HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kentsel dönüşümde yeni dönem! Bakan Kurum canlı yayında açıkladı: 200 binin üzerinde olursa...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kentsel dönüşümle ilgili verdiği iki müjdenin ardından herkes detaylarını sorgulamaya başladı. Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum canlı yayında merak edilenleri açıkladı. Detayları tek tek değinen Bakan Kurum, "Dönüşüme girecek konutlarımız 200 bini aşarsa kura çekeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümde yeni dönem! Bakan Kurum canlı yayında açıkladı: 200 binin üzerinde olursa...

İstanbul'da kentsel dönüşümdeki yeni kampanya Türkiye'de büyük ses getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Yarısı Bizden' kampanyasını açıkladı ve İstanbul'da kira yardımının 5 bin 250 liraya çıkarıldığını duyurdu. Bakan Kurum İstanbul'da yaşanacak olan dönüşümle ilgili tüm merak edilenleri canlı yayında açıkladı.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

kurum2

İşte Bakan Kurum'un açıklamalarından satır başları;

Şu anda deprem bölgesinde 106 bin konutumuz için adım attık. Mayıs ayı sonuna kadar 310 bin konutumuzu başlatacağız. Aynı acıları bir daha yaşamamak için çaba sarf ediyoruz. Yarın Cumhurbaşkanımızla beraber ilk köy konutlarını teslim edeceğiz. Birinci önceliğimiz bu.

İkinci önceliğimiz, binalarımızı güçlü hale getirmek, güçlendirme işlemlerini tamamlamak. Gaziosmanpaşa'dan başladık. Bunun sebebi orada çok riskli binalar var. Bu zamana kadar 3.3 milyon konutumuzun dönüşümünü sağladık. Sadece İstanbul'da 700 bin konutun dönüşümü tamamlandı. Bu yüzden bir seferberlik anlayışıyla bir kampanya başlatıyoruz.

kurum3

İstanbul'da 1 buçuk milyon konutun acil dönüştürülmesi tespiti yapıldı. Bu konutları biz şehrin Anadolu ve Avrupa'da olmak üzere 'yüzyılın dönüşümü' olarak adlandırarak dönüşümünü başlatıyoruz. İstanbul'a yeni nüfus getirilmesinin önüne geçmek istiyoruz. Nüfus 16 milyonda kalsın. Konutların 1 milyonu rezerv alanlarda olacak. 500 bini Avrupa'da 500 bini Anadolu'da. Kalan 500 bin de kendi yerinde yapılacak. Hem rezerv konut üreteceğiz, hem de yerinde dönüşüm yapacağız.

26 Nisan'da e-Devlet üzerinden bütün mülkiyet sahibi vatandaşlarımız başvurabilecekler. 29 Mayıs tarihine kadar. Bu başvuru çerçevesinde biz bakanlığımızın ekipleri ön incelemeye gidecekler, bir rapor tutacaklar. Bin konutluk yerinde dönüşümü başlatıyoruz. Rezervde 100 bin konutluk rezervin 2041 konutun temelini attık. 4 bin konutu da teslim ettik bugün. 10,5 milyar liralık 6500 konutluk bir kentsel dönüşüm inşası ve teslimi yapılmıştır.

0,79 FAİZLE 10 YILA KADAR KREDİ

Diyeceğiz ki vatandaşımıza, evet sizin binanızın tespitini yaptık. Binanın 3'te iki çoğunluğu dönüşüme girmek istiyor, rezerv alandan veya yerinden hangisini istiyorsanız bize başvuru yapacaksınız. Öncelikle yerindekine odaklanacağız, ön görüşme, ön protokoller yapacağız. Dönüşüme girecek konutlarımız 200 bini aşarsa kura çekeceğiz. Vatandaşlarımız da o görüşmede yerinde istiyorlarsa yerinde, yerindeki değerini düşeceğiz, kalan bir tutar varsa onun da yarısını devletimiz karşılayacak, eğer bir tutar varsa da onu da ister 10 yılda TÜFE'ye endeksli veya memur maaş katsayısı, hangisi düşükse onu alacağız. İsterse 0,79 vade farkıyla 10 yıla kadar sabit kredi kullanıp vatandaşımız borcunu ödeyebilecek.

MALİYETİN YARISI DEVLETTEN

2+1 konutlarımızın maliyetinin 1,5 milyon olduğunu görüyoruz. Maliyetinin yarısını, yani 750 bin lirasını devletimiz karşılayacak, vatandaşımız burada 75 bin lira peşin ödeyecek, kalan tutarını başlangıç taksiti 5625 liradan 10 yıl vadede ödeyebilecek. 3+1 konutlarımız maliyeti 1 milyon 800 bin lira. Yarısını, 900 bin lirasını devletimiz karşılıyor. 900 bin lirayı da vatandaşımız yine 10 yılda ödediğinde 6 bin 750 lira başlangıç taksitiyle bu dönüşüme dahil olabilecek.

"İKİ YIL İÇİNDE TESLİM EDECEĞİZ"

Vatandaşımız buraya girdi, kuramızı çektik, anlaştık. Bir sözleşme yapacağız. Evinizi en geç 2 yıl içerisinde size teslim edeceğiz diyeceğiz. 1 yılda bitenler, 16 ayda bitenler olacak. 2 yıl içinde biz vatandaşlarımıza 10 bin 500 lira taşınma yardımı yapacağız. Aylık da 5 bin 250 lira taksitle kira yardımı yapacağız.

"İSTANBUL'UN SİLUETİ DEĞİŞECEK"

İstanbul'un silueti de değişecek. Çocuklarımıza yeni alanlar kazandırılacak. İzmir'den örnek veriyim. Bayraklı'da rezerv konutların hepsi zemin kattan denizi görüyor. Orada imara da bakacağız. Onları da çözeceğiz. O bölgenin imar koşulları çerçevesinde. Vatandaş diyor ki, '1 kat ilave destek olur musunuz?' Niye olmayalım. Hemen bölge şartlarına uygunsa 1 kat ilave veriyor. Onlara da 1 milyon 250 bin TL'ye kadar 0,79 faizle 10 yıl vadede veriyoruz. İstanbul'u geleceğe taşıyacağımız bir proje olacak. Siz dertli olursanız, her sorun çözülüyor. Devletimiz dertli. Yatırımcı güven ve istikrar ister. Cumhurbaşkanımız 21 yılda bu istikrarı gösterdi. O istikrar olursa malınız da para ediyor. Biz güçlü bir devletiz 106 bin konutu 2,5 ayda başlattık. Bu anlayışla motive olursanız her işi çözersiniz.

En Çok Aranan Haberler