HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İzmir'deki yangınlar kontrol altında! "Bize ihbar edilmiş aktif yangın kalmadı" Gözaltılar var; 'hobi bahçesi' ve 'izmarit' detayı...

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

İzmir'in Selçuk ve Menderes ilçelerinde dün başlayan orman yangınları, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı. Selçuk-Kuşadası kara yolu kenarındaki ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangına, gece boyunca ekiplerin müdahalesi karadan devam etti. Dün akşam havanın kararmasıyla ara verilen havadan müdahale, günün ilk ışıklarıyla helikopter ve uçaklarla yeniden başladı. Bakan Yumaklı son açıklamasında "Şu an için bize ihbar edilmiş aktif yangın yok " dedi.

İzmir'de peş peşe orman yangınları çıktı. Menderes'te başlayan yangının ardından Çeşme, Urla ve Selçuk'ta orman yangını çıktı. Urla'daki yangın nedeniyle Çeşme-İzmir otobanı trafiğe kapatıldı. Ayrıca, Çanakkale, Kahramanmaraş ve Karaman'da da yangın çıktı. Kahramanmaraş ve Çanakkale'deki yangın kontrol altına alınırken Çeşme'deki yangında bir vatandaş paylaştığı videoda "Yanıyoruz, yanıyoruz, imdat!" dedi. Bakan Yumaklı gece boyu devam eden yangınlara ilişkin son durumu paylaştı. İşte Balıkesir Susurluk ve İzmir'deki yangınlarla ilgili tüm detaylar...

12.20

SELÇUK'TA YENİ YANGIN; ALEVLER BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ

Selçuk ilçesine bağlı Meryemana yakınında Dr. Sabri Yayla Bulvarı üzerinde yol kenarında, saat 11.30 sıralarında otların tutuşması sonucu yangın çıktı. Dün akşam Selçuk'ta başlayıp komşu ilçe Kuşadası'na kadar ulaşan yangın nedeniyle korkulu anlar yaşayan bölge halkı, alevleri görünce hemen araçlarına yol kenarına çekip, ilk müdahaleyi yaptı. Çevredekiler araçlarındaki yangın söndürme tüpleri ile alevlere müdahalede bulundu. Yanlarındaki içme sularını da alevlere dökerek, alevlerin büyümemesi için yoğun mücadele verdi. Bu sırada dünkü yangın nedeniyle bölgede bulunan belediye ekiplerine ait 3 su tankeri alevlere müdahale ederek daha fazla büyümeden ve ormana sıçramadan 15 dakikada söndürüldü.

272835_IZMIRIN-SELCUK-ILCESINDE-YOL-KENARINDAK

11.50

BAKAN YUMAKLI: "KUŞADASI’NDAKİ ORMAN YANGINI KONTROL ALTINDA"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Kuşadası'ndak yangının kontrol altına alındığını belirtti. Bakan Yumaklı paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "İzmir’in Selçuk ve Menderes ilçeleri ile Aydın’ın Kuşadası ve Balıkesir’in Susurluk ilçesinde çıkan orman yangınları kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangınlardan etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Orman teşkilatımız başta olmak üzere alevlere göğüs geren tüm kurumlarımızın çalışanlarına teşekkür ediyorum."

6441947b-1016-46c4-953c-d52ec9128e71

10.30

İZMİR'DEKİ YANGINLAR KONTROL ALTINDA

Bakan Yumaklı, yaptığı son açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Bir hobi bahçesinden çıktığını söylemiştik, ilgili kişiler gözaltında. İzmir'de risk grubunda dediğimiz 6 adet yangın vardı. Çeşme yangını bir sigara izmaritinden çıktı maalesef. Bu kişi de gözaltına alındı. Herhangi bir şekilde orman yangınına ya da zarar verecek bir yangına sebep olacakların çok ağır müeyyidelerle karşılaşacağını belirtmek istiyorum.

Bu konuda çok daha hassas olunmasını, özellikle önümüzdeki hafta, Ege Bölgesi'nde çok yoğun ve rüzgar uyarısını da dikkate alarak vatandaşlarımızın bu konuya özen göstermelerini istirham ediyoruz. Menderes'te yaklaşık 150 hektarlık alan etkilendi. Arkadaşlarımız söndürme çalışmaları tamamen bittiğini tespit edip bildirecekler.
Bu süreçte herhangi bir can kaybı, yaralanma ya da sağlık sorunu oluşturacak bir unsur oluşmadı. Çok şükür ki yanan herhangi bir ev, bir tesis yok.

Şu an için bize ihbar edilmiş aktif herhangi bir yangımız yok."

Ekran görüntüsü 2024-06-30 103239

09.30

ZARAR GÖREN ORMANLIK ALAN HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen ve Aydın'ın Kuşadası ilçe sınırlarını aşan yangından etkilenen alanlar, gri ve siyah renge büründü.

Dron ile çekilen görüntülerde, Selçuk-Kuşadası yolu çevresinde zarar gören ormanlık alan ve ekiplerin devam eden çalışmaları yer aldı.

gfdgdg

09.21

Nazilli Belediyesi ekipleri; İzmir Selçuk’tan başlayıp Kuşadası’ndaki ormanlık alana ulaşan ve rüzgarın etkisiyle büyümeye devam eden yangının söndürme çalışmalarına destek veriyor.

19e1b89d-9b3a-49bc-b623-64f487ef8fa3

09.00

YANGININ ÇIKIŞ NOKTASI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İzmir'in Selçuk ilçesindeki yangının çıktığı nokta olarak değerlendirilen Pamucak’taki mevkii, dron ile havadan görüntülendi. Görüntülerde yanan alanlar, ormanlık alanda tutan dumanlar ve çalışma yürüten ekipler yer aldı.

2cd93747-72cd-4566-a3aa-ee84d4b0cad7

Yine dün meydana gelen Menderes ilçesinde ormanlık alandaki yangınla beraber, Selçuk ilçesindeki alevleri kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

b9629dc1-e50f-4a28-9901-0d2323e31149

06.54

HAVADAN MÜDAHALE BAŞLADI

İzmir’in Menderes ilçesinde başlayan ve Aydın’ın Kuşadası ilçesine sıçrayan yangın için, sabahın ilk ışıklarında havadan müdahale başlatıldı. Gece boyunca 3 gece görüşlü helikopter yangına müdahale ederken, sabahın ilk ışıklarında diğer hava araçları da söndürme çalışmalarına katıldı.

272490_IZMIR’IN-MENDERES-ILCESINDE-BASLAYAN-VE-

03.24

'TEHDİT ALTINDA OLAN HERHANGİ BİR YERLEŞİM MERKEZİ YOK'

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Bunlardan 6 tanesi kontrol altına alınmıştı. En son yaptığımız açıklamadan şu ana kadar geldiğimiz noktada Çeşme ve Torbalı'yla alakalı kontrol altına alındı bilgisini veriyoruz. Balıkesir, Susurluk ve İzmir Selçuk ile Menderes'te halihazırda müdahaleler devam ediyor. Susurluk'taki yangının enerjisi ciddi bir şekilde düşürülmüş vaziyette. Selçuk'taki ve Menderes'teki yangınlara müdahaleler devam ediyor ama onlarda da her geçen an kolaylıyor" diye konuştu.

'YANAN BİR EV YA DA TESİS YOK'

Tehdit altında olan herhangi bir yerleşim merkezi, birimi ya da tesisin söz konusu olmadığını söyleyen Bakan Yumaklı, "Selçuk- Kuşadası yolunun tedbiren kapalı olduğunu söylemiştim. Yanan herhangi bir ev ya da başka bir tesis söz konusu değil. Yaralanan herhangi bir vatandaşımız yok. Dumandan etkilenen vatandaşlarımız vardı ama onlar da ciddi derecede değil. Şu anda sağlık tehlikesi olan herhangi bir vatandaşımız yok" dedi.

_74406

'DEZENFORMASYONLA DA MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALIYORUZ'

Sosyal medyada yer alan dezanformasyona ilişkin açıklama yapan Yumaklı, "Biz geçen bu süre zarfında sosyal medyadaki dezenformasyonla da mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Burada arkadaşlarımız can siper mücadele verirken hiçbir şekilde anlam veremediğimiz, Kuşadası'yla ya da Selçuk ile alakalı hiç olmayan hususların konuşmalar gözlemliyoruz. Bizim verdiğimiz bilginin dışındaki hiçbir şey doğru değil. Zaten burada açıklamalarımızı yapıyoruz."

'SON DERECE ŞEFFAF BİLGİ VERDİK'

Yumaklı şu sözlere yer verdi:

"Türkiye'de aynı anda 44 yangın çıktığı ve bunun bir zafiyet oluşturduğu yönünde bazı iddiaları duyduk. Gün içerisinde farklı zamanlarda farklı şehirlerde çıkan yangınlardan ve bunların orman içi, orman dışı alanlardan çıktığından bahsediyorum. Son derece şeffaf bir şekilde vermiş olduğumuz bilginin bu şekilde çarpılmasını da anlayabilmiş değiliz. Devletin hiçbir şekilde müdahalesi, zamanlaması, bütün kurumlarıyla, AFAD'ıyla, valiliğiyle, bakanlıklarıyla koordinasyonu son derece üst seviyede devam ediyor. Burada böyle anlamlandıramayacağımız bir husus üzerinden bir zafiyet görüntüsü oluşturmayı anlayabilmiş değilim. Doğru değil, kesinlikle yanlış. Gecenin bu vaktinde bizim bunları konuşmuyor olmamız gerekir. "

'ENDİŞEYE SEVK EDECEK HERHANGİ BİR DURUM YOK'

İlerleyen saatlerde hem Balıkesir Susur’luk hem de İzmir'deki hali hazırda devam eden yangınlar için ekiplerin çabalarının sürdüğünü söyleyen Yumaklı, “Bunlarla ilgili bilgilendirmeye de devam edeceğiz. Fakat şu anda bizi endişeye sevk edecek hbunlarerhangi bir durum söz konusu değil. Yine bu hatta biraz önce incelemelerimizi yaptık. Bunları çok kısa bir zamanda atlatmış olacağız. Bütün vatandaşlardan en üst düzeyde hassasiyet beklediğimizi ifade ediyoruz. Yangınla ilgili başarının her zaman için yangının çıkmamasının olduğunu söylüyorum” ifadelerine yer verdi.

01.30

'İLGİLİ KİŞİLER GÖZALTINDA'

Yangınların yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu da ifade eden Bakan Yumaklı, "Bütün bunların basit tedbirlerle, bu hale gelmesini engellemek mümkün. Sıcaklıkların yükselmesi, rüzgarların artması ve nemin çok düşük olması bu yangınlarla mücadeleyi güçleştiriyor ve önümüzdeki günler hatta temmuz ve ağustos ayları 15 Eylül’e kadar hepimiz alarm durumundayız. Biz vatandaşlarımızdan da bu yönde üstün bir hassasiyet bekliyoruz. Bu yangınlardan biri hariç, çıkma sebepleriyle alakalı halihazırda soruşturmalar devam ediyor. İzmir Menderes'teki çıkan yangın hobi bahçesinden çıktı. Şu anda ilgili kişiler gözaltında. İnsan unsuru birçok şeyi önleyebilecek konumdayken çok basit tedbirlerle bu hale gelmesini engelleyebilecekken, hala 2024 yılının haziran ayında orman yangınları konusunda hassas olunmasını konuşuyoruz" dedi.

'SELÇUK’TA 350 HEKTAR ALAN YANGINDAN ETKİLENDİ'

Bu durumun hem ülke açısından hem ülke kaynakları açısından yazık olduğunu söyleyen Yumaklı, "Şu ekosistemin içerisinde dünyayı ve hayatı paylaştığımız diğer canlılar için de yazık. İzmir’deki Selçuk’ta 350 hektar ve150 hektar Menderes için yangından etkilenen alanın olduğunu söylemek istiyorum. Etkilenen alan demek tamamının yanması anlamına gelmiyor. Yangınların söndürülmesi sonrasında ne kadar alanın hasar gördüğünü yine arkadaşlarımız tarafından açıklanacak. Başta Valimiz olmak üzere ve diğer kolluk kuvvetlerimiz, AFAD, özellikle Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına teşekkür ediyorum. Destek kuvvetlerini de talep ve hızlıca bize gönderdiler. Belediyeler onlar da bütün güçleriyle bu yangını söndürmek üzere destek veriyorlar" açıklamasında bulundu.

00.00

KUŞADASI'NDAKİ YANGIN BÜYÜYOR

Kuşadası'ndaki yangından korkutan görüntüler geldi.

22.40

ÇANAKKALE'DEKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde zirai alanda çıkan yangın havadan ve karadan yapılan müdahaleyle kısmen kontrol altına alındı.

22.18

SELÇUK'TA OTEL BOŞALTILDI

İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak mevkisinde başlayan orman yangını, bölgede bulunan bir otele yaklaştı. Otelde bulunan misafirler tahliye edilirken, otel çalışanlarına ait olan lojman da boşaltıldı.

_74367

21.37

KUŞADASI'NDA BAZI EVLER TAHLİYE EDİLDİ

İzmir'in Selçuk ilçesinde başlayan ve Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki ormanlık alana sıçrayan yangını söndürme çalışmaları devam ederken alevlerin yaklaştığı Bayraklıdede Mahallesi'nde, bazı evlerde yaşayan vatandaşların tedbir amaçlı tahliye edildiği belirtildi.

AW236753_01

AW236753_04Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayına alınmıştır

Express

En Çok Aranan Haberler