HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | AK Parti'nin ilk dışişleri bakanıydı! Yaşar Yakış hayatını kaybetti

Son dakika haberi: AK Parti hükümetinin ilk dışişleri bakanı ve partinin kurucularından Yaşar Yakış yaşamını yitirdi.

Son dakika | AK Parti'nin ilk dışişleri bakanıydı! Yaşar Yakış hayatını kaybetti

Son dakika haberi: 2002 - 2003 aralığında dışişleri bakanı olarak görev yapan Yaşar Yakış AK Parti'nin kurucu kadrosu arasında da yer alıyordu. Yakış 2016'da AK Parti'den ihraç edilmişti. Yakış tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında yaşama veda etti.

CENAZE TÖRENİ YARIN

Ankara'da bir süredir özel bir hastanede tedavi gören eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Evli ve bir çocuk babası Yakış'ın cenazesi, yarın saat 11.00'de TBMM'de düzenlenecek töreninin ardından memleketi Düzce'nin Akçakoca ilçesinde toprağa verilecek.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Yakış için başsağlığı mesajı paylaştı:

"İki gün önce hastanede ziyaret ettiğim, bugün de ailesine taziye ziyaretinde bulunduğum önceki Dışişleri Bakanlarımızdan Yaşar Yakış'ın vefatından büyük üzüntü duydum. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve Dışişleri Bakanlığı camiasına başsağlığı diliyorum."

YAŞAR YAKIŞ KİMDİR?

1938 yılında Akçakoca'da doğan Yaşar Yakış, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu ve aynı yıl Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine başladı. İlk yurt dışı görevinde Anvers Başkonsolosluğu Muavin Konsolosluğuna atanan Yakış, Lagos, Roma ve Şam Büyükelçilikleri ile Brüksel'deki NATO Daimi Temsilciliğinde çeşitli görevler üstlendi. 1988 yılında Türkiye'nin Riyad Büyükelçiliği görevine atanan Yakış, daha sonra sırasıyla Kahire Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana'daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu. 1992-1995 yıllarında Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Büyükelçi Yakış, 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı'ndan emekli oldu ve ardından AK Parti kurucu üyesi olarak siyasete atıldı. 3 Kasım 2002'de düzenlenen genel seçimlerde Düzce'den milletvekili seçilen Yakış, 18 Kasım 2002 tarihinde de Dışişleri Bakanı olarak atandı. Yakış, 19 Kasım 2002 ile 14 Mart 2003 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Fransızca, İngilizce ve Arapça bilen Yakış'ın Orta Doğu'ya ilişkin, çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan 'Türkiye, Suriye ve Irak Arasında Su Sorunları' adlı bir kitabı bulunuyor. (DHA)Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler