HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bir bir telefonlara mesajlar geliyor… Veliler dikkat! Uzmanlar uyardı okul yönetimleri harekete geçti 'Felaket...'

Bir süredir toplumda yaygın olarak görülen virüsler ve yaşanan salgın sebebiyle maske takmaya başlayan bazı vatandaşlar olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle çocuklar arasında yaygın olarak görülen bu hastalıklar okul yönetimlerini harekete geçirdi. Okullardan velilere mesaj yoluyla maske çağrısı gelirken uzmanlar da hafif semptomlarda öğrencilerin okullarda maske takması gerektiğini, çok hasta olan çocuklarınsa okula gitmemesinin daha doğru olacağını söylüyor. Peki, maske geri mi dönüyor?

Bir bir telefonlara mesajlar geliyor… Veliler dikkat! Uzmanlar uyardı okul yönetimleri harekete geçti 'Felaket...'

Son dönemde başta çocuklar olmak üzere solunum yolları hastalıkları oldukça yaygın olarak görülüyor. Sırf bu sebeple çok sayıda kişinin yeniden maske takmaya başladığı da görülüyor. Üstelik, maske takan kişilerin sayısının daha da artacağı düşünülüyor. Pandemi döneminde de deneyimlendiği üzere maskelerin virüslere karşı adeta bir kalkan görevi gördüğü biliniyor. Üstelik maske kullanımını okul yönetimleri de destekliyor. Bu nedenle okul yönetimlerinden velilere mesaj yoluyla çağrıda bulunanlar da görüldü. Özellikle bazı okullarda hastalıklar nedeniyle sınıftaki öğrencilerin neredeyse yarısının okula gelemediği de belirtildi. Şimdi, uzmanların bu konuda ne düşündüğü ve nasıl uyarılarda bulunduğu merak ediliyor. Maske geri mi dönüyor? Okullarda öğrenciler maske takmalı mı? İşte detaylar…

SINIF MEVCUDİYETİ YARI YARIYA DÜŞTÜ

ATV Haber’de yer alan habere göre; Öğrenciler “Fazla grip oluyoruz.”, “Tüm sıra arkadaşlarımızda grip var.”, “Hastalık çok var, grip salgını falan.” ve “Okullarda çok grip var, okula gelip geri gidiyorlar gripten.” yorumlarını yaptı.

thumbs_b_c_60eeb507faef703d17e6ac39f581c2ae

RSV, influenza ya da adenovirüs; şu sıralar okullarda kol gezen virüslerden sadece birkaçı olarak biliniyor. Okullarda sıklıkla görülen bu virüs sınıf mevcudiyetini neredeyse yarı yarıya düşürdü.

Veliler “Felaket grip var ortalıkta, salgın var” şeklinde konuşurken öğrenciler ise “Maske takmadığımız için fazla grip oluyoruz.” yorumunu yaptı.

thumbs_b_c_1634e1783433f0dbf87757eabe55d82d

OKUL YÖNETİMLERİ HAREKETE GEÇTİ

Virüslerin özellikle okullarda hızla yayılması bazı okul yönetimlerini harekete geçirdi. Veliler “Hasta olan çocukların maske takması lazım, bizlerin bile takması lazım” derken velilere çocuklarınızı okullara maskeyle yollayın çağrısı yapıldı. Bu çağrı uzmanlardan da destek gördü.

thumbs_b_c_618842c5bd2a8cbf631847c737f02af3

"ÇOCUKLARIN MASKEYLE OKULDA BULUNMASI DAHA UYGUN"

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi M. Banu Yazıcı konuyla ilgili açıklamasında “Hafif bir semptom bile başlasa o çocukların maskeyle okulda bulunması daha uygun olabilir” dedi.

bb

Neden maske taktığı sorulan bir 8. sınıf öğrencisi ise “Çünkü grip salgını var, ondan maskemi taktım” cevabını verirken bir başka öğrenci de “23 kişiyiz ama 14 kişiyle falan ders işliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Dr. Yazıcı, “Acile gelenlerin 3’te 1’i influenza pozitifliğiyle karşımıza geliyor” derken çocuklar “Herkes hasta oluyor, hapşırıyor, öksürüyor” yorumunu yaptı. “Kim dedi sana maske tak diye” şeklinde soru sorulan maskeli bir çocuk ise “Arkadaşlarım dedi, burada salgın var. Hastayım” cevabını verdi.

thumbs_b_c_aca4eed171f674347a8e9a5f4deaf633

UZMANLAR UYARDI: ÇOCUKLAR ÇOK HASTA OLDUĞUNDA OKULA GİTMEMELİ

Salgının günden günden hızla yayılmasına sebep olarak okullar işaret ediliyor. Çünkü; bulaşıcı hastalığa sahip çocuk sıra arkadaşına, sıra arkadaşı da evine gittiğinde diğer aile büyüklerine ve kardeşlerine hastalığı bulaştırıyor. İşte bu yüzden uzmanlar çocukların çok hasta olduklarında okula gitmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Çocuklar “Herkes hasta olduğu için okula gelemiyor” derken veliler ise “Okula gidemiyorlar, 3 hafta gitmedi benim kızım okula” ifadelerini kullandı.

thumbs_b_c_ea9bc6be4d1c88da47b35da61697b8d5

Dr. Yazıcı ise “Akut enfeksiyon varsa yani ateşli durum varsa zaten okula göndermemek gerekiyor. Eğer öksürükleri varsa, hafif başlangıçlıysa o durumlarda maske takılması önerilebilir” şeklinde konuştu.


Mynet Youtube

En Çok Aranan Haberler