygulamaları ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlali olarak kabul edilmesini dikkate alarak, 6.5 ay tutuklu kalan sanığın tahliyesine karar verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Remzi Atalay, sanığın serbest bırakılmasının haksız ve hukuka aykırı olduğunu belirterek, karara itiraz etti.

9 YIL HAPİS 7.5 YILA İNDİRİLDİ

19 Ocak günü görülen 2’nci duruşmanda esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, mağdurun suç tarihinde 15 yaşından küçük olduğunu belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi. 27 Ocak günü yapılan 3’üncü duruşmada kararını açıklayan mahkeme, sanık D.Ö.’yü ’Çocuğun cinsel istismarı’ ve ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 9 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme kararında, ’cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkileri’ ve ’sanığın duruşmadaki saygın tutumunu’ lehine indirim sebebi sayan mahkeme, D.Ö.’nün 7.5 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Kararda sanığa ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan verilen cezada 2 kez de artırım yapıldığı ifade edildi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
ne güzel savunma 14 yaşındaki kız tahrik etmişmiş ve mahkemeni,n kararı saygın tutumundan dolayı cezası indirildi. Zaten tecavüzden tutuklusun, kendine göre de 14 yaşındaki kızın seni tahrik ettiğini sçylemişsin avukatın da efendi ol takım elbise giy, hakim ne derse desin evet efendim hayır efendim ve en önemlisi de kesinlikle ŞİKAYETÇİNİN YÜZÜNE BAKMADAN HAKİMLE EFENDİM KELİMESİ OLMAKSIZIN KONUŞMA. Hop ceza 9 yıldan saygın tutumdan 7.5 yıla düşsün oh be adalet sağladık diye de hakişmler savcılar gönül rahatlığı ile evlerine bu mudur? ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR denir hani nerede?
@mustafa.eratik_2010 adalet MÜLKÜN temelidir ne güzel söyledin bak
ne güzel ya.. millet bi tahrik etti tutturmuş gidiyor.. iyi herkes gidip önüne gelene tecavüz etsin..savunma belli nasılsa.. tahrik etti.. ne güzel memleket be.. çoluğun çocuğun bile can güvenliği kalmamış.. bir lokanta yemeğini camlı vitrine koyuyor.. onu gidip çalabiliyormusunuz... açım tahrik oldum diye.. şrfszler...
ALLAH BELANIZI VERSİN. ... AHLAKSIZLAR...
biz çok saygılı bir toplumuz, her yerimizden saygı akıyor...
burda tartışılıcak konu bu hakimin kararı yanlışmı doğrumu eğer yanlışsa bu hakim bir daha hakimlik yapmamalı bunu incelemek bu hakim ve hakimlerin keyfi kararından ve bu kararların doğrulugu ve hukuka yasalara uyumlumu onu araştırıp ve irdelemek lazım ve tüm hakimler verdikleri karardan sorumlu tutulmalı bence bozulan kararlar hakimlerin sicillerine işlemel veyahut verilen yanlış kararlar cercevesinde hakim bu yanlış kararı dogrultusunda idari ve adli işlem yapılmalı veyahut meslekten uzaklaştırılmalı başka bir hakim 9 yıl verebiliyorsa ve yasa buna ön görüyorsa bence bu suç
Tecavüze uğrayan kızın, babasının ödediği vergilerden maaşına 2700 lira zam yapılan hakimin yediği naneye bakın. Saygın hal indirimi. Saygın hallere gelesin hakim efendi...
o kız o avukatlardan yada hakimlerden birinin kızı olsaydı sonuç ne olurdu acaba yine bu şekilde bir kararmı çıkardı
hakimin kendi çocuğuna yapılmış olsaydı yinede iyi hal indirimi verir miydi ???
İNŞALLAH BU AFFETTİKLERİ SAPIK MASUM İNSANLARA DEĞİLDE ONU AFFEDENLERE MUSALLAT OLUR ONLARIN BAŞINA BELA OLUR BAŞKALARINA DEĞİL
ALLAH ADALETİNİZİ DAİM EYLESİN AMA SİZE KARŞI.BU ADALET SİZE UYGULANSIN.
kufur mu etmek gerekıyor yazılanların yayınlanması ıcın bılmedıgım ıcın bı sorayım dedım
yazdıgım yorumlar neden yayınlanmıyorr
Hakimlerin takdir yetkilerini kullanması tekrar düzenlenip yeni bir çerçeveye oturtulmalı. Böyle saçma şeylerle ceza indirimi yapamamalılar.
Haber eskir hala yorumumuz cikicak
Diğer Haberler