HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çanakkale'de korkutan yangın! Valilik duyurdu: 'Girişler ikinci bir duyuruya kadar durduruldu'

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde tarım arazisinde ve ormanlık alanda etkili olan yangın nedeniyle Ecebat ilçesine bağlı Büyükanafarta köyü tahliye edildi. Valilik yaptığı açıklamada "Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanına girişler ikinci bir duyuruya kadar durduruldu" açıklamasını yaptı.

Çanakkale'de korkutan yangın! Valilik duyurdu: 'Girişler ikinci bir duyuruya kadar durduruldu'

Gelibolu Yarımadası'nda, ilçeye bağlı Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler kısa sürede çevredeki ormanlık alana sıçradı.

b1

ÇOK SAYIDA EKİP MÜDAHALE EDİYOR

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce, çevredeki birçok yerleşim yerinden dumanı görülebilen yangının çıktığı yere ekipler sevk edildi.

b2

BİR KÖY BOŞALTILDI

Valilikten yapılan açıklamada, yangın nedeniyle önlem amacıyla Eceabat ilçesine bağlı Büyükanafarta köyünün tahliye edildiği belirtildi.

ŞEHİTLİK BÖLGESİNE GİDECEK OLANLAR DİKKAT

Valilikçe çalışmaların koordinasyonunun sağlandığı, yangını kontrol altına almak için ekiplerin havadan ve karadan seferber olduğu ifade edilen açıklamada, gerek şehitlikleri gezmek için gelen ziyaretçilerin gerekse bölgede yaşayanların dikkatli olmaları istendi.

Ayrıca, Kumköy ile Büyükanafarta köyleri arasındaki yolun ulaşıma kapatıldığı öğrenildi.

BAKAN YUMAKLI'DAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı şunları ifade etti:

"Çanakkale Eceabat yangınına müdahalemiz sürüyor. Yine anıl yakılmasıyla başlayan ve ormana sirayet eden yangına; 9 uçak
6 helikopter, 67 kara aracımız ve 362 Orman Kahramanı'mızla müdahale ediyoruz."

İKİNCİ BİR DUYURUYA KADAR DURDURULDU

Yangın nedeniyle Tarihi Alan'a geçişler durduruldu. Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Eceabat ilçesi civarında devam eden orman yangını nedeniyle Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanına girişler ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur" denildi.

TRAFİK NORMALE DÖNDÜ

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde çıkan orman yangını nedeniyle saat 17.00 itibariyle tek yönlü olarak kapanan Çanakkale Boğaz trafiği akşam saatlerinde normale döndü.

MÜDAHALE SÜRÜYOR

Ekipler, rüzgarın da etkili olduğu bölgede yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalesini sürdürüyor.

Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayına alınmıştır

Express

En Çok Aranan Haberler