HABER

Hindistan'da 14 kişide Zika virüsü tespit edildi

Hindistan’ın Kerala eyaletinde, 14 kişide Zika virüsüne rastlandı. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteren hastalığın, özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Hindistan'da 14 kişide Zika virüsü tespit edildi

BBC’nin haberine göre, Kerala Sağlık Bakanı Veena George, yaptığı açıklamada, Thiruvananthapuram (Trivandrum) kentinde 14 kişide Zika virüsü tespit edildiğini doğruladı.

George, virüsün ilk kez, 28 Haziran'da baş ağrısı, ateş ve döküntü şikayetiyle hastaneye başvuran 24 yaşındaki hamile bir kadında görüldüğünü belirtti.

Bakan açıklamasında, muson yağmurlarından etkilenen bölgelerin sivrisineklerin üreme alanı haline geldiğini dile getirdi.

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zika virüsü, insanlara enfekte "Aedes aegypti" türü sivrisineğin sokmasıyla bulaşıyor.

Sivrisinek sokması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan Zika virüsüne, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı.

Zika virüsünün, hamilelere bulaşması halinde, bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteren hastalığın, özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
her gün bir virüs haberini okuyoruz çıkın açıklayın yeni dünya düzeni bu ömrümüz virüsle geçecek her ay değşik bir aşı olacaksınız deyin bitsin uğraşmayın böyle parça parça
Yeter ya savaşları bitirip saglik virüs hastalıkla insanları hayattan soğutuyor
Bir tane canimiz var bunun icin koronaya söz verdik:)
Geri Dön