HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Masa tenisi nasıl oynanır? Masa tenisi oyun kuralları nelerdir?

Tarihi yüzlerce hatta binlerce yıl önceye dayanan birçok oyun vardır. Bu oyunlardan biri de çeşitli türleri bulunan tenis oyunudur. Bin dokuz yüzlü yılların başında masa tenisi bir İngiliz tarafından icat edilmiş ve ping pong adı verilen bu oyun kısa süre içinde turnuvaların düzenlendiği popüler bir oyun haline gelmiştir.

Masa tenisi nasıl oynanır? Masa tenisi oyun kuralları nelerdir?

Masa tenisi ilk kez 1900 yılında, Amerika’ya giden James Gibb tarafından icat edilmiştir. İngiliz Gibb, Amerika dönüşü selüloid malzemeden oluşan toplar getirmiş ve arkadaşları ile bu topları kullanıp masa başında oyun oynamıştır. Topların hem rakete hem de masaya çarptığı zamanlarda çıkardığı ping ve pong benzeri sesler oyuna adını veren sesler olmuştur. Ancak ülkemizde de bilinen adı ile bu oyun masa tenisi olarak oynanmaktadır.

Masa tenisi nasıl oynanır?

En az iki oyuncu ile oynanan masa tenisi, bir topu raketler aracılığı ile masa başında birbirlerine atmaları ile oynanır. Masa tenisinde top ve raketler dışında ortasında file gerilmiş bir masa bulunur. Bu oyun ilk kez ortaya çıktığı kabul edilen 1900 yılından önce bazı kaynaklara göre 1800’lü yılların sonunda da oynandığı bilinen bir oyundur.

Kaynaklara göre 1880 yılında İngiliz askerleri, Güney Afrika’da ve Hindistan’da kendi imkanları ile bu oyunu oynamışlardır. Raket olarak puro kutularının kapaklarını, top olarak ise şişe mantarlarını yuvarlak hale getirerek kullanmışlardır. Kitapları dizerek de masanın ortasındaki file yerine koymuşlardır. Zaman içinde çeşitli versiyonları üretilen ve geliştirmeler yapılan masa tenisi gossima, whiff whaff gibi farklı isimlerle de bilinen bir oyundur.

Oynama şekillerine bağlı olarak masa tenisi kurallarında da bazı güncellemeler yapılmıştır. Örnek olarak süreç içinde raketlerin yüzeyleri lastikle kaplanıp pürüzlü hale getirilerek topun falso alması sağlanmıştır. Ayrıca bu oyun için İngiltere’de açıldıktan üç yıl sonra kapanmak durumunda kalan bir federasyon da kurulmuştur.

Masa tenisinde kullanılan malzemeler nelerdir?

Ülkemizde de oldukça ilgi gören masa tenisinde kullanılan basit malzemeler bulunur. Oyunun geliştirilmiş son hallerine göre bu oyunu oynamak için ortasına file gerilmiş bir masa, iki raket ve bir top gereklidir. Masanın boyutları 2.74 X 152.5 cm olmalıdır. Dikdörtgen çeklindeki oyun masasının yüksekliği 76 cm’dir. Kullanılacak olan topun çağı en az 40 mm olmalıdır. Ağırlığı 2,7 gramı geçmemelidir. Malzemesi ile selüloit ya da benzeri bir tür plastiktir. Rengi için belirlenen turuncu ve beyazdır. Bu noktada topun renginin mat olması önemlidir.

Raketin şekli, ağırlığı ya da boyutu çok önemli kabul edilmemiştir. Ancak sert, düz ve sağlam olmalıdır. Raketin taban kalınlığı % 85 ıranda tahta olmalıdır. Topa vurulacak olan yüzü yapıştırıcılı kısmı dahil 2 mm’den çok olmamalıdır.

Masa tenisi kaç set oynanır?

Resmi olarak belirlenen turnuva kuralları gereğince bir masa tenisi en fazla 3 ya da 5 setten oluşmalıdır. Tüm setlerde toplam 11 sayısına ulaşabilen kişi ya da takım oyunu kazanmış kabul edilir. Oyun sırasında kazanan takımı ya da kişiyi belirleyen son vuruşa set sayısı denir. Masa tenisi oyun kuralları şu şekildedir:

  • Her iki oyuncu ya da takım kendi sahasına ulaşarak bir kez sıçrayan topa raketle burup ağın diğer tarafında yer alan rakip bölüme göndermelidir.
  • Servis sırasında top eğer fileye takılırsa sayı, topu karşılayan sporcuya geçer.
  • Oyuncular, servis dışında topu rakip sahanın istediği bir noktasına atabilir. Ancak servisten sonraki vuruşlarda oyuncular topu rakip sahaya atmak mecburiyetindedir.
  • Taraflar sırası ile beşer servis atar.
  • Her set on bir sayıdan oluşur. Eğer durum 10-10 gibi eşitlik durumu olursa bir taraf aradaki fark ikiye ulaşana dek devam eder.
  • Toplamda yedi set olur ve dört set alabilen taraf kazanır.

    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler