Bakan Akar'dan ücretsiz maske dağıtımıyla ilgili açıklama

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde PKK'lı terörisitler tarafından düzenlenen ve 5 sivilin şehit olduğu saldırıyla ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, "Bunların hiçbiri yanlarına kalmayacak. Bunlar mutlaka bunun hesabını verecekler." dedi. Koronavirüs salgınıyla ilgili de 'Bu virüs silahlı kuvvetlerimize sirayet etmedi' ifadelerini kullanan Akar, haftada 10 milyon maske yapacaklarını duyurdu.

Bakan Akar'dan ücretsiz maske dağıtımıyla ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TRT Haber'de açıklamalarda bulundu.

Akar'ın açıklamaları şöyle:

DİYARBAKIR'DAKİ ALÇAK SALDIRI

Maalesef sabah saatlerinde, ekmek parası peşindeki işçilerimize el yapımı bombayla saldırıya şahit olduk. Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Bunların hiçbiri yanlarına kalmayacak. Bunlar mutlaka bunun hesabını verecekler.

Terörle mücadele konusunda eksilme konusu asla söz konusu değil.

Mücadelemiz son teröriste kadar devam edecek.

Bu terörü bitireceğiz inşallah. Bunda kararlıyız.

KORONAVİRÜS SALGINI

İlk günden itibaren korona ile ilgili tedbirlerimizi aldık. Alınması gereken tedbirleri görüştük. Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile yakın temasımızı sürdürüyoruz.

Tüm kademelerde birimler oluşturuldu. Anlık çalışmalar yapılıyor. Alınması gereken tedbirler alındı.

En önemli konu virüsün operasyon bölgelerine sirayet etmemesi. Arkadaşlarımız olağanüstü gayret gösteriyor. Şuana kadar, birliklerimizde, kara-deniz-hava bir sıkıntımız olmadı.

Şuana kadar yapılan çalışmalarda mesafe katedildi. Sağlık Bakanlığına da müteşekkiriz.

Bu virüs silahlı kuvvetlerimize sirayet etmedi.

Karargah ve kışlalarda bütün faaliyetlerimiz asgari personel ile yürütülüyor.

Alınan tedbirlerimiz başarılı bir şekilde uygulandı. Çalışmalarımız sürüyor.

MASKE-DEZENFEKTAN ÜRETİMİ

Bir haftada 3,5-4 milyon cerrahi maske yapabilecek durumdayız. Halkımıza ücretsiz maske dağıtımı için haftada 10 milyon maske yapacağız.

MSB'DEN İLAÇ ÜRETİMİ

İlaç üretimi konusunda teknolojimizi gözden geçirip ilaç üretimine başlayacağız. İki ilaç üzerinde çalışıyoruz. Teknik personelimiz bunu yapabileceklerini söylediler. Bunu da Sağlık Bakanlığımızın vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunacağız.

İDLİB'DE ATEŞKES İHLALİ VAR MI?

Birkaç münferit ihlal var ama genel anlamda huzur ortamı devam ediyor. Her şeye rağmen, gözlem noktalarımızda, birliklerimizin bulunduğu alanlarda bizim için teyakkuz esastır. Dikkatle olayları takip ediyoruz. Üçüncü devriye de tamamlandı, önümüzdeki dönemde devriye devam edecek.

Harekat bölgelerinde de faaliyetlerimiz aralıksız sürmektedir. 1 Ocak'tan itibaren hareket alanlarında 900 civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir. Yol kontrolleri, mayın-EYP'lerin etkisiz hale getirme faaliyetleri de sürmektedir.

Meşru müdafaa esastır, bize karşılık yapılan herhangi bir tacizlere karşı misliyle oradaki ekiplerimiz karşılığını vermektedir.

YUNANİSTAN SINIRINDAN GEÇİŞLER

28 Şubat'tan bugüne kadar 148 bin 763 kişi karşı tarafa geçti.