HABER

Son Dakika: Çavuşoğlu ve Tatar'dan çok önemli açıklamalar

Son dakika haberine göre KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Cenevre'deki gayri resmi toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "(Rum lider) Toplantıya yeni bir vizyon getiremedi. Takılmış plak gibi eski söylemlerini tekrarladı" dedi.

Çavuşoğlu ayrıca "KKTC'nin egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm önerisine çok güçlü bir şekilde destek vermeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar "Rum Kesimi'nin amacı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı ve anayasal değişiklikle Kıbrıslı Türklerin buna yama edilmesidir" dedi.

Ayrıca Tatar "Eşitliğe dayalı ve eşit statü tanınmadan eski şartlarda masaya oturmamız ve resmi görüşmelere başlamamızın anlamı olmaz" ifadesini kullandı.

Cenevre'de BM öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans düzenlenmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres toplantının ardından Kıbrıs sorununun çözümü adına resmi görüşmelerin başlaması için tarafların yeterli ortak zemini bulamadığını belirtmişti.

ANASTASİADES: İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL

Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve Britanya'nın katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın sonuçsuz bitmesinin ardından, taraflar, pozisyonlarıyla ilgili basına açıklama yaptı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye'nin resmi görüşmelerin başlaması için koştuğu şartların BM kararlarını ihlal ettiği mesajını verdi.

Anastasiadis "Türk tarafının iki devletli çözüm önerileri, bölünmüş adayla ilgili Birleşmiş Milletler kararlarının açık bir ihlali niteliğindedir ve asla kabul edilmeyecektir" dedi.

Kıbrıslı Rum lider "Türkiye veya Kıbrıs Türk tarafının bu önerilerle başarıya ulaşmak için hiçbir şansı bulunmamaktadır. Bu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından işaret edilen bir şeydi" diye ekledi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön