HABER

Büyük düello başladı

Kılıçdaroğlu ve Gökçek canlı yayında karşı karşıya geldi.

Büyük düello başladı

Dündar: Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Gökçek'in tartışmasını sizlere dürüst bir yönetimle yansıtmaya çalıştım. Sürçü lisan ettiysem bağışlayın. Burası bir yargı makamı değil. Kimseyi suçlu ilan etmek amacımız değil. İsimleri geçenb ilgililerden de özür diliyorum. Onların cevap haklarını da elimizden geldiğince yansıtmaya devam edeceğim.
Diyerek tartışmayı sonlandırdı...

Kılıçdaroğlu: Ben sizin gibi ihaleleri 20 kat artırmadık ki. Bu saatte pil var. Pili firmanın değiştirmesi lazım. Vatandaşlardan pil değiştirme parası alıyorlar 2003'ten 2007'ye kadar. Büyükşehir belediye başkanı kendi halkını soymaz. Kendi halkının çıkarını korur. Siz bunu dünyanın en pahalı fiyatına getiriyorsunuz. Çok önemli bir iddiaya geldik.

Gökçek: Başka bir gün gene gelelim. Konuşalım. Hala 2 suale cevap vermedi. Kıvırıyor sürekli. Para zimmetine geçirdiğini ima edecek konuşmalar yapıyor.

Dündar: Ben bu açık oturumu kesmek zorudanyım. Konu çok saptı. Seyirci takdir etsin..

Gökçek: Kılıçdaroğlu siz bir iftiracısınız. Şerefinizi burada kurtaramadınız. Siz demagog ve iftiracısınız. Sizin yaptığınız ihalelerle..

Dündar: Kimin iftiracı olduğuna seyirci karar versin. Siz söylemek istediğinizi söylediniz. Bunu seyrici takdir eder. Ben sizin olduğunuz bir açık oturumda bulunmak istemem. Adabı bozmayın.

Gökçek: Hala 168 euroluk faturayı göstermedi. Gösterirse ben şerefsizim. Gösteremezse aynısını iade ederim.

Kılıçdaroğlu: Serbest tüketiciler 1 milyon metreküpün üstünde doğalgaz tüketenler. Bunların içinde TSK Rehabilitasyon Merkezi var, ODTÜ var, GATA Isı Santrali var. Fazla para alınan kurumlar arasında. Bu fazla para nerede? Kendi internet sitelerinde yayımlandı. Bu elimdeki belge EPDK'nın. 17 trilyon lirayı siz hortumlayacaksınız!

Gökçek: Nereyi hortumlamışız? Hortumlamak şerefsizliktir demektir.

Kılıçdaroğlu: Bu paralar alınıyor. Enerji Piyasası Kurulu haksız yere aldın diyor. Paraları iade edecekler. Gene konu doğalgaz. Kendi siteleri 800 bin aboneden fazla para almışlar. Bu parayı ödeyeceğiz diyorlar. Herbirini sıralamışlar. Çok övündüğü sayaçlardaki hatalardan dolayı ödeyeceklermiş. 800 bin aboneden fazla para ödeyeceksiniz. İzmir 50 dolarlık teklifle aldı. Bakın şimdi. Gidiyorsunuz, mekanik sayacınız var. Belediye kar edecek pardon ilgili firma kar edecek. Bu firma da fazla para alıuyor. İnsanlar mahkemeye başvuruyor ve mahkemelerini de kazanıyorlar. EPDK'nın yazısı var elimde. Servis hattı maliyetini abone olanlardan sayaç bedelinin yanı sıra KDV ve bağlantı bedeli tahsil etmiştir. Halbuki sadece sayaç bedeli alınmalıdır yazıyor. 90 günlük süre vermiş Enerji Piyasası Üst Kurulu. 90 günde ödeyeceksiniz diyor. 1.1.2004'te mahkeme kararı getirenlerden bu bedeli ödeyeceğiz demişler. Siz insanlara diyorsunuz ki gidin mahkemeden karar getirin. EGO'nun Genel Müdürü diyor bunu. Siz halkınızın menfaatini korumayıp birilerinin menfaatini koruyorsunuz? Mahkemeden karar getirin diyorsunuz. Bu para haksız değil mi? Her insan avukat mı tutsun gidip? Şimdi bakın dünyanın en pahalı sayaçları var ya, 300 dolara fatura ediyorsanız İstanbul 190'a fatura ediyorsanız, İstanbul Belediyesi İstanbulluyu mu koruyor yoksa siz halkınızı mı koruyorsunuz? Gökçek'in bir firmayı korumak için onun dayattğı sayacı almak zorundayım. Bu benim ağrıma gidiyor. Bu sayaçlarda pil var.

Gökçek: Kendisi edebiyat yapıyor. Yeter artık. Böyle bir tartışma olmaz. Uğur Bey size atılan iftiralar var dediniz. Sualler soracağım dedim. Beyfendi sözlerini bitirince soracağım dedim. Ankara'ya gelen doğalgaz sayacının bakımını, onarımını tartışacağız dediniz. Bu iddianın dışına çıkmayacağız dediniz.

Dündar: Niye korkuyorsunuz? Sakin olun

Kılıçdaroğlu: Ben sizin gibi ihaleleri 20 kat artırmadık ki. Bu saatte pil var. Pili firmanın değiştirmesi lazım. Vatandaşlardan pil değiştirme parası alıyorlar 2003'ten 2007'ye kadar. Büyükşehir belediye başkanı kendi halkını soymaz. Kendi halkının çıkarını korur. Siz bunu dünyanın en pahalı fiyatına getiriyorsunuz. Çok önemli bir iddiaya geldik.

Gökçek: Başka bir gün gene gelelim. Konuşalım. Hala 2 suale cevap vermedi. Kıvırıyor sürekli.

Kılıçdaroğlu: Ankara halkının soyulması bununla kalmıyor. 1 milyon metreküpün üstünde doğalgaz tüketenlerin listesi bu elimdeki liste. Konumuz doğalgaz değil mi?
Gökçek: Madem konuyu saptırıyoruz. Bakın CHP'nin Çankaya Büyükşehir Belediyesi'nde yaptığı yolsuzluklar da elimdeki listede.
Kılıçdaroğlu: Bu sizin internet sitenizdeki bilgiler. Burada da Ankara halkının nasıl soyulduğu görünüyor...
Gökçek: Ona dediler ki "Melih sizi sıkıştırır kaçın başka konulara" Başka konuyu konuşturmam.

Kılıçdaroğlu: Beyfendi konuşurken sessizliğimi korudum. 138 milyon dolar var ortadaç Daha ne konuşayım? Sen yetimin hakkını yiyorsun.

Gökçek: Ben 21 kat artırmadım!
Kılıçdaroğlu: Bunun hesabını soracağım. Bu sayaç yüzünden GATA'dan, üniversitelerden daha fazla doğalgaz bedeli almış.

Gökçek: Fazla para alındıysa mahkemeye gidilir. Fazladan konuşuyorsun

Kılıçdaroğlu: EPDK'nın listesinde var. Kuruluşlar tek tek sayılmış. Anakara EGO da var bu listede. 14 trilyon 700 milyar lira bu rakam. 800 bin Ankaralıdan para alıyor!

Kılıçdaroğlu: Hangi ülkede bu sayacın 300 dolara satıldığının yanıtını veremiyor. Karayalçın da oturur konuşurlar. Ben Gökçek'le konuşuyorum. Onun dönemini sorguluyorum. Gökçek'in fahiş fiyatla doğalgaz aracı satması yeni değil. Daha önce de fahiş fiyatla kömür satması vardır. Fahiş fiyatla Ankaralılara mal satması yeni bir olay değildir. Ben yine sorumun yanıtını alamadım. 2.4.2008 tarihinden sonra hangi firmadan ne kadar kaça doğalgaz sayacı aldı. Nisan ayında bana verdiği yanıtta 835 bin sayaç görünüyor. Ama biz bakıyoruz 968 sayaç var. Vekilin sorusuna sağlıklı yanıt vermeyen bir belediye başkanı Ankara halkına nasıl sağlıklı yanıt verebilir?

Gökçek: Elektronik sayaçla mekanik sayaç arasındaki farkı biliyor musun bilmiyor musun? Yalan söylüyor musun söylemiyor musun?

23 euroya İstanbul'un aldığı sayaç mekanik sayaçtır. 168 euro olan elektronik sayaçtır. Bunu aldığımız son fiyat 63 eurodur. Ankara daha ucuzdur. Biz aldırmışız 38 milyona Karayalçın 109 milyona aldırmıştır. Yolsuzluk yapmak şerefsizliktir. Beyfendiden bunun aynı sayaç olduğunu ispat etmesini istiyorum. Cumhurbaşkanının kardeşine ihale vermişiz. Bunu açıklamasını istiyorum.

Kılıçdaroğlu: Şimdi belediye kanununu getirdim. 18. maddes, beldenin ve belediyenin hak ve menfaatlerini korumak temel görev. 224,5 dolarlık en pahalı sayacı neden aldılar? Neden Ankara halkına 300 dolara sattılar?

Gökçek: Dünyanın değişik ülkelerinde var. Türkiye'de sayaç fiyatları daha pahalı olmuştur. İhalelere yurtdışı firmaları da gelmiştir. Ucuz buldukları için fiyatı kaçmışlardır. 2008'de aldığımız sayacın fiyatı 133 milyon karşılığı 63 euroyu kalkıp da 224,5 diye çıkarmak olmaz. Biz bir milyon sayaç almışız.

Kılıçdaroğlu: 5 bin ön ödeme karşılığında teklif aldı İzmir. Ben size 60-70 dolara getireyim. Beyfendinin düzeyi malum. Sokak ağzı kullanıyor. Sayıştay raporlarını da açıklayacağım. Kolay kolay kaçmak yok. 300 dolara satan ülke hangisi sayacı?

Gökçek: Karayalçın döneminde sayaçlar yüzde 77 karla satılıyordu. Yatırım yapma şansı vardı. Bizim kar oranımız yüzde 8. Bu karla yatırım yapma şansımız yok. EPDK çıkmadan önce 300 dolara sayaç satıp, doğalgaz yaygınlaştırması yapıyorduk.

Kılıçdaroğlu: Hangi ülkede bu sayacın 300 dolara satıldığının yanıtını veremiyor. Karayalçın da oturur konuşurlar. Ben Gökçek'le konuşuyorum. Onun dönemini sorguluyorum.

Gökçek: Karayalçın döneminde 63 euroya aldığımız sayaç 348 dolardır. CHP ile AKP'yi karıştırmayın. Bizde yamyam yok. Yamyamlar sizde. 224 dolar aldı dediği sayacın sayısı 95'te ilk defa sayaç aldığımızdaki rakam. Teknoloji değiştikçe fiyat aşağı düşer. 224 dolara aldığımın bir sene öncesinde 348 dolardı. 224 dolara alınan sayaç 95'te alınan, 184 dolara, 159 dolara düştü. En son aldığımız sayaç 63 eurodur. Arada inanılmaz fark vardır. Arada 145 euro fark var derseniz iftira atarsınız. Kaç milyon zarar etmişiz? 12 milyon euro? Güya 835 bin sayaçla 145 euroyu çarpıyor. Sosyal sigortaları da öyle batırdı. Hesabı bilmediği için. Beyfendi Sosyal Sigortaları sıfır zararla mı aldı? Beyfendi bana 3 kez soru sormuş doğalgazla alakalı. Biz de söylemişiz. Bunlar elinde belge olduğu halde bunların hiçbir tanesine bakmıyor. 168 euroya aldı diye iftira atabiliyor. Bunlar teftiş geçirmedi. Kimse de bunları incelemedi diyor. 3 Cumhurbaşkanı, 6 Başbakan 11 Hükümet, 13 Adalet Bakanıyla çalışmışım. Bunların karşılığından soruşturmaların sayısı geçirdiğim 14.

Kılıçdaroğlu: Benim sorularımın hiçbirine yanıt verilmedi.

Gökçek: Başında söylemiş olduğu sözü, euroyu dolara çevirdi. İlk yalanı çıktı. 168 euroya aldı demişti. İstanbuldaki mekanik sayaçları aynı firma 23 euroya satıyor dedi. Arada da 145 euro benim yolsuzluk yaptığımuı söyledi. Şu gördüğünüz sayaç elektronik sayaç. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Bu da kartlı sayaç. Elektronik ve kartı sayaç arasında farklı fiyatlar var. 23 dediği istanbuldaki mekanik sayaç, biz o sayacı 63 euroya aldık. Para peşin kasaya girince bankadan kullanma olur. Bütün ülkeler elektronik sayaç almaktadır. Son olarak 63 euroya alınmıştır. 168 euro değildir. İnsanlara 168 euro diyerek gözlerinin içine baka baka yalan söylemiştir. Gökçek, mekanik sayacı kaça almıştır? Mekaniği mekanikle, elektroniği elektronikle ölçeceksiniz. İstanbulun 23 euroya aldığını Ankara 18 euroya almıştır.

Kılıçdaroğlu: 835 bin sayaç. 2 Nisan 2008'den sonra sayaç aldı mnı almadı mı? Hangi firmadan aldı? Nekadar aldı? Eğer mekanik sayaç alsaydı 138 milyar dolar Ankara halkı daha az ödeyecekti. Bir de sayaçları 300 dolara sattı. Bu hortumu Enerji Piyasası Üst Kurulu da denetledi. 150 dolardan fazlasına sayaç satamazsınız. 300 dolara satamazsınız. Bunun vicdani bir yanı varç Neden Ankara halkı 150 dolar ödeyecekken 300 dolar ödüyor. İzmir 180, Samsun 180 dolara alıyor. Sadece Ankara halkı 300 dolara alıyor. Aynı firmadan alınıyor, aynı firma denetliyor, aynı firma 10 yıldan sonra değiştiriyor. Başkent özelleştirmesinde bu firma 2. sırada.

Kılıçdaroğlu: Ben size 224,5 dolar diyorum aldığınız fiyat. 168 euroya geliyorsunuz. Bu 224,5 dolarlık saati aldınız mı? Bu saati bu fiyattan alan başka ülke var mı? Ben ayrıntıya girmek zorundayım.Ankaralı yetkililer burada. Onların imzaları bu belgede. 168 dolar o! 168 euro değil. Bu firmaya 55 milyon YTL ödeme yapıyorsunuz. Büyükşehirin kaydı bu. Bakım, onarım için aynı firmaya yapılıyor. Aynı firma 10 yıllık süresini dolduran sayaca da aynı işlem yapıyor. Neden aynı firma? Dünyanın en pahalı doğalgaz sayacını satıyor. Neden bu pahalı sayaç tercih ediliyor? Yüzde 99 tahsilat oranı var burada. Neden mekanik sayaç almıyorsunuz da ön ödemeli alıyorsunuz? O firmaya ödüyor o firmaya ödediği için Ankara halkı soyuluyor.
Gökçek: Meseleyi saptırıyor. Meseleyi saptırıp kafa karışıtırıyor. Kılıçdaroğlu'na taktik verdiler herhalde. 9 konuda da yalan söylüyor. Şerefli bir insan yalan söylemez. Siz karıştırıyorsunuz. CHP'li belediyelerle bizi karıştırıyorsunuz. Beyfendinin konuşmuş olduğu konunun bana sorduğu sayaç fiyatlarıyla ne alakası var?

Gökçek: 168 euroya benim sayaç aldığımı söylüyor. 168 euroluk sayacın faturasını göstersin. Şerefli bir insan bunun faturasını gösterir. Beyfendinin en büyük vasfı sıkıldığı konudan fellik fellik kaçmak.

Kılıçdaroğlu: Ankara halkının nasıl soyulduğunu anlatamazsam ne anlamı var? Belgeyi göstereceğim. Heyecanlanmayın.

Gökçek: Ben bu konuyu saptırtmam. Faturayı gösterin ben de izah edeceğim

Uğur Dündar: "Sol tarafımda Sayın Kılıçdaroğlu, sağ tarafımda Sayın Gökçek bulunuyor.

Sayın Gökçek, sayın Kılıçdaroğlu doğalgaz sayaçlarını daha fazla fiyatla aldığınızı Kılıçdaroğlu söylemişti. 1994-2003 arasında 833 sayaç alındığını dile getirmişti. Bunların denetlenmediğini ima etmişti. Bu iddialar özetlenebilir böylece. Bu konunun dışına çıkmayalımç Doğalgaz sayaçları ve onun bağlantılarıyla ilgili konuşalım. Siyasi etiğin gerekli kıldığı üsluba uygun davranmak istiyorum. Süre konusunda konunun dışına çıkılmadığında yeterli süreyi tanıyacağım"

Melih Gökçek: Birinci isteğim şu. Sadece bu konuda Gökçek'le tartışabiliriz. Kendisiyle başka konuda sorunum yok dedi. Ben o dosyaları getirdim. Başka bir konuda tartışılırsa bunu kabul etmem. İtham konusundaki belgelerini sunacak ben de ona yanıt vereceğim. Ben dosyalarımı getirdim. Son 5 dakika içerisinde 25 dosyadaki yolsuzluk iddialarını Kılıçdaroğlu'na soracağım. Bugün sadece doğalgaz iddiaları üzerine konuşacağız. Konunun saptırılmasına müsade etmem. Çok etik davranmak lazım dediniz. Buna yüzde 100 özen göstereceğim. Ama bir insana yapılabilecek en büyük itham yolsuzluktur. Çünkü yolsuzluk da şerefsizliktir. İddiayı atanın iddiaları doğru değilse o da şerefsizdir. Bugün buradan birimizin şerefi kurtulacak. Birimiz buradan şerefsiz birimiz şerefli olarak bu salondan ayrılacağız. Faturaları kamuyouna göstermesini istiyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu: Ben buraya katılırken satırbaşları itibariyle birşeyler söyledim. Siz davet ederken doğalgaz haberlerde ve gazetelerde vardır. Ama Ankara'nın nasıl soyulduğunu anlatacağımı söylemiştim. Ama isterseniz espiriyle başlayalım. Gökçek "Kılıçdaroğlu katılmazsa programa billboardlara yazacağım" demişti. 6500 billboard varmış. Bunun kirası 2 milyon euro! Sayın Gökçek bu parayı nereden ödeyecekti?

Melih Gökçek: Başka konu konuşturmam. Uğur Bey başka konulara saptırtmam. Sonunda 50 tane soru sorsun. Bana 1168 euroluk doğalgaz sayacı konusunu anlatsın. İddiaları konuşsun!

Kılıçdaroğlu: Gökçek doğalgaz sayaçları ihalesine çıktı. İlk ihale 224,5 dolar. Benim ilk sorum şu. Dünyada bu sayacı 224 doları alan bir belediye söylesin. 224,5 dolar uluslararası piyasada alay konusu oluyor. Birisine yüksek fiyat sorunca Ankara fiyatı mı diyorlar. Ankara halkına bu sayacı 300 dolara satıyorsunuz. Dünyanın hangi ülkesinde 300 doları G4 tipi, ön ödemeli doğalgaz sayacı satılır? Neden ön ödemeli sayaca geçiliyor? Baktım 115.456 mekanik sayaç, tahsilat oranı yüzde 99. Resmi verilere bakıyorsunuz yüzde 100.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Dengir Mir Mehmet Fırat'ın ardından, ikinci düellosunu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yapıyor. Gökçek "Kılıçdaroğlu balonunu söndüreceğim" derken, Kılıçdaroğlu ise "Belgeleri konuşturacağım" demişti.

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin aynı marka doğalgaz sayacını İstanbul'a göre 145 Euro daha pahalıya satın aldığını ve böylece 1994-2003 arasında 12.5 milyon Euro'luk bir fark oluştuğunu iddia etmişti.

Kılıçdaroğlu, Uğur Dündar'ın sorusu üzerine, Fırat ile yaptığı "düellonun" bir benzerini Gökçek'le de yapabileceğini söylemiş, bu sözlerin basına yansıması üzerine Gökçek de, "Düellosunu hemen kabul ediyorum" açıklamasını yapmıştı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler