Kadının gücü! Himba kabilesi kadınları yalnız ve ses çıkarmadan doğum yapıyor

İngiltere'de yayın yapan Kanal 4 sunucusu Scarlett Moffatt belgesel çekimi için gittiği Afrika'da izlenimleriyle dikkat çekiyor. Himba kabilesi kadınlarıyla bir araya gelen ve röportaj sırasında doğum yapmayı beklediğini söyleyen bir kadınla konuşan Scarlett duydukları karşısında şaşkına döndü. Sessizce ve yalnız bir şekilde doğum yapmayı bekleyen Himba kadını sosyal medyada birçok kişi tarafından 'işte kadının gücü' şeklinde paylaşım alıyor.

Kadının gücü! Himba kabilesi kadınları yalnız ve ses çıkarmadan doğum yapıyor

Güney Afrika'da yer alan Kuzey Namibya'da yaşayan Himba kabilesi kadınları geleneksel hayat tarzlarıyla dikkat çekiyor. Çıplak dolaşan, kırmızı renkli ve ilginç saç stilleriyle bilinen Himba kadınları kabilenin erkeklerinden daha çok yükü sırtlanıyor. Güçlü olduklarını doğum esnasında bile göstermek zorunda hissediyorlar.

6

İngiltere'de yayın yapan Kanal 4 sunucusu Scarlett Moffatt belgesel çekimi için gittiği Afrika'da doğum zamanı yaklaşan Himba kadınının kendisini ve birçok kişiyi şaşkına çevirdiğini söylüyor. Uakaa adındaki kadın doğum zamanı geldiğinde acı çekse bile hissetmiyormuş gibi yapacağını çünkü kültürlerinde cesurmuş gibi davranmak zorunda olduklarından bahsediyor. Doğum esnasında çığlık atmayan kadınlar sessiz kaldıklarını eğer çığlık atarlarsa bebeğin gelmesinden korkuyormuş gibi düşünüleceği varsayıyorlar.

4

Belgesedeki bu bölüm sosyal medyada da bir hayli ilgi gördü. Bir kadın sosyal medya paylaşımına şunları yazdı: 'Sessiz doğum mu? Bir kadının gücü. Herkes uyurken doğum yapmak. Bunu ben yapamaz hatta mahallemi ayağa kaldırırdım.' Bir diğer yorumda ise şunlar yazıyordu: 'Sessizce doğum yapmak mı? Bu Batı'da duyulmamış bir şey. Doğum yapmak üzere olan kadınlar ağır ağrı kesiciler kullansalar bile yaşadıkları acı nedeniyle bağırırlar. Nasıl bu kadar sakin kalabiliyor? İlk oğluma altı aylık hamileyim ve hastane yardımı olmadığı düşüncesi beni korkutuyor.'

3

'KADINLARIN GÜCÜ İNANILMAZ'

Şaşkınlığını gizleyemeyen sunucu, 'vajinanızdan bir insan çıkıyor ve buna ses çıkarmayacaksınız. Bunu anlayamıyorum. Bu kadınların gücü sadece inanılmaz. Ancak bu geleneklerinin bir parçası. Kültürleri için çok tutkulu ve gururlular. Geleneklerin hiçbirini yok etmek istemiyorlar'' diye konuşuyor.

2

Yakın zamanda doğum yapacak olan Uakaa'ya sadece annesi yardım edecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
İNSAN HARİCİNDE BÜTÜN MEMELİ HAYVANLAR..ZATEN BUNU YAPIYORLAR...
yan çadır duymasın diye
Kadının afrikadaki açlığından bahseden yok. Onları sömüren çağdaş batıdan ses hiç yok. Anca onları belgesel yaparlar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler