Boşanma Davasında Tazminat İstenebilir Mi?

Maddi-manevi tazminat hangi durumlar da istenir?

Boşanma Davasında Tazminat İstenebilir Mi?

Boşanma davasında tazminat kavramı karşımıza iki şekilde çıkmaktadır. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanma davasında tarafların uzlaşması ile boşanmak isteyen eşin diğer eşe anlaşmalı boşanma protokolü ile birlikte mal paylaşımının yanı sıra bir miktar tazminat ödemesidir. Diğer unsur ise çekişmeli boşanma davası içerisinde yer alan maddi tazminat ve manevi tazminat kavramlarıdır.

Çekişmeli boşanma davası içerisinde davacının iddiasını oluşturan boşanma sebebi uyarınca maddi yahut manevi zararı söz konusu olabilir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanmak isteyen eşin boşanma sonucunda madden kaybının olabileceği ve boşanma gerçekleşmeseydi bu kaybın yaşanmayacağı öngörülen durumlarda, maddi tazminattan bahsedilebilirken, kişinin yaşadığı acı, elem ve kederin varlığı halinde ise manevi tazminat talebi mümkün olabilir.

Boşanma davası içerisinde maddi tazminat ve manevi tazminat, nafaka ve velayet gibi fer'i unsurların tamamı talep edilebilmektedir. Böylelikle boşanma talebi haricinde kalan fer'i nitelikteki tazminat talepleri için başkaca bir davanın açılmasına yargılamada yer alan usul ekonomisi gereğince gerek kalmamaktadır.

Boşanma davalarında talep edilen tazminat tutarlarına mahkemece hükmedilip hükmedilemeyeceğinde dikkate alınması gereken en temel kıstas kusurdur. Boşanmada kusuru bulunan eş yahut daha az kusurlu eşin maddi ve manevi tazminat talebi kısmen yahut tamamen mahkemece kabul görebilir.

İki tarafında kusuru bulunduğu boşanma davalarında mahkeme daha az kusuru bulunan eşe tazminat ödenmesine hükmettiği takdirde tazminat miktarlarında uygulamada hakkaniyet gereği indirim yapılmaktadır.

Boşanmada kusur kavramı maddi ve manevi tazminat miktarlarında belirleyici bir unsurken tek başına dikkate alınmamakta, tarafların sosyo-ekonomik durumları da değerlendirilmektedir.

Burada maddi ve manevi tazminat talepli boşanma davası açmadan önce tazminat miktarları bakımından dikkat edilmesi gereken en önemli püf nokta, talep edilecek maddi ve manevi tazminat miktarlarının somut dava bakımından analiz edilerek makul ölçülerde ayarlanması olmalıdır. Örneğin tarafların mali durumlarının çok üst seviyede olduğunu varsayalım. Ayrıca boşanma davasında kusurun tamamının erkek eşte olduğunu kabul edelim.

Davayı açan kadın eşin 1.000TL maddi 1.000TL manevi tazminat istemesi durumunda davaya bakmakta olan mahkeme, tazminat miktarları bakımından talep edilenin üstüne hükmedemeyecek olup, belki de 200.000TL maddi 250.000TL manevi tazminata hükmetmesi gerekirken taleple bağlı kalabilecektir.

Boşanma davanızda kanunen zorunlu olmasa dahi süreci hukuken doğru yönetebilmek adına mutlak suretle bir hukuk danışmanı edinmeye gayret gösteriniz. Maddi durumunuz yok ise bulunduğunuz şehirdeki baroya adli yardım talebi ile başvuru da yapabilirsiniz!

Avukat Tuğsan YILMAZ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler