KADIN

Argan yağının saça faydaları nedir? Argan yağı nasıl kullanılır?

Argan yağının saça faydaları nedir? Argan yağı nasıl kullanılır?

Argan yağı asırlar boyu insanlar için şifa kaynağı olan, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, gençlik ve güzellik sırlarını barındırdığına inanılan bitkisel bir yağdır. Günümüz insanlarının başlıca problemlerinden olan saç güzelliği ve bakımı için de yaygın olarak kullanılır ve oldukça faydalıdır. Saçlarınızın güzelliğini ve sağlığını tekrar kazanmasını istiyorsanız argan yağı sizin için doğal bir çözüm sunar.

Argan yağı, anavatanı Fas olan Argania spinosa meyvesinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Yüzyıllardır cilt ve saç bakımı için tavsiye edilir ve günlük yaşantımızda sürekli olarak karşımıza çıkar. Vitaminler ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olan argan yağı, hücre yenilenmesine sağladığı destek sayesinde yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak görülür. Faslı insanlar uzun zamandır yemeklerinde kullandıkları argan meyvesi ve yağının sağlıkları için iyi olduğunu söyler. Yapılan araştırmalar sonucu bu insanların haklı oldukları ve kullandıkları argan meyvesi ve yağının sağlıklarında olumlu bir şekilde etki ettiği görülür. Halk arasında sıvı altın olarak adlandırılan argan yağı tüketimi, yaraların iyileşmesini hızlandırma, cildi nemlendirme, kolesterolü düşürme, karaciğeri koruma gibi birçok sebepten ötürü kullanıldığı gibi cilt ve saç sağlığını korumak için de sıkça kullanılır. Harici olarak kullanıldığında hücre yenilenmesine olan faydasından ötürü argan yağı birçok kozmetik ürünü içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Peki argan yağı saça faydalı mı?

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağı kuru ve yıpranmış saçlar için doğal bir tedavi kaynağıdır. Ayrıca saç derisindeki sağlık sorunları için de tavsiye edilir. İçerisinde bulunan vitaminler ve özellikle E vitamini ile saçların ve saç derisinin ihtiyacını karşılayan argan yağı, bu konuda doğanın bizlere sunduğu hazır bir ilaçtır. Günlük işlerimiz arasında saçlarımızın sağlığı açısından zararlı birçok farklı durumla karşı karşıya kalırız. Kimi zaman güzel görünmek için bu durumlara kendi rızamızla girer ve saçlarımıza verdiğimiz zararı fark etmeyiz. Kimi zamansa elimizde olmayan sebeplerden ötürü, dış etkenlere bağlı olarak saçlarımıza ve saç derimize zarar verecek durumlarla karşılaşırız. Argan yağı saça faydaları açısından böyle durumlarda sağlığımızı ve güzelliğimizi korumak için gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir destekleyicidir.

Daha sağlıklı ve kalıcı saç boyası
Saç boyalarının zaman içerisinde saçlara zarar verdiği, kalıcı yıpranmalara yol açtığı bilinir. Argan yağı saç boyası ile beraber kullanıldığında yıpranma oranını düşürür ve boyanın daha kalıcı olmasını sağlar. Yani saç boyası ile beraber argan yağı kullanıldığı takdirde hem saçlarınızın boyanma sıklığını uzatabilir hem de saçlarınıza destek sağlayarak yıpranmasını azaltırsınız.

Daha gür ve daha doğal görünüm
Argan yağı ile düzenli saç bakımı yapıldığında saçları gürleştirmesi birçok kullanıcı tarafından onaylanmıştır. Gözle görülür şekilde daha gür, daha canlı saçlara sahip olunması, her zaman daha dikkat çekici ve alımlı bir hava katar. Ayrıca günümüz insanlarının sıkça saçlarının doğallığına müdahale etmesi sonucu, saçların doğal nem dengesi de bozulur. Argan yağı saçlarınızın nem dengesini korumanıza yardımcı olur. Böylece saçlarda meydana gelen hasarların telafisi daha kolay ve daha sağlıklı gerçekleşir.

Daha parlak ve daha sağlam saçlar
Saçlar işlem gördükçe, zaman içerisinde parlaklığını yitirirler. Bilinçli bir şekilde bakım yaptığınızda saçlarınızın parlaklığını geri kazanması mümkündür. Argan yağı, saçlara parlaklık kazandırmanın doğal çözümüdür. Düzenli kullanım sonrasında saçlarınızın parlaklığındaki artışı görebilirsiniz. Dışarıdan uygulanan işlemlerin saçlara verdiği bir diğer zarar da saç kırılmalarıdır. Saç kırılmalarını azaltmak ve saç tellerini daha sağlıklı bir hale getirmek için saçlarınızı doğal yollardan beslemeniz en iyi seçenek olacaktır. Argan yağı, saç kırıklarını azaltma, onarma ve saçları besleme özelliği ile tercih edilebilecek sağlıklı ve doğal bir çözümdür.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Doğal ürünler bilinçsiz kullanıldıkları takdirde faydaları görülmeyebilir hatta sağlığa zarar verebilirler. Bu nedenle saçlara verdiği bilinen bir zarar olmamakla birlikte faydalarından daha iyi yararlanmak için argan yağı saça nasıl kullanılır bilinmesi gerekir. Saç köklerini ve saç derisini beslemesi için, banyodan sonra saç diplerine bir miktar argan yağı masaj yaparak uygulanmalıdır. Üzerine kuru ve tercihen ılık bir havlu kapatılarak yarım saat ile bir saat arası yağın saç köklerinize ve derinize işlemesi beklenmeli ve sonrasında saçlar durulanmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde doğal şampuan ile de durulama yapılabilir. Ayrıca argan yağı içeren birçok kozmetik ürünü bilinçli bir şekilde kullanılabilir.

Peki argan yağı saç çıkarır mı?

Öncelikle saç dökülmesinin ve kelliğin sebebinin her insanda farklı bir etkeni olabileceği bilinmelidir. Genetik sebeplerden psikolojik sebeplere kadar saç dökülmesini tetikleyen birçok sebep olduğundan doğrudan doğruya argan yağı saç çıkarır diyemeyiz. Ancak argan yağının saça ve deriye olan faydası göz önünde bulundurulduğunda, dış etkenlerden dolayı gerçekleşen saç dökülmelerine iyi geldiği sıklıkla görülür. Genetik olarak gelen kellik problemi için ise saç kökleri tamamen kaybolmadıysa faydası görülebilir. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi her durum ve her insan için sonuçlar değişiklik gösterebilir. Özellikle psikolojik nedenlerden ötürü saç dökülmesi yaşayan insanlar için argan yağı faydalı olur. Çünkü günlük yaşantımız içerisinde bulunduğumuz stresli ortamlar saçlarımızın vitamini eksik ve zayıf bölgelerinde dökülmelere sebep olabilir. Argan yağı vitaminler açısından zengin yapısıyla saçlarınızı beslediği için bu tarz dökülmelere karşı etkili bir destekleyicidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön