MSB'den son dakika Suriye açıklaması: Yeni bir harekata gerek kalmadı

Milli Savunma Bakanlığı, mutabakat kapsamında PKK/YPG’nin belirlenen bölgeden çekildiğini açıkladı. MSB tarafından yapılan açıklamada 'Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır. ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.' ifadelerine yer verildi. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Mike Pompeo tarafından YPG’li teröristlerin BPH operasyon bölgesinden çekildiğini teyit ettiğini belirtti.

MSB'den son dakika Suriye açıklaması: Yeni bir harekata gerek kalmadı

ABD ile varılan mutabakat kapsamında YPG'ye verilen 120 saatlik süre dolmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Milli Savunma Bakanlığı PKK/YPG’nin belirlenen bölgeden çekildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında yarından itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: POMPEO TEYİT ETTİ

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile telefonla görüşmüştür. Pompeo, ABD askeri yetkililerinin askeri makamlarımıza YPG’li teröristlerin BPH operasyon bölgesinden çekildiğini yazılı olarak bildirdiğini teyit etmiştir" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Hiç inandırıcı değil bu abd ye güven olmaz
yemedi
nereye gitmişler,buraya gelmesinler
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler