HABER

Discovery fırlatılıyor

Discovery fırlatılıyor

Ankara (AA)- ABD'nin Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), son iki başarılı mekik uçuşunun ardından, Discovery uzay mekiğini Uluslararası Uzay İstasyonunun (UUİ) inşaatının devamı için uzaya gönderiyor.

Güneş Sisteminde gelecekte koloniler kurulabilmesi, özellikle Mars'a gidilebilmesi için elzem görülen UUİ'nin inşasına devam edebilmek için gönderilecek Discovery, 7 kişilik mürettebatıyla Perşembe günü yerel saatle 21.35'te (TSİ Cuma günü 04.35) Florida'daki Kennedy Uzay Merkezinden fırlatılacak. Geriye sayma işlemi bugün TSİ 18.00'de başlayacak.

Astronotlar, 12 gün sürecek yolculukları sırasında öncelikle UUİ'yi genişletmek için yeni bir metal kiriş ekleyecek, ayrıca UUİ'nin tüm elektrik ve klima bağlantılarını yeniden yapacak. NASA Başkan Yardımcısı Bill Gerstenmaier, çok karmaşık olarak değerlendirdiği bu görevlerin yerine getirilmesi için toplam 19 saat sürecek 3
uzay yürüyüşünün öngörüldüğünü belirtti. Bu arada, uzay mekiğinin 7 kişilik mürettebatı şimdiye dek uzaya gönderilen en kültürel çeşitliliğe sahip ekip olacak. Mürettebat arasında, iki siyahi Amerikalı, bir Hindistan kökenli, bir İsveçli (uzaya giden ilk İsveçli olacak), bir İngiltere doğumlu, bir Alaska'lı ve bir New Jersey'li bulunuyor.

NASA, UUİ'nin inşasını tamamlamak için 2010'a kadar 16 uçuş planlıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön