HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima neden soğutmaz? Klima soğutmuyorsa ne yapmalı?

Yaşam alanlarında nefes almak ve bu alanları sağlıklı kılmak oldukça önemli bir konudur. Ortamlardaki hava dengesinin doğru bir şekilde sağlanması sağlık açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu noktada yaygın olarak 4 mevsim kullanılabilen iklimlendirme cihazları kullanılmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde sıklıkla tercih edilen bu cihazlar, bazı durumlarda ortamı verimli bir şekilde soğutmayabilir. Peki, klima neden soğutmaz ve klima soğutmuyorsa ne yapmalı?

Klima neden soğutmaz? Klima soğutmuyorsa ne yapmalı?

İklimlendirme cihazı olarak da tanımlanan klimalar yaz döneminde ortamdaki sıcaklığı düşürürken, kış döneminde ise ortamdaki düşük sıcaklık derecesini artırmak için kullanılmaktadır. Ortamdaki ısıyı değiştirme özelliğine sahip olan klimalarda kimi zaman soğutmama gibi birtakım problemler görülebilmektedir. Bu noktada yeni klima neden soğutmaz konusu devreye girmektedir. Soğutma özelliğinde sorun olan cihazlarda bu sorunu gidermek önemlidir.

Klima neden soğutmaz?

Teknolojik özelliklere sahip olan iklimlendirme cihazlarında bazı durumlarda soğutmama gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çok yaygın olarak görüldüğünde kullanıcılar klima üflüyor ama soğutmuyor şeklinde problemler ile karşı kaşıya kalabilmektedir.

Klimalar yaz aylarında daha sık kullanılsa da kış dönemlerinde de kullanılmaktadır. Yazın kavurucu sıcağında yaşam alanlarında nem yüzdesi bir hayli yükselmektedir. Klima çalıştığında ise bu nem azaltılmakta ve ortama soğuk hava verilmektedir.

Klimalarda belirli dönemlerde bazı aksaklıklar yaşanabilir. Bu durum ev klima soğuk üflemiyor sorununun görülmesine neden olabilir. Klimaların yeteri kadar soğutmamasının altında yatan başlıca sebepler ise şöyledir:

  • Klimanın uzaktan kumandasında arıza olabilir. Bir arıza teyit edildiği takdirde kumandanın değiştirilmesi önemlidir.
  • Cihaz içerisinde yer alan gaz çok fazla ya da eksikse cihaz soğutma görevini yerine getiremeyebilir. Böyle durumlarda nanometre denilen gaz ölçüm aleti kullanılır ve cihaz içerisinde fazla gaz varsa alınır, gaz eksik ise de gaz basımın yapılması gerekir.
  • Kompresör probleminden kaynaklı cihaz soğuk hava vermeyebilir.
  • Boru hattı üzerinde herhangi bir parçalanma, gaz kaçırması gibi bir durum varsa cihaz soğuk hava üfleyemeyebilir.
  • İç ünitesinde ya da dış ünitesinde arıza meydana gelmiş olabilir.
  • Filtresi tıkanmış olabilir. Sinyal kablosu veya cihazın kart kısmında soğutmayı engelleyici arızalar meydana gelebilir.

Klima soğutmuyorsa ne yapmalı?

Günümüzde birçok farklı niteliğiyle öne çıkan klima modelleri bulunmaktadır. Kimi klimalar taşınabilir özelliğe sahipken kimi klimalar ise duvara monte edilerek sabit bir şekilde kullanılır.

Yaz aylarında ortamdaki fazla ısının dışarı atılması son derece önemli bir konudur. Bu cihazlar iç mekânlardaki fazla sıcaklığı dışarı atmakta ve yerine taze ve temiz hava vermektedir. Klimalarda kimi zamanlarda soğutmama veya yeteri kadar soğuk hava üflememe gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda kullanıcıların bu sorunu çözmesi için bazı işlemleri yerine getirmesi gerekebilir. Bu işlemlerden ilki cihazın filtresinin temizlenmesidir.

Filtre uzun süre temizlenmediğinde tıkanma meydana gelir ve bu durum klimanın çalışmamasına neden olabilir. Bir başka çözüm ise cihazın ayarlarını gözden geçirmektir. Ayarlarda soğutma için kar tanesi olarak görülen ayarın yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Ayarlarda da herhangi bir sorun görünmüyorsa teknik servisten yardım alınmasında fayda vardır.

Express

En Çok Aranan Haberler