HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Erdoğan'ın açıklamasına saatler kala belli oldu: Ankara'da Turgut Altınok, İzmir'de Hamza Dağ, Sakarya'da Yusuf Alemdar... İşte diğer 45 ilin adayları!

Son dakika haberi: AK Parti'nin açıklayacağı belediye başkanı adayları merakla beklenirken Ankara, İzmir ve Sakarya adayları kulislere sızdı. Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Turgut Altınok'u, İzmir'de Hamza Dağ'ı Sakarya'da ise Yusuf Alemdar'ı aday gösterme kararı aldı. Gelen bir başka bilgiye göre bugün açıklanacak 45 ilin adayları da belli oldu.

Son dakika | Erdoğan'ın açıklamasına saatler kala belli oldu: Ankara'da Turgut Altınok, İzmir'de Hamza Dağ, Sakarya'da Yusuf Alemdar... İşte diğer 45 ilin adayları!

Son dakika haberi: Gözler bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı adaylara çevrilirken, Ankara'da Turgut Altınok, İzmir'de Hamza Dağ, Sakarya'da ise Yusuf Alemdar'ın aday gösterileceği aktarıldı. Öte yandan bugün açıklanacak 45 ilin adayları da belli oldu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İSTANBUL'DAN SONRA ANKARA DA BELLİ OLDU

AK Parti'nin İBB adayı olarak Murat Kurum'u göstermesinin ardından rekabetin en yoğun geçeceği bir başka il olan başkent Ankara'daki adayı da merakla bekleniyordu.

ABB adayları arasında adı en çok geçen isimlerden biri olan Turgut Altınok'un adaylığı kesinleşti. Sosyal medyanın gündemine yerleşen iddiayı gazeteci Altan Sancar da paylaştı. Gazeteci Kenan Taş'tan da "Resmi açıklama gelmedi ama AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok" ifadeleriyle bir paylaşım geldi.

thumbs_b_c_1ee4aa6d65008e3e19193a791550a312

Turgut Altınok'un yanı sıra diğer adaylığı netleşen diğer isimlerin de telefonla aranarak adaylıklarının tebliğ edildiği belirtildi.

TURGUT ALTINOK KİMDİR?

Turgut Altınok, 1962 yılında Ankara'nın Balâ ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulu'nda, ortaöğrenimini Keçiören Kalaba Lisesi'nde tamamladı. Yükseköğrenimini uluslararası hukuk alanında yapan Altınok, Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesi için yürüttüğü çalışmalardan dolayı Azerbaycan Uluslararası Vektör İlim Merkezi tarafından "Fahri Doktora" unvanına lâyık görüldü. Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi'nde ders verme yetkisiyle "Profesör" oldu.

thumbs_b_c_366f8953bc8c6ba3c589a25857682fba

SİYASET HAYATINA MÇP'DE BAŞLADI

Asıl mesleği avukatlık olan Altınok'un siyasi hayatı, Ülkü Ocakları'nda başladı. 25 yaşındayken Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Keçiören İlçe Başkanlığı görevini üstlenen Altınok, daha sonra MÇP Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra 28 yaşında, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı oldu.

1994 yerel seçimlerinde MHP'den, 1999 yerel seçimlerinde ise Fazilet Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Altınok, kuruluş aşamasında içerisinde bulunduğu AK Parti'den 2004 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçilirken, 31 Mart 2019'da yapılan son yerel seçimlerde yeniden Keçiören Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. Turgut Altınok, evli olup iki kız, iki erkek çocuk babasıdır.

İZMİR ADAYI DA BELLİ OLDU

Turgut Altınok'un ardından bir adayın daha belirlendiği iddia edildi. Bu adayın da İzmir olduğu aktarıldı. AK Parti'nin İzmir için Hamza Dağ'ı aday olarak göstereceği kulislerde konuşuluyor.

thumbs_b_c_75722b0b35576fdae2ef597e57f0d860

HAMZA DAĞ KİMDİR?

Balıkesir Sındırgı ilçe nüfusuna kayıtlı olan Hamza Dağ, 1 Mart 1980 tarihinde Manisa’nın Demirci ilçesinde doğdu.

1996 yılında Simav İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Lisans Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2000 yılında tamamladı.

AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları’nda sırasıyla, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, ardından 3 Şubat 2008 tarihinde 3. Olağan Kongresi’nde, İl Gençlik Kolları Başkanı seçilmiştir.

2011 seçimleri ile birlikte 24. Dönem İzmir Milletvekilliğine Seçilen Dağ, sırasıyla 25. 26. ve 27. dönemlerde tekrardan İzmir Milletvekili seçilerek TBMM’de görev almıştır. Bu dönemlerde İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

2014 yılından itibaren AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Hamza Dağ, 2014-2017 yılları arasında Seçim İşleri Birimi’nde Başkan Yardımcılığı görevini de yapmıştır.

2017-2021 tarihleri arasında AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmüştür.

24 Mart 2021’de yapılan 7. Olağan kongrede tekrar MKYK üyesi seçilen Hamza Dağ bu tarihten itibaren Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

SAKARYA İÇİN YUSUF ALEMDAR

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, "Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdir ve tensipleriyle AK Parti’mizin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak Sayın Yusuf Alemdar belirlenmiştir.Sakarya’mıza, hemşehrilerimize ve partimize hayırlı olsun." dedi.

BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI

Öte yandan Habertürk'ün haberine göre Adana'da Fatih Mehmet Kocaispir, Antalya'da Hakan Tütüncü, Diyarbakır'da Mehmet Halis Bilden, Gaziantep’te Fatma Şahin, Hatay'da Mehmet Öntürk, Kahramanmaraş'ta Fırat Görgel, Kayseri'de Memduh Büyükkılıç, Konya'da Uğur İbrahim Altay, Malatya'da Sami Er, Mardin'de Abdullah Erin, Şanlıurfa'da Zeynel Abidin Beyazgül, Tekirdağ'da Cüneyt Yüksel, Trabzon'da Ahmet Metin Genç, Van'da Abdulahat Arvas'ın isimlerinin açıklanacağı öğrenildi.

31 İLDEKİ İSİMLER

Adıyaman'da Ziya Polat, Afyonkarahisar'da Hüseyin Ceylan Uluçay, Ağrı'da Mehmet Salih Aydın, Aksaray'da Evren Dinçer, Amasya'da Mehmet Uyanık, Ardahan'da Yunus Baydar, Batman'da Adil Sebati Ceylan, Bayburt'ta Mete Memiş, Bilecik'te Mustafa Yaman, Bolu'da Muhammed Emin Demirkol, Burdur'da Mehmet Şimşek, Çorum'da Halil İbrahim Aşgın, Gümüşhane'de Ercan Çimen, Hakkari'de İsmet Ölmez, Iğdır'da Ülkü Öcal, Karabük'te Özkan Çetinkaya, Karaman'da Mevlüt Akgün, Kırıkkale'de Mehmet Saygılı, Kırşehir'de Osman Arslan, Kilis'te Reşit Polat, Kütahya'da Kamil Saraçoğlu, Muş'ta Feyat Asya, Nevşehir'de Mehmet Savran, Niğde'de Emrah Özdemir, Siirt'te Ekrem Olğaç, Sivas'ta Hilmi Bilgin, Şırnak'ta Mehmet Yarka, Tunceli'de Erkan Eroğlu, Uşak'ta Mehmet Çakın, Yozgat'ta Celal Köse ve Zonguldak'ta Ömer Salim Alan.

En Çok Aranan Haberler