HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Cumhur İttifakı'nda '11 ilde 11 Bakan' formülü! MHP'ye bakanlık ve cumhurbaşkanı yardımcılığı için düşünülen yeni karar masada...

Seçimlere geri sayım sürerken hem Cumhur hem de Millet İttifakı cephesinde liste çalışmaları hız kazandı. Cumhur İttifakı'nda Kabine'de yer alan isimler için '11 ilde 11 Bakan' formülü masaya yatırılırken, MHP'ye bakanlık verileceği ve cumhurbaşkanı yardımcılığı için yeni bir karar alınacağı iddiaları gündem oldu. Millet İttifakı'nda ise 'ortak liste' tartışmaları sürüyor. İşte kulislerdeki son detaylar...

Cumhur İttifakı'nda '11 ilde 11 Bakan' formülü! MHP'ye bakanlık ve cumhurbaşkanı yardımcılığı için düşünülen yeni karar masada...

Türkiye, 14 Mayıs'ta yapılacak olan cumhurbaşkanı ve milletvekilliği seçimlerine doğru giderken, partilerin çalışmaları da hız kazandı. Seçime iki aydan daha az bir süre kalırken, Cumhur İttifakı aday listesine ağırlık verdi. '11 ilde 11 bakan' formülünün masada olduğu iddia edilirken, Cumhurbaşkanı yardımcılığı için yeni bir karar alınmasının gündemde olduğu belirtildi. İttifak ortaklarından MHP'nin ise 3 bakanlıkla Kabine'de yer alacağı kulislerde konuşulurken, Millet İttifakı için de liste detayları ortaya çıkmaya başladı.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Ankara gündemindeki son gelişmeleri canlı yayında aktaran CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, önemli bilgiler paylaştı.

İşte Dicle Canova'nın açıklamaları:

hgfjhfgj

11 İLDE 11 BAKAN ADAY FORMÜLÜ

Mevcut kabinenin tamamını büyükşehirlerden aday gösterme planı var. Depremin etkilediği '11 ilde 11 bakan' formülü üzerinde duruluyor. Bu 11 il dışında da büyükşehirlerde Bakan adaylar olacak. Mesela Hulusi Akar'ın Kayseri'den aday gösterilebileceği konuşuluyor.

KABİNE DEĞİŞECEK

Milletvekili yapılması planlanan mevcut bakanların seçim sonrası olası yeni kabinede ise yer bulmaları, Meclis'teki sayısal tabloyla orantılı olacak. Ama eğer 'Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçilirse kabinesini de yenileyecek' beklentisi yüksek.

kabıne

FUAT OKTAY İÇİN MECLİS BAŞKANLIĞI FORMÜLÜ MÜ?

Başkan yardımcısı konusunda sayıda bir artış beklentisi yok. Cumhurbaşkanı'nın yine tek başkan yardımcısı ile yola devam edebileceği yönünde beklenti büyük. Fuat Oktay içinse milletvekilliği ve sonrasında TBMM Başkanı olma seçeneği konuşulmaya başlandı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARININ SAYISI

Dolayısıyla seçimi kazanması durumunda cumhurbaşkanı, bir veya en fazla iki başkan yardımcısı ile çalışabilir. Fakat yine devleti iyi bilen ve bürokrasiye hakim bir isim olabileceği beklentisi büyük.

'Kabinede toplumda karşılığı olan, bugün bürokraside öne çıkmış bazı başarılı isimler de yer alabilir' deniyor. O yüzden istifa edip milletvekili aday adayı olmaya çalışan bazı üst düzey bürokratlar durduruldu.

MHP KABİNEYE GİRER Mİ?

MHP'den bir talep yok, henüz görüşülmedi ama AK Parti içinde yapılan değerlendirmelerde MHP'ye de en az üç bakanlık verilmesini önerenler var. 'Bunun seçim öncesi açıklanması MHP seçmeninin motivasyonu açısından etkili olabilir' görüşünden yola çıkılarak bu konu değerlendiriliyor.

bahcelı

YENİDEN REFAH'TA MYK TOPLANIYOR, KARAR ÇIKABİLİR

Bugün, Yeniden Refah Partisi'nde saat 14.00'de MYK toplantısı var. Fatih Erbakan son kez kurmayları ile bir değerlendirme yapacak. Toplantı sonrası karar açıklanabilir de ne zaman açıklanacağına ilişkin bir tarih duyurulabilir de.

Yeniden Refah'ın cumhurbaşkanı adayı olarak Erdoğan'ı desteklemesi ittifak zemininde yer alması ama kendi amblemi ile her ilde aday çıkararak seçime gireceği konuşuluyor. Yani AK Parti listelerinden girmesi beklenmiyor.

HÜDAPAR'IN AK PARTİ LİSTESİNDEN GİRMESİ BEKLENİYOR

HÜDAPAR'ın da kararını hafta sonuna kadar duyuracağı belirtilmişti. Bugün yarın açıklaması bekleniyor. HÜDAPAR'ın seçime başta Batman olmak üzere 7-8 ilde AK Parti listelerinden girmesi bekleniyor.

MİLLET İTTİFAKI LİSTE ÇALIŞMASI

İYİ Parti ile CHP arasındaki görüşmelerin neticelendirilmesine çok az kaldı. Hafta sonu da çalışılacak ve bir karara bağlanacak.

fasdf

İYİ PARTİ VE CHP EN AZ 20 İLDE ORTAK LİSTE YAPABİLİR

İYİ Parti'de genel eğilim Türkiye genelinde çoğunlukla ayrı aday çıkarmak. Ortak listeye çok az sayıda ilde sıcak bakılıyordu. Ama 'Şartlar olgunlaştıkça bir fayda sağladığı sonucuna varılırsa daha çok ili de değerlendiririz' deniyor. Nitekim şu an daha çok ilde ortak liste çıkabilir gibi bir eğilim var. İYİ Parti ile CHP'nin en az 20-25 ilde ortak aday çıkarabileceği konuşuluyor.

DEVA VE GELECEK, SAADET LİSTELERİNDEN GİRECEK Mİ?

Saadet Partisi'nin DEVA ve Gelecek partilerine ortak liste önerdiği il sayısı 38. 'Buralarda Saadet Partisi amblemi ile seçime girilsin' diyor. Tabi DEVA ve gelecek de bazı illerde kendi amblemleri altında ortak liste talebinde.

Bu değerlendirmeler hem 6'lı masa olarak hem üç parti arasında yapılıyor. 'Taktik stratejik kararlarla şekillenecek' deniyor. 38 il olmasa da 15-20 ilde ortak liste ihtimali söz konusu ama netleşmedi çalışma sürüyor.

En Çok Aranan Haberler