İlk ‘pembe’ gezegen keşfedildi

Gökbilimciler, yeni gezen bulma arayışında bugüne kadar yapılan en ilginç keşiflerden birine imza attı.

İlk ‘pembe’ gezegen keşfedildi

Dünya’dan 57 ışık yılı mesafede, ‘pembe’ bir gezegen keşfedildi.

ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan, Japonya Uzay Ajansı’na (JAXA) ait Subaru teleskobu, en ilginç Dünya dışı gezegen keşiflerinden birine imza attı. Teleskop, Güneş’e benzeyen bir yıldızın yörüngesinde hareket eden pembe ve gizemli bir gezegeni görüntülemeyi başardı.

Hawaii’nin Mauna Kea yanardağının tepesinde yer alan teleskop, macenta (kızılımsı mor) renge sahip olduğu belirtilen gaz devini doğrudan görüntüledi. Gök bilimciler, gezegenin atmosferindeki bulutların yoğun olmadığını, bu sayede yüzeyinde neler sakladığı hakkında daha fazla bilgi edinebileceklerini belirtti.

NASA’nın Maryland eyaletindeki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde görevli astrofizikçi Michael McElwain, “Eğer bu gezegene seyahet etme şansımız olsaydı, sahip olduğu ısıyla parlayan, koyu bir kiraz çiçeği rengini andıran bir dünya görecektik” dedi.

Araştırmada yer alan Princeton Üniversitesi’nden astrofizikçi Markus Janson da, macenta gezegenin ‘kızılötesi araştırmalar dışında doğrudan görüntülenen 5-6 dünya dışı gezegenden biri olduğunu’ belirtti.

YILDIZINDAN UZAK SICAK GEZEGEN
Bilim dünyasına ‘pembe renkli gezegen’ olarak keşfi duyurulan gaz devi, yüzeyinde yaklaşık 237 derece sıcaklığa sahip.

Gezegenin yıldızından uzaklığı ise 43 AU (astronomik birim). Gaz devi Neptün’ün Güneş’imize olan uzaklığı ise 30 AU. Pembe gezegenin, doğrudan tespit yöntemlerinden biriyle keşfedilen en düşük kütleli dünya dışı gezegenlerden biri olduğu da not düşüldü.

National Geographic'in haberine göre, pembe gezegenin, buz, toz ve diğer uzay enkazıyla gazların çarpışmasından oluştuğu düşünülüyor. Ancak gezegenin oluşumu hakkındaki sırlar şu an kesin olmaktan çok uzak.

McElwain, ‘pembe gezegenin yıldızı etrafındaki dönüşünü 100 yıldan uzun sürede tamamladığını tahmin ettiklerini, ancak bu sürenin daha fazla olabileceğini’ söyledi.

KEŞİF YÖNTEMLERİ GELİŞİYOR
Araştırmada yer alan Princeton Üniversitesi’nden Adam Burrows, dünya dışı gezegenleri tespit etmek adına yeni tekniklerin geliştirildiğini söyledi.

Burrows ‘high-contrast imaging’ adı verilen yöntemle dünya dışı gezegenleri doğrudan tespit edebileceklerini ve gelecek yıllarda hizmete girecek teleskopların, gezegenlere ait sönük parkalıkları yakalabileceğini ifade etti.

Mevcut yöntemler, yıldızlarına yakın gezegenlerin tespitinde başarı gösteriyor. Ancak doğrudan görüntüleme yöntemleriyle yıldızlarından çok uzak gezegenler detaylı ve uzun analizler gerektirmeden keşfedilebilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
BÜTÜN GAY TRAVESTÍ VE LEZ LERİ BU GEZEGENE SÜRGÜN EDELÍM DÜNYA PÍSLİKTEN ARINSIN
umarım bütün çocukların öyle olur..
rabbimin daha ne sırları gizli uzayda
Nasıl bir teleskop 57 ışık yılı mesafede olan bir şeyi görebiliyor akıl mantık alıyor mu? bak ışık yılından bahsediliyor ?? Az aklı olan böyle şeylere inanmaz. Eğer gerçekse, O kadar teknoloji varsa kanserinde tedavisi vardır. Fakat dünya ömrünü uzatmak için insan nüfusunu azaltmak için bu tedavi yapılmıyor. Aksine kanser yapıcı maddeler ekleniyor hazır tüketim gıdalarına.. Konuyu nerden nereye getirdim, ama bu bir teori değil.
Azcık bilimden nasip alsaydın bu kadar saçmalayamazdın. Cehalet böyle birşey işte.
Uzayın sonsuz olduğunu biliniyor. Kim bilir daha nasıl şeyler vardır. Gaz devi yıldızlardan, devasa gezegenlere... Tüm bunların tesadüfen olması mümkün değildir.
Bilim insanları yeni keşifler bularak dünyamızı aydınlatırken, düşünmekten bile hala korkanlar var.!
bu gezegeni çok ama çok beğendim,bu gezegene ilk ben gitmek isterim,ilgilenen varsa bana bu adresten ulaşabilir,şimdilik hoşça kalın :D
Allahın gücüne akıl sır ermez umarım türkiye ve diğer islam ülkeleride bilimde ve ilimde diğer dünya ülkeleriyle yarışır hale gelirler zira yüce dinimizin yüce kitabı olan hz kuran yüce efendimiz hz muhammede indiğinde islamın ilk emri olan oku denerek hz muhammede gelmiştir yani buda dinimizde okumanın ilmin ve bilimin ne kadar önemli olduğununda bir göstergesidir
Allah evreni 6 gündemi yaratmış?Yalan diyorsan git sende dondurma al sende yalan.
Güzel görünüyor. Gelecekte siyasetçilerin gönderileceği gezegen olmalı.Orada pembe gözlükleriyle oynasınlar!
pembe gezegenler beyaz cüceler kara delikler uzay cok ilginç incelemekle bitmeyecek kadar büyük devasal boşluk
Faşolari bu gezegene yollayalim. Pembe renk yakisir bunlara.
o ne biladerrr :O
şeker gibi ! pembe lolipop olsun adı ! ben öyle koydum !
Politika yapacağım diye ülkelerine zarar verenlerin kaçmaları için uygun bir gezegen.Bütün diktatörler orada toplansınlar.Ama orayı da bozar bunlar.
Orada bekli sadece kadınlar yaşıyordur her taraf pembe.tek basıma gitsem ne güzsel olur hepsi bana mecbur
evrende " vy canis majoris" den daha ilginç bişi çıkmayana kadar bunların hepsi bana normal geliyor.
Diğer Haberler