İmamoğlu'ndan Haydarpaşa ve Sirkeci Garı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'ın Haydarpaşa Gar sahası ve Sirkeci Gar sahasının atıl durumda olan bazı bölümlerinin kiralanmasına yönelik açıklamalarına cevap verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'ın Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'yla ilgili açıklamalarına karşılık şöyle konuştu:

'İTİBARI SİZ ZEDELEDİNİZ ZATEN'

"Bu ülkenin atanmış bakanı olan kişi bunları söyleyemez. Sayın Bakan, bu ihaleyi alan firma size projeyi mi gösterdi? Bakan 'modern bir kültür sanat alanı' yapılacağını söylüyor, nereden biliyorsunuz? Nasıl bu kadar emin olabilirsiniz? Bakan 'İBB'nin bu alandan kat be kat büyük alanları var' dedi. Sayın Bakan siz İstanbul'u hissedememişsiniz. Türkiye'nin ve İstanbul'un tarihine damga vurmuş iki yerden bahsediyoruz. Siz makamınızda çektiğiniz o fotoğrafla şaibeyi çok daha büyütmüş durumdasınız. Siz İstanbul'a odaklanacağınıza kim olduğu belli olmayan insanlara motive olmanız tarihe çok acı bir damga vuran bir nottur. TCDD'nin itibarını zedelemekmiş, itibarı siz zedelediniz zaten. TCDD'nin en tarihi iki simgesini herhangi birine vermeyi tercih etmeye çalışarak büyük bir zedelemeyi siz yapıyorsunuz. Bizim de vazifemiz büyük bir sorumlulukla size engel olacak. Bu tarihi binalarımızı aslanlar gibi sahip çıkacağız, bu yaptıklarınız yüzünden çok utanacaksınız.

'HAKLARIMIZI SONUNA KADAR ARAYACAĞIZ'

16 milyon insan adına başvurumuzu yaptık, her anını takip edeceğiz, hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız."

BAKAN TURHAN NE DEMİŞTİ?

Söz konusu alanların Marmaray hizmete girdikten sonra yolcu hareketliliğinin azalması nedeniyle ihtiyaç dışı kaldığını, İstanbul halkının kültür ve sanat faaliyetlerine katkı sunmak suretiyle ihaleye çıkıldığını aktaran Bakan Turhan, şunları ifade etmişti:

"Buna karşın, Sayın Belediye Başkanı, ihale yapılmadan önce 'Ne pahasına olursa olsun bu ihaleyi alacağım' diyerek, ihalenin rekabet ilkesini sekteye uğratmıştır. Şöyle ki ihaleyi alan firma burada yapacağı işlerle ilgili ruhsat, izin ve belgeleri nereden alacaktır? Su, doğalgaz, gayri sıhhi müessese belgesi gibi belgeler nereden alınır? Elbette belediye ve ona bağlı kurumlardan... Bu açıdan Büyükşehir Belediyesinin sürece müdahil olması en başından rekabet ilkesine halel getirmiştir. Şimdi soruyorum size İBB’nin iştirakleri olan firmaların ihaleye girmesi ne kadar etik olmuştur?"

Bakan Turhan, belediye şirketlerinin ihaleden elenme sebebinin, sosyal medyada yayınlanan videoda bahsedilen hususlarla alakalı olmadığına işaret ederek, zaten ihale şartlarının önceden kamuoyuna açıkça sunulduğu ve İBB'nin söz konusu firmaları, istenilen şartlarını gerek tek tek gerekse ortak girişim olarak yerine getirmediğini anlatmıştı.

Şartnamede açık olarak "müştereken ve müteselsilen" ifadesinin belirtilmesine rağmen teklif mektubunun ekinde bu ifadeye yer verilmediğini ve değiştirilmeğini belirten Bakan Turhan, ihale komisyonunun, yaptığı inceleme neticesinde tüm bu hususları tespit ettiğini ve İBB'nin şirketlerinin oluşturduğu ortak girişimi ihale dışı bıraktığını bildirmişti.

'İBB ORTAK GİRİŞİMİ DÜŞÜK TEKLİF VERDİ'

Bakan Turhan, ihaleye İBB ortak girişiminin daha düşük teklif verdiğinin altını çizerek, "Şimdi buradan herkese soruyorum; ihale şartlarını sağlayamayan ve daha düşük teklif verenin kazanması mı doğrudur, yoksa ihale şartlarını sağlayıp daha yüksek teklif verenin kazanması mı? Öncelikle şartnamede istenilen evrakları bile hazırlamaktan aciz olan İBB yönetiminin ihaleyi almaya çalışması normal bir durum mudur? Bugüne kadarki ticari ilişkilerinde de hep bu yöntemi mi izlemiştir?" ifadelerini kullanmıştı.

Girmeye çalıştığı ihalede, belediye ortak girişiminin teklifinin 3 katı teklif veren şirketin, ihaleyi kazanmasının çok doğal olduğuna dikkati çeken Turhan, şunları kaydetmişti:

"Kamunun yüksek kazanç elde etmesinden bir rahatsızlık mı duymaktadır? 'Yeterliliğe sahip olmadan ihaleye girerim, daha az teklif veririm; ihaleyi de bana vermek zorundasınız' demek zorbalık değil midir? TCDD, 350 bin lira kira vermeyi teklif eden şirket yerine, 100 bin lira teklif eden ortak girişime bu ihaleyi verse, hukuki ve meşru davranmış olur mu? TCDD, tersi davranış gösterseydi, kamu zararı yaşanmış olmayacak mıydı? Kamudan bu tip gayrı meşru taleplerde bulunmak, kendilerinin benimsediği ve alışkanlık haline getirdiği bir yöntem midir? Şartname ve teklif edilen rakamlar ortada ve her şey şeffaf iken, kopartılan bu yaygara, ihale makamına sallanan parmaklar, ihaleye fesat karıştırmak değilse nedir?"

'BENZER İSTEK ÖNCEKİ YÖNETİMDEN DE GELMİŞTİ, TCDD BUNU UYGUN GÖRMEMİŞTİ'

TCDD'nin neyi, nasıl, niçin ve ne kadar süreyle yapması gerektiğini tabi olduğu mevzuat usullerine uygun yaptığını ifade eden Turhan, İmamoğlu'nun Türkiye'nin saygın kuruluşlarından TCDD’nin itibarını zedelemeye kalkmasındaki maksadı anlamadıklarını belirtmişti.

Turhan, İmamoğlu'nun ihalenin iptal edilerek ihale konusu alanların İBB'ye tahsis edilmesini istediğine değinerek, "Benzer talep, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin önceki dönem yönetiminden de gelmişti. Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait kullanılmayan alanların belediyeye tahsisini istemiş, TCDD bu talebi uygun görmemiştir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 103 yorum
ADAMSIN BAŞKAN. YILLARCA KENDİLERİ ÇALMIŞ KENDİLERİ OYNAMIŞ BU GİDİŞATA DUR DİYECEK BİRİ LAZIM ARKANDAYIZ
Adam mı dedin!? hdpli belediyelere kayyum atandığında bi dakika susmayıp yalakalık yapanlar; Barış Pınarı harekatı yapılırken hiç ama hiç sesi çıkmadı. Yoksa hdpli seçmenleri kaybetmekten mi korktu. Zaten diğer %40 lık keklik oylar bi harekâta destek versende sessiz kalsanda cepte, ama karşı çıkarsan gider. Harekâtı desteklersen hdp oyları gider. en iyisi sessiz kalıp iki tarafıda idare etmek. İstanbul'un sorunları ile ilgileniyormuş gibi yapıp şu aralar gündeme fazla bulaşmamak. Bana geçmişin sinsi siyasetçilerini anımsatıyorsun. Ne şiş yansın ne kebap. Müdefa-i Fırıldak !
yanlışlık yapıyor kanuna göre adamsın diyon ne anladinki kör cahil destekle
@toprak3380 he canım he terörle osloda masaya oturanlar kimlerdi
@o.salihozer33 İKİ GÜNDE ŞİRKET KURUP İHALEYE VERMİŞLER SEN HALA HAKTAN HUKUKTAN KANUNDAN BAHSEDİYOSUN
@toprak3380 ADAM ÇIKTI OPERASYONU DESTEKLEDİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU ORDA DA ORTAYA ÇIKTINIZ SEN BELEDİYE BAŞKANISIN GİT İŞİNİ YAP DEDİNİZ NASIL BİR TÜRSÜNÜZ SİZ
@toprak3380 sızın gıbı cahıllere adam cevap bıle vermıyo hdp oyları ak partıye gıdınce sevap başka partıye gıdınce mübah hadı ordan be
@socrates_martinez_1987 MASAYA ÇÖZÜM İÇİN OTURDULAR. BU ADAM KOL KOLA GEZİYOR. HANGİ AKILLA AYNI ŞEYLER DİYORSUN?
@onur2834 En çok Parayı basan ihaleyi alır.Aptallık yapmayalım.burası darülaceze değil.
@onur2834 geri zekalı aklısıra üçde bir fiyatına fiyatına ihaleyi alacam sanıyo DAĞBAŞIMI BURASI
@onur2834 hadilen ordan ne desteklemesi kafam karışık demedimi? ne desteği... kör cahil
belediye ve devlet teşekkülü ticaret yapamaz, hangi ahlak ve bilgiyle buna itiraz ediliyor ve adaletten sosyal devletten belediyeceilikten bahsedilip sonra yontamamaktan duyduğu esefle sağa sola saldırmak???
Belediye teşekkülü ticaret yapamaz ise IBB ye ait 30' a yakın iştirak ne için kurulmuş ? hepsini satalım mı ?
@digi79 sen hangi bilgiylee bu yorumu yapıyorsun bire cahil. devletin alp sattıgı hersey ticaret degilmi hı. hayrınamı satıyor yada satılan birsey ticaret adıyla degilde başka bir adlamı anılıyorda bizim haberimiz yok
@digi79 tabiki de belediye de devlette ticarette yapar ihaleye girer fabrikada açar üretim de yapar 1923-1938 arası yapılan yatırımları deden mi kardeş ha gerçi 1950 sonrası evliya olan başbakanınız hepsini kapadı sattı son olarakta şeker fabrikaları 2016 da gidince dindar evliyaların yahudiye ülkeyi teslim etme misyonunuz tamamlandı ama bu menderesin başlatıp akpnin tamamladığı sat sav yahudiden al terse dönecek elbet
@digi79 Bre cahil şu anda bu ülkede Beldiyelerin kaç tane şirketi olduğunu biliyor musun?Demek ki kanunda yeri var.Ayrıca bu kanunu hazırlayanlar da sizi koyun yerine koyanlar..
@heneme sözde medeniyeti için avrupayı örnek gösterenler nedense bu mevzuda hep kendi bildiğini okuyor. Halbuki avrupada hiç bir ülke fabrika açıp işletmiyor ilginç. demek ki bu avrupalılar kara cahil.
@digi79 nasıl yapamazmış devlet devlet olarak tıcaret yapıyo beledıyeye yasak hadı ordan be cahıl
@slave_34 1933 de hitler alman fabrikalarını kurmadan önce ülkede açlık rekor seviyedeydi 1933-1938 arası hitlerin almanyasındaki devlet fabrikaları almanyayı almanya yaptı yada buğün ruslar halen 1950 lerin devlet kuruluşlarının ekmeğini yiyorlar japonlar 1. dünya savaşı sonrası devlet eliyle dünya devi oldu çini dahi işgal etti yine kore anca sallayın siz amerika 19 yy da devletin eliyle büyüdü bizde de evliyadan çakma başbakanlar 1950 lerde hazır fabrikaları kapattı
herkes kendi menfaatini düşünüyor halk neyapsın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler