HABER

Hamilelikte sigarayla vedalaşın

Bilim adamları hamilelik döneminde sigara içilmesinin fetus haklarına aykırı olduğuna dikkat çekerek anne adaylarını sigara bırakmaya çağırıyor.

Hamilelikte sigarayla vedalaşın

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Rıza Madazlı, hamilelikte sigara kullanımının; düşük, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans gibi zararları bulunduğunu belirtti. Madazlı, Acıbadem Hastanesi web sitesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de her yıl 1 milyon 500 bin bebeğin dünyaya geldiğini hatırlatarak, "Ancak araştırmalar sağlıklı bir bebek istemelerine rağmen kadınların hamilelik döneminde yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda sigara içtiğini gösteriyor" dedi. Sigara içindeki 3 bini aşkın maddeden özellikle nikotin, karbon monoksit ve siyanidin fetusun anne karnındaki gelişimini olumsuz etkilediğini ifade eden Doç. Dr. Madazlı, bu yüzden sigara içilmesinin artık tüm dünyada fetus haklarına da aykırı olarak kabul edildiğini kaydetti. Gebelikte sigara kullanımının hem anneye hem de anne karnındaki bebeğin sağlığına ciddi etkileri olduğunun bilindiğini bu yüzden kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Rıza Madazlı, şu ifadelere yer verdi:

SİGARA İÇEN KADINLAR DAHA AZ VE DÜZENSİZ BESLENİYOR

"Sigara içim sayısı artınca olumsuz sonuçların oranı da artar. Özellikle düşük doğum ağırlığı ile sigara kullanımı arasındaki ilişki çok net olarak ortaya konulmuş durumdadır. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar gebelikte sigara kullanımı ile düşük doğum ağırlığı arasındaki ilişkiyi çok açık olarak ortaya koyuyor. Bu olumsuz etki kullanılan sigara sayısı arttıkça daha da artmaktadır. Ayrıca, sigara içen kadınlar daha az ve düzensiz beslendiklerinden, bu olay da fetusun gelişimine olumsuz etkide bulunabilmektedir."

Prof. Dr. Rıza Madazlı, sağlıklı bir bebek için sigarayı bırakmak isteyen gebelere yardımcı olacak birçok yöntemin bulunduğu belirterek, "Bu konuda hizmet veren gruplar, psikoterapi seansları ve yazılı dokümanlar yararlı olabiliyor. Özellikle 5-15 dakika süren ve bu konuda deneyimli kişilerce uygulanan 'konuşma seansları' sigarayı bırakma konusunda oldukça etkilidir" dedi. Madazlı, bu yöntemleri şöyle sıraladı:

DÜŞÜK VE ERKEN DOĞUMDA AZALMA

"Bu seanslar sayesinde düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma oranı yüzde 20 ve erken doğum oranı yüzde 17 oranında azalmıştır. 'Konuşma Seansları"nda sigara kullanımının fetus, çocuk ve anne üzerine olumsuz etkileri hakkında detaylı bilgi verilir. Sigarayı bırakınca elde edilecek faydalar konusunda kanıtlara dayalı bilgiler aktarılır. İkinci aşamada, gebenin sigarayı bırakma konusundaki istekliliği izlenir. Bu konuda ona yardımcı olunmaya çalışılır ve gebelik kontrollerinde konu takip edilir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler