HABER

Her yaşta karşılaşılan hastalık

Bursa'nın Nilüfer İlçesi'nde Uludağ Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, en çok görülen hastalıklar arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilk sırada yer aldığı ortaya çıktı.

Her yaşta karşılaşılan hastalık

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ile Nilüfer Belediyesi'nin iş birliğiyle gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları açıklandı. Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Kayıhan Pala, 4 merkezde yürütülen çalışmalar sırasında 45 bin 865 kişinin muayene edildiğini belirtti. 5 yaş ve üstünde 2 bin 433 kişide üst solunum yolu enfeksiyonu, bin 663 kişide hipertansiyon, bin 20 kişide artrit, spondilit, 845 kişide nevrozlar, kişilik bozuklukları, 542 kişide deri ve deri altı dokusu hastalıkları, 460 kişide şekerli diyabet görüldüğünü söyledi.

Pala, 0-4 yaş grubunda da yine en çok görülen hastalıklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilk sırayı aldığını, bunu akciğer, deri ve deri altı dokusu hastalıkları, orta kulak iltihabı ve akut gastroenteritlerin takip ettiğini kaydetti.
Pala, ölüm sebepleri arasında da kalp yetmezliği ve kanser hastalığının ilk iki sırada geldiğini bildirdi.

Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Aytekin de, 2 yıldan beri yürütülen projenin Türkiye'de örnek bir çalışma olduğunu ifade etti. Üniversite görevlilerinin vatandaşların evlerine kadar giderek onları muayene etmesiyle hastahanelerdeki yığılmaların önüne geçileceğini savunan Aytekin, kendilerini sağlıklı zannaden ancak şeker hastası ve hipertansiyonlu oldukları ortaya çıkan çok sayıda vatandaşın tedavi altına alındıklarını dile getirdi.

Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinden İntörn Dr. Musa Gökalp Bolkent ile İntörn Dr. Şeyda Şahingöz de, hasta-aile raporu adı altında ailelerin sağlık profilini çıkardıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

BURSA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön