KADIN

Kahve içmek için en iyi zaman...

Kahve içmek için en iyi zaman...

Kahve içmek için en iyi zaman, stres hormonun salgılandığı saatlerin dışında kalıyor!

'AsapScience' adlı internet sitesine göre, en iyi saatler stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun zirveye çıktığı 08.00-09.00, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 dışındaki saatler.

Siteye göre, hepimizin 'sirkadiyen saat' olarak bilinen biyolojik saati var. Bu saat, vücudumuzdaki birçok süreci düzenliyor. Buna gün içinde ne kadar uykulu olduğumuz da dahil. Kortizol adlı hormonun salgılanmasından da bu saat sorumlu. Buna stres hormonu da deniyor. Zira bu hormon, vücudunun 'savaş ya da kaç' hallerinde bolca salgılanıyor.

Kortizol doğal bir uyandırma mekanizması

Kortizol, gün içindeki uyanıklık haliyle de bağlantılı. Sabah 08.00'le 09.00 arasında vücuttaki kortizol seviyesi zirveye çıkıyor. Bu vücudunuzun sizi uyandırmak için doğal bir mekanizması olması anlamına geliyor. Ve kafeinin bu mekanizmayı tamamlayıcı bir işlevi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira uzmanlar kortizol üretiminin en üst seviyeye çıktığı zamanlarda kahve ya da enerji içeceği tüketmenin kafeinin etkisini önemli ölçüde azalttığı ve uzun vadede bu maddeye karşı bağışıklık geliştirdiği uyarısında bulunuyor.

Yani hem daha az canlanıyorsunuz hem de gelecekte daha fazla kahve içmeniz gerekiyor. Bu nedenle, kahve içmek için muhtemelen en iyi zaman kortizol 'kabarmasından' sonra, saat sabah dokuz.

Uyandıktan sonra 1 saat bekleyin

Bilim insanlarına göre, kortizol günün değişik saatlerinde yeniden zirveye çıkıyor. Bunlar, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 arası. Bu nedenle kahve içmek için en iyi zamanlar bunların dışındaki saatler.

Bilim insanlarına göre, kortizol seviyesi uyandıktan hemen sonra yüzde 50 oranında artıyor. Bu nedenle uzmanların tavsiyesi kahve içmek için uyandıktan sonra bir saat beklemek.

[Nasıl TV - Kahvenin faydaları nelerdir?](http://www.nasil.tv/Kahvenin-faydalari-nelerdir)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön