'Kürdistan' ismine izin çıkmadı

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da kurulan ‘Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği’ne Diyarbakır Dernekler Masası'ndan ‘Kürdistan’ isminin anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile izin çıkmadı.

DİYARBAKIR (İHA) - İsminde Kürdistan kelimesi geçen dernek ile ilgili olarak başlatılan inceleme tamamlandı. Kürdistan ismini kullanmanın Anayasa'nın 14'üncü ve Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle derneğe kuruluş izni çıkmadı. Kendilerine bir ay içerisinde derneğin isminin içerisinden Kürdistan kelimesinin çıkarılarak başvuru yapılmasını isteyen Dernekler Masası’na dernek yöneticileri bu ismi çıkartmayacaklarını ve yasal prosedürü takip ederek dava açacaklarını söyledi.

Dernek Başkanı Serhed Merdini, Diyarbakır Dernekler Masası’nın kendisini arayarak Kürdistan isminin anayasaya aykırı bulunduğu yönünde tebliğde bulunulduğunu belirterek, dernek isminden Kürdistan isminin çıkarılmasını istediklerini söyledi. Merdini, “Dernekler Masası bana derneğin isminde geçen Kürdistan kelimesi ile ilgili tereddüt oluştuğundan İçişleri Bakanlığı'ndan görüş talep edildiği ve bakanlığın Kürdistan kelimesinin Anayasa'ya, Türk Ceza Kanunu'na ve dernek kanununa aykırılık teşkil ettiği, bu nedenle dernek adında değişiklik yapılması gerektiği söylendi. Yaptıkları 'tüzük incelemesi' sonucunda, Kürdistan kelimesinin Anayasa'nın 14'üncü ve 5237 sayılı kanunun 302'nci maddesindeki; 'Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak amacına yönelik elverişli bir fiil işleyen kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir' şeklindeki düzenlemeye göre suç oluşturduğundan, söz konusu kelimenin dernek adında kullanılmasına uygun olmayacağını ifade ettiler” dedi.

Verilen kararın önyargılar içerdiğini savunan Merdini, isminde anayasaya aykırılık bulunmadığı halde Ergenekon gibi örgütlerle işbirliği içinde olan dernekler gibi olmadıklarını savundu. Barışı ve kardeşliği savunan bir derneğin sadece isminde geçen Kürdistan kelimesi nedeniyle kurulmasına izin verilememesini önyargı olarak gördüklerini söyleyen Merdini, 1 aylık süreci bekleyeceklerini ve Kürdistan isminden vazgeçmeyeceklerini bildirdi. Şanlıurfa’da kızının adını Kürdistan koyan vatandaşın da benzer tebliğler aldığını hatırlatan Merdini, Yargıtay’ın en sonunda bu ismin konulmasında bir sakınca görülmediğine kanaat getirdiğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler