HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Miting sonunda neden selamlamaya çıkmadılar?

Yenikapı'daki mitinge katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin miting sonunda selamlamaya çıkmamasına ilişkin soruya partililerden cevap geldi

Miting sonunda neden selamlamaya çıkmadılar?

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "15 Temmuz gecesi Türk siyasetinin yüzakıdır. 15 Temmuz gecesi Türk siyaseti demokrasiye, milli egemenliğe, seçmenin iradesine tartışmasız bir şekilde sahip çıkarak darbecilerin karşısında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. Yenikapı da 15 Temmuz gecesinin yarattığı bir ruhtur" dedi. Gök, miting sonunda CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun selamlamaya çıkmamasına ilişkin soru üzerine de şöyle konuştu. Bu çok önemsiz bir konu. Böyle bir selamlamanın olacağı şeklinde bir bildiri genel başkanımıza ulaşmamıştır. Genel Başkanımız da Sayın Cumhurbaşkanı'nın konuşması bittikten sonra Ankara'ya dönmek üzere 21.40 uçağına yetişmek üzere alandan ayrılmıştır. Dolayısıyla o andaki davet sanırım spontane gelişmiştir. Farklı bir şekilde yorumlamak yanlıştır. Mitingin görkemi ve verilmek istenen mesajlar zedelenmemelidir" dedi.

MHP'den yapılan açıklamada da Yenikapı mitinginin anlamlı ve önemli olduğu belirtildi. Genel Başkan Yardımcısı Günel, Devlet Bahçeli'nin son selamlamada sahnede olmaması için "Abartılacak bir şey görmüyorum. Protokol bitince herkes çıkışa doğru yöneldi." dedi.

Gök, TBMM'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yenikapı'daki "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ndeki birlik ve beraberlik ruhunun siyasete yansımalarına ilişkin sorular üzerine Gök, mitinge katılanların sayısına işaret ederek, bu sayının pek çok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olduğuna dikkati çekti.

UZLAŞTIK

Görkemli mitingin, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi ve sonrasında toplumun vatandaşıyla siyasetçisiyle sergilediği birlik ve beraberlik ruhunun bir yansıması olduğunu vurgulayan Gök, aslında tüm siyasi partilerin darbe girişimi sırasında bombalar altında açılan Meclis'te yeni bir siyaset dili üzerinde zaten uzlaştıklarını söyledi.

Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

'YENİKAPI 15 TEMMUZ'UN YARATTIĞI BİR RUHTUR'

"Yenikapı da 15 Temmuz gecesinin yarattığı bir ruhtur. Türk siyasetinin yüzakıdır 15 Temmuz gecesi. 15 Temmuz gecesi Türk siyaseti çok önemli bir sınav vermiş ve demokrasiye, milli egemenliğe, seçmenin iradesine tartışmasız bir şekilde sahip çıkarak darbecilerin karşısında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz'dan sonra oluşan siyasi atmosferde herkesin kendi özeleştirisini yapmak suretiyle bu yeni siyaset diline katkı yapması gerekir.CHP olarak, bu konuda Türkiye'nin demokrasiden, insan haklarından, temel hak ve hürriyetlerinden ve olağan rejimden geriye gitmeyen her türlü konuda yapıcı muhalefet anlayışımızla bundan sonraki çalışmamızı daha bir özenle sürdürme kararlılığı içindeyiz. Umarım bu konuda en büyük çabayı iktidar partisi gösterir. Ülkeyi yönetmek sorumluluğu olan iktidar partisinin bundan sonra atacağı adımlar çok önemlidir. Biz Türkiye'nin çıkarına uygun olan her konuda CHP olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun, 2013 yılına kadar, CHP'nin paralel yapıya ilişkin verdiği önergeleri AK Parti'nin reddettiği, 2013'ten sonra ise AK Parti'nin aynı yöndeki çabalarını CHP'nin reddettiği yönünde açıklaması olduğunun ifade edilmesi ve değerlendirmesinin sorulması üzerine, Gök, "Burhan Bey'in ilk söylediği cümleler doğru ama sonraki söyledikleri doğru değil. Biz FETÖ denen bu örgüte F tipi yapılanma adını koyan ilk partiyiz. Yıllardan beri anlatmaya çalışıyoruz, uğraşıyoruz." karşılığını verdi.CHP'nin devletin içinde cemaat yapılanmasına her zaman karşı olduğunu ve bunu her platformda dile getirdiğini anlatan Gök, devlet içindeki illegal yapılanmaların temizlenmesi konusunda iktidara yardıma hazır olduklarını da aktardı.

Kılıçdaroğlu, Yenikapı’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ndeki konuşması.

'İDAM CEZASI TARTIŞMASINA GERİ DÖNMEYİ UYGUN GÖRMÜYORUZ'

Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yenikapı'daki mitingde yaptığı konuşmada idam tartışmasına değinmesiyle ilgili soruyu da yanıtladı. "Yenikapı ruhunun yaratacağı ve herkesin beklediği atmosfer; bir uzlaşmadır" diyen Gök, Türkiye'nin demokrasi sınırları içinde kalarak ve uluslararası anlaşmalara bağlılıklarını gözardı etmeden yoluna devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Kitlelerin taleplerini bildirmek hakkına sahip olduğunu, ancak bu talepleri değerlendirmesi gerekenin siyaset kurumu olduğunu belirten Gök, siyaset kurumunun da bu talepleri değerlendirirken üç beş adım ilerisini düşünerek hareket etmesi gerektiğini söyledi. Gök, "İdam cezası hukuk sistemimizden çıkmıştır. Dolayısıyla böylesine bir tartışmaya tekrar dönmeyi biz CHP olarak uygun görmüyoruz. Soğukkanlı ve basiretli olunması gereken bir zaman dilimi içindeyiz. İktidar partisi eminim ki uluslararası sözleşmeler bağlamında Türkiye'nin iç hukukundan çıkarılmış olan bu konuyu daha soğukkanlılıkla takip edecektir." diye konuştu.

HULUSİ AKAR'IN KONUŞMASI

Gök, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Yenikapı mitinginde konuşma yapmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken de Akar'ın darbe girişimi sırasında rehin alındığını hatırlattı. Akar'ın kendi duygularını ve sivil otoriteye bağlı olduğunu ifade eden bir konuşma yaptığını söyleyen Gök, "Bizim açımızdan bir sorun yok." dedi.

'KILIÇDAROĞLU 21.40 UÇAĞINA YETİŞMEK İÇİN ALANDAN AYRILDI'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingin sonundaki selamlamaya ve çektirilen toplu fotoğrafa katılmamasının nedeni de sorulan Gök, şunları söyledi: "Bu çok önemsiz bir konu. Protokol gereği her şey önceden programlanır ve herkese bildirilir. Böyle bir selamlamanın olacağı şeklinde hiçbir bildiri genel başkanımıza ulaşmamıştır. Genel Başkanımız da Sayın Cumhurbaşkanı'nın konuşması bittikten sonra Ankara'ya dönmek üzere 21.40 uçağına yetişmek üzere alandan ayrılmıştır. O, alandan ayrıldıktan sonra olan bir hadisedir. Dolayısıyla o andaki davet sanırım spontane gelişmiştir. Farklı bir şekilde yorumlamak yanlıştır. Mitingin görkemi ve verilmek istenen mesajlar zedelenmemelidir."

MHP: ANLAMLI VE ÖNEMLİYDİ

MHP'den de Yenikapı ile ilgili değerlendirme geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi, milletimizin birliği, beraberliği ve demokrasiye bağlılığı açısından çok anlamlıydı ve önemliydi." dedi. Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Günal, dün İstanbul'da gerçekleştirilen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde çok güzel bir ruh olduğunu; o ruhun 15 Temmuz'da Meclis'te başladığını kaydetti. Dün, milyonlarca vatandaşın tüm liderlere gerekli desteği sağladığını belirten Günal, "Dünkü miting, milletimizin birliği, beraberliği ve demokrasiye bağlılığı açısından çok anlamlı ve önemliydi." diye konuştu. Yenikapı ruhunu, "şerden çıkan bir hayır" olarak değerlendirdiğini ifade eden Günal, "İnşallah bu, Türk milletinin hayrına devam eder. Bundan sonra parlamentoda, hükümet ile siyasi partiler arasında yapılacak çalışmalarda da bu Yenikapı ruhu devam eder ve ülkemizin geleceği açısından önemli katkılarda bulunulur." dedi. DARBE GİRİŞİMİ 15 Temmuz ile ilgili yargılama sürecinin devam ettiğini belirten Günal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaşla kuruyu birbirine karıştırmamamız lazım. Yenikapı ruhunun devam etmesi için toplumla da bir kucaklaşmanın gerçekleşmesi ve bir an önce normalleşmenin sağlanması gerekiyor. Çünkü Cumhurbaşkanı'na kadar 'aldatıldık' denildiğine göre birçok aldatılmış insan var. Örgütlü olan, FETÖ ile ilişkili olanlar, bizatihi görev alanlar ayıklanıp masum vatandaşların normal hayatına dönmesi gerekir. Asıl o zaman Yenikapı ruhu işlemiş olacak. Birlik, beraberlik içinde, parlamentoda bu çalışmaları yapacağız."

AKAR'A GÖSTERİLEN TEVECCÜH...

Bir başka soru üzerine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın mitingde konuşma yapmasını çok önemli bulduğunu ifade eden Günal, "Bizim için asıl önemli olan Genelkurmay Başkanı'nın konuşması değil orada Türk milletinin onu bağrına basmasıydı. 40 defaya yakın 'sağolun' diyerek konuşmasına karşı gösteriler teveccühe karşılık verdi. TSK'nın yıpratılmaması lazım. Genelkurmay Başkanı'na gösterilen teveccühü, Türk milletinin onu kucaklaması, iyiyi kötüden ayırt eden sağduyusunun sonucu olarak görüyorum." diye konuştu.

PROTOKOL BİTİNCE HERKES ÇIKIŞA YÖNELDİ

"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son selamlamada sahneye çıkmamasıyla ilgili" bir soruya Günal, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve parti genel başkanlarının bir arada bulundukları fotoğrafı göstererek, "Normal olan yapıldı. Abartılacak bir şey görmüyorum. Protokol bitince herkes çıkışa doğru yöneldi." karşılığını verdi.

Express

En Çok Aranan Haberler